15 Haziran 2009 Pazartesi

Getir bir tarih, milli olsun!

Bayılıyorum bu “tarihçiler incelesin” ayaklarına! Paşam mıntıka teftişinde gene bir vatan hainliği bulmuş, basıyor zile emir veriyor “oğlum getir iki çay biri açık olsun” havalarında.

Mütekait komutanlardan, “Muhtıra” müellifi Yaşar Paşa Heybeliada Ruhban Okulunun 1844’te kurulduğunu duymuş bir yerden, kapısında bile yazıyormuş hatta. E Milli Güvenlik dersinden hatırlıyoruz aşağı yukarı o yıllarda ne olmuştu? Tanzimat Fermanı ilan edilmişti. O neydi? Vatan hainliğinin bir soft çeşidiydi, çünkü Avrupalıların beğeneceği bir işti, üstelik içimizdeki “Yabancı”lara Türk’ün o engin hoşgörüsünün sınırlarını feci halde zorlayan birtakım haklar vermişti. Demek ki? Demek ki Heybeliada Ruhban Okulu emperyalizmin yurdumuz üzerindeki gizli bir oyunudur. Türk Ordusu müteyakkızdır, bu tür oyunlara gelmez. Gerekirse gider bombalar, karışamazsın. Çağırır tarihçileri, “Araştır bakayım bu ne biçim iş hem Tanzimat ilan ediyorlar hem ruhban okulu açıyorlar, casus masus olmasınlar” diye şak diye emreder, tak diye araştırıp getirirler.

“Tarihçi”den kastettiği herhalde Murat Bardakçı gibi şeylerdir. Normal tarihçi olsa “sen işine bak aga” der geçer çünkü.

*

Bu ülkede 150 sene gecikmeyle de olsa Yeniçeri Ocağını çökertmeyi başarmışlar. Hemen peşinden memleket, tarihin en büyük çağdaşlaşma hamlelerinden birine girmiş, yüzelli senelik gecikmeyi telafi etmeye çalışmış, modern vatandaşlık hukukunun temellerini atmış, medeni ülke olmasına ramak kalmış.

Yalnız Türkler değil tabii, Rumlar da 1839’dan sonra kendi “Tanzimatlarını” yaşamışlar. Babadan kalma usullerle papaz yetiştirmeyi bırakalım, adam olalım diye Avrupai tarzda papaz mektebi açmışlar, adamakıllı üniversite düzeyinde eğitim vermişler. Heybeliada Okulu işte odur. 1971’de askerî yobazlık yüzünden kapatıldı. Aynı nedenle halâ kapalı.

*

Ben Putin’in güvenlik danışmanı olsam patrona Türkiye için ne önerirdim biliyor musunuz?

1. NATO üyesi olan Türkiye’nin Ortadoğu’ya yönelik olası bir güç projeksiyonuna karşı Güneydoğu bölgesinde sürekli huzursuzluk çıkar; Diyarbakır kolordu mıntıkasını karıştır;

2. Kafkasya’da Amerikan destekli Türk egemenliği ihtimaline karşı Türk-Ermeni dostluğunu önle;

3. Ege’nin iki yakası arasında işbirliğini engellemek için Kıbrıs meselesini sürekli kaşı; Akdeniz’e çıkış yolumuz açık kalsın;

4. Rus Ortodoks kilisesinin dış etkilere maruz kalmaması için İstanbul’daki Ekümenik Patriklik makamını yıprat.

Komploysa al sana komplo. Yaşar Paşa’nın kariyerinde parlaması da Diyarbakır kolordu kumandanlığı görevindeydi, değil mi?

5 yorum:

 1. Milli Guvenlik ogretmeni albay'in sadece Turk oldugumuz icin sozlu notumuza 10 verdigini hatirladim ne alakaysa. Korkudan hepimiz 10 almistik :)

  YanıtlaSil
 2. Nişanyan Bey, yorum yazınca ad çıkmıyor, anlamdım bir yazına da bu teknolji fukarsaı kürtleri konu etsen diyorum, daha reel bir yazı olmaz mı? Hem bu yazılarını okuyup da postmodern düşmanlık besleyenlerin hışmından kurtulursun, yazı yine hoş duruyor ama, sanki az orlanmışsınız gibi konu bulmakta, utopiq.blogcu.com adresinde güncel de sayılabilecek bir konu hakkında Gogol'un "Burun" öyküsünü ele almışım, bu konu sıkıntısı çektiğiniz anlarda yardımınıza koşabilirim:) şu indriim isteyen, anlı şanlı türk sevgilimin Allahın kürdü diye aşağıladığı yorumcuyum. Sevgili Nişanyan Bey, benim sayemde en az 22 tane okur edindiniz ve inanın görüşleri itibariyle size bir çırpıda saldırcak okurlarınız bile sanki yazılardan sonra az yumuşuyor, bunu fark ettim, ha ruhban okulu mu bilmiyorum ya bu tip şeylere fazla değer vermeye de lüzüm yok gibi, tamam tarihsel olaylar acı, zülum baskı kırım da bana kalsa cami kilise din okullarını falan komple bir adaya taşıyıp koca bir yerleşkede herkesin dini hityaçalrını karşılayn kardeş dinler okulu projesini hayata geçiririm. Ama Ruhab okulunun açılışındaki laik nüansı hatırlatmanız iyi oldu, en azından paşalar da duvara toslayabilir, ihitmali beliriyor, neyse bu arada aksenti ivanoviç gibi ispnayanın 8.ferdinandı olmak hayalimi az daha düşüneyim.

  YanıtlaSil
 3. rusya bunları yapıyor zaten bence..bizim tam bağımsızlıkçı-anti amerikancı-ulusalcı şapşallar da aslında rusyacılar farkında değiller.tepedekiler,dezenformasyonu pompalayanlar hariç tabi,onlar herşeyin farkında...

  tamam kendiniz dışında hiçkimseden ve hiçbir özgürlükten haz etmediğiniz için ruhban okulunun açılmasına karşı çıkıyorsunuz da bari 2.mehmed'in 550 sene önce akıl edebildiği,sizin bugün edemediğiniz sebepler dolayısıyla karşı çıkmayın..ama yok,hepten kayışı kopartmış ittihatçı zihin yapısı

  YanıtlaSil
 4. Sizler Yunanistan'daki camilerin durumunu en azindan gezip hic gordunuz mu? Burnumuzun