20 Nisan 2009 Pazartesi

Açılım!

(Taraf gazetesi 20 Nisan 2009)


Hitler usulü ırkçı faşizmden vazgeçip Mussolini usulü rejim faşizmi yapmaya karar vermişler, ay kardeş bilemezsin ne kadar sevindik! 1930’lara kazık kaktılar diye üzülüyorduk, bak “açılım” yapmışlar, 1920’lere geri gitmişler, çocuklar gibi mutlu olmaz mıyız? Artık asit kuyusuna adam atarken Türk mü, Kürt mü diye bakmayacaklar. (Belki bin yıl sonra iyice medenileşip sünnete bile bakmazlar.) Neye bakacaklar peki? “Cumhuriyetin temel ilkelerine”, “Atatürk ilke ve inkılaplarına” bağlı mı, değil mi? O kadar! Ne kadar objektif, ne kadar “rasyonel”, sanki Weber mübarek!


“Türkiye Cumhuriyetini kuran halka Türk denir” ne demektir? “İtalya Devletini kuran faşist halka İtalyan denir” ne demekse o demektir, Mussolini’nin sözüdür. Rejimin temsil ettiği siyasi değerlere bağlıysan öptük seni diyor: ister Kürt ol, ister Tirol Almanı yahut Sicilya Arabı, farketmez. Zorbalığı artık kimlik üzerinden yapmayacağız, itaat üzerinden yapacağız. Kalk Yirmiüçnisan şiiri söyle, seni affedelim.


Bunların “Cumhuriyet” dedikleri şey objektif bir statü değil, bir inanç sistemidir. “Bu ülkede doğan veya kendi iradesiyle en az beş sene burada yaşayan herkes Türkiyelidir, memleketin asli sahibidir, bu hakikati hiçbir Allahın kulu inkâr edemez” demiyor. Cumhuriyetinin vazgeçilmez ilkeleri var, temel değerleri var, peygamberi var, amentüsü var, 23 Nisanı var, denize dökülen düşmanı var, hain halifesi var, kahraman ordusu var, varoğlu var. Bunlara biat ettin, tamam. Etmedin ne olacak? O zaman diyor, senin VATANDAŞLIK hakkını yok sayıyorum. İnsan olmandan ve yurdunda yaşamandan ileri gelen temel saygıyı senden esirgiyorum. Seni vatan haini, soysuz, dahili ve harici bedhah, gaflet ve dalalet, alet, ajan, mürteci, düşman ve köpek ilan ediyorum. Adını değiştiriyorum, zorla saçını açıyorum, yedi ceddine sövmeyi devlet ayini mertebesine yükseltiyorum. Senin ölülerini leş, katillerini kahraman sayıyorum.


Bunu yaptıktan sonra, ister ensesinden vurup asit kuyusuna at, ister atmayıp besle, ne farkeder ki? Bugün konjonktür yumuşamadan yanadır, soft hakaretle yetinirsin; yarın rüzgâr döner, hepsini birden toplar itlaf edersin. Karşındakini – ki kendi vatandaşındır – insan yerine koymadıktan sonra, dişini sıkıp bir müddet “hoşgörü” numarası yapmışsın kimin neyinde?


Bu ülkede herkes asker değil, oniki yaşından beri her gün emir ve hakaret işiterek yetişmemiş. Onur sahibi bir insan için her gün bunların hakaretine maruz kalmaktansa bir kere ensesinden vurulmak evladır vesselam.

14 yorum:

 1. bos bis yazi,bla bla demenin otesine gecilememis,yeniye dair hic bir sey yok.

  YanıtlaSil
 2. Onur ve yaşam ikilemine takıldım ben. Herhangi bir onur, veya herhangi soyut bir şey yaşamın tek anına değer mi?

  YanıtlaSil
 3. sayın nişanyan; geçmişi, geleceğimizi atıl kılsın, kahramanlık kıssalarıyla övünelim yetinilsin diye öğretmeye çalışanlara ve çocukluğumuzun edilgen yıllarında red edemeyeceğimiz şeyleri dayatanlara karşı çok anlamlı bir yazı olmuş. "atatürkçü denilince akan sular duruyor hakikaten." bizim zamanımızda henüz sular dalgalı değilken, bu ilkeler benimsetilmeye çalışılmıştı maalesef. neyse ki sizin gibi aydınlarımız, tam da "aydınlanma"nın amacına uygun olarak, dünün karanlığını, dünün çıkarlarından gelmeyen bir ışıkla aydınlatmaya çalışıyorlar.
  teşekkürler...

  YanıtlaSil
 4. yarın rüzgâr döner de, hepimizi birden toplar itlaf ederlerse böyle yazilar da yazildi bu memlekette diye gururla okuyacagimiz bir yazi olmus. tebrikler.

  YanıtlaSil
 5. Sevan Bey,

  "Kucuk insanlarin golgelerinin buyuk oldugu yerde gunes batiyor demektir" kimin lafiydi hatirlamiyorum ama bu lafta hep bir problem gordum ben. Cunku gunes dogarken de kucuk insanlarin golgeleri buyuk gorunur.

  YanıtlaSil
 6. kuranda sırf küfür içeriklidir.bence bu iki kitap yasaklansın :)

  YanıtlaSil
 7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 8. Özünde faşist olan söylemi entellektüel göstermek için araya attırılıveren Habermas, Adorno, Webber vb. referanslara ve her seferinde yeni bir şey söylenecekmiş gibi heyecanlanarak salonları dolduran ama nihayetinde ufak tefek üslup farklılıklarını 1 hafta-10 gün konuşmak zorunda kalan gazetecilerin yaptığı boşboğazlığa hastayım...

  YanıtlaSil
 9. Güneş batmaya meyletti, küçük insanların gölgeleri büyüdü, büyüdü... Sonra hepten karanlık bastı her yanı, ara ara yalancı şafaklara aldandık. Şimdi ufukta iyiden iyiye bir kızıllık (kömünizm diye anlamayın bir kere de anasını satayım) görünüyor. Yine bir müddet büyük olacak gölgeler ama sonra yeniden aydınlık. Yoksa çok mu iyimserim :)

  YanıtlaSil
 10. çok güzel tespit..bu bir inanç sistemi...bu düzeni kuranlar içlerindeki tanrı inançsızlığından kaynaklanan boşluğu bir şekilde kapatmak/iyileştirmek için devlet düzeni değil resmen inanç sistemi kurmuş.sen neye tapınmak ya da inanmamak istiyosan istediğini yap da bu kadar insanın hayatını karartma hakkını nereden buluyosun

  YanıtlaSil
 11. Kabul etmemek elde değildir. Her devletin yaptığı hatalar vardır, hatta devletin ana varoluş unsurlarını unutan yönetimler görmüştür bu topraklar. Fakat"..zorbalığı kimlik üzerinden yapmayacağız, itaat üzerinden yapacağız." yorumu da ağırdır. Bakın devletlerin varlığını da olumsuz bulabilirsiniz, başka bir devlet anlayışınızda olabilir. Fakat bu topraklarda sürekli bir "zorbalık" vardır demek insafsızlıktır. Klasik "Taraf gazetesi yazarı" mantığıyla Statüko-Yenilik savaşına sokup "Ulus-devlet" toptan pistir, kakadır derseniz tarihe bakmanızı öneririm. Ek olarak ne statükocuyum ne de "cahil halkı gazlamaya çalışan" biri.

  YanıtlaSil
 12. Her ne kadar Cumhuriyet amentusu itikadini intihab etmediysem de, Nutku sirf o zamanlarin Türk dilinin Fransizca, Ingilizce gibi dillere eshdeger oldugunun tasdiki olarak okumaya bayilirim (Sövlev degil, orjinali). O zamanin en kaba, egitimsiz insanlarinin kelime hazineleri bugünkü profesorlerinkinden büyük -daha vas'i - Bkz 'Laiklik itici güç''Ne mutlu Türküm demeyen dusmandir' gibi basin bildirileri, duyurulari.

  Deniz Mermerci.

  YanıtlaSil
 13. Bu yazı Dolaylı yoldan Atatürk'e hakaret, İstiklal Marşı'na, Gençliğe Hitabe'ye Hakaret Türklüğe Hakaret, Türkiye Cumhuriyeti'ne Hakaret, Anayasal Düzene Uymamak, Laik Demokratik Sisteme Ters bir yazı bu. Düşünce özgürlüğü diye diye alttan alttan hakaret mi ediyorsunuz?

  Bakın Nişanyan Efendi. Benim Ermeni arkadaşlarım var onların aileleri var. Onlar Atatürk'ün kurduğu LAİK CUMHURİYET'e saygı duyuyorlar. Onlar Türkiye'de yaşıyorlar Türk kimliğiyle yaşamaya devam ediyorlar. Bu ülkede kimsenin kimseye git dediği de yoktur. Bu ülke hepimizindir, bunları klişe buluyorsan etrafına bir bak. Sen Ordu olmassa Dağdan PKK'yı indirirsen, Devlet yapısını yanlış bulup üstüne Ordu'yu tasfiye edip, Cumhuriyet'e de sövüp sövüp durursan hadi istediklerin olsun Cumhiriyet'te gitsin Klasik "ABD'nin ILIMSI İSLAM'ı" gelsin!!! Ne dersin.. Hoş olmazmı... Sonra BBP sizinde afişlerinizi yakar :) Bu arada Hrant Dink cinayetini işleyenler BBP'nin elemanları ve polisle ortak çalışmışlar. Ben CHP'liyim şimdiden söyliyim. Bir CHP'liden Cumhiriyet'e hakaret eden bir adama karşı ancak benim kadar hoşgörü bekleyiniz.. Ne istiyorsunuz? Bari açıkça söyleyin.. TARAF gibi Soros finansıyla beslenen ABD-FETÖ gazetesinde yazıp Etnik KÖKEN siyasetiyle RATİNG toplamak ve yaşamınızı LAİK DEMOKRATİK CUMHURİYET'e borçlu olduğunuz halde O'na saldırmak mı istiyorsunuz? Buyrun öyleyse kolay gelsin! HEPİNİZ SATILMIŞSINIZ! Ben sizin gibi bir ERMENİ görmedim de duymadım da! Size Özgürlükler Ülkesi ABD'nin ILIMLI İSLAM'ını getirsin TAYYİP'te görün ebenizin nikahını (:

  TARAF GAZETESİ'nin Meşhur BELGE'sinden haber var mı? :) Fotokopinizin aslı nerde...? KİMLERE HİZMET ETTİĞİNİZ AÇIK...

  Tarafın bir manşetinde;

  1923'TE KURULDU 2008'DE YOK OLUYOR! Yazıyordu... Bu ne demek?? CUMHURİYET'i yıkıp Bu ülkeyi iç savaşa sürüklemek mi istiyorsunuz.. Hadi ne korkuyorsunuz söylesenize... Söyleyinde hemen kampanya başlatıp size dava açalım!!!

  Sevgilerle kardeşim. Tanrı bereketini üzerinizden esirgemesin ki aklınızı başınıza alıp adam gibi özgürlük savunun ben Patrikanelerin açılmasını da desteklerim Ruhban okullarınıda.. Ben önce insan sonra HÜMANİST sonra CUMHURİYETÇİYİM... Üniter devlet yapısı olmayan bir ülke olmaz! Devlet Laiktir Resmi dini olmaz herkesin dini kendine olur kökeni ne olursa olsun Türk'tür her Türk ile eşit haklara sahiptir!!

  Bu kadar...

  YanıtlaSil
 14. Bazi yazarlar, dusunurler caglarinin otesindedir. Sizinde dusunduklerinize soylenecek hicbir soz yok, yapilmasi gerekeni en net ve sade haliyle yaziyorsunuz.

  Fakat mesela insan haklarinin besigi Ingiltere'de kraliceye gidip 1400 yilinda ey kralicem bu ulkeye demokrasi layiktir bi zahmet defolun gidinde halk artik istedigini yapsin demekte olmazdi. Ronesans lazimdi, endustri devrimi lazimdi, orta sinifa para ve eglence lazimdi.

  Turkiye belirli seviyeleri gecti, ama daha bir yetiskin olmadi olsa olsa 14 yasinda bir ergen cocuk oldu. Babasinin yanlislarini gorebilecek bir seviyeye gelmedi toplumsal bilinc olarak. 14 yasindaki cocuga ebeveyn banka hesaplarinin kontrolunu vermez, devlette ehliyet vermez, ama 8 yasindaki bir cocuktan daha ozgur davranabilir, sinemada izleyebilecegi filmlerin sayisi artar, bir kafede arkadaslariyla oturup muhabbet edebilir.

  Turkiye'yi de boyle goruyorum, biraz acilacak sonra cocuk biraz daha buyuyecek, biraz daha acilacak yetiskin oldugunda da cok guzel bir cocuk olamayacak belki cok travma yasadi kucukken ama en azindan bu tip sacmaliklarla ugrasmayacak, herkese hakkini hukukunu teslim edecek. Benim bundan bir suphem yok.

  Su anda ki sureci de biraz boyle gorup, az daha toleransli yaklasmak lazim.

  YanıtlaSil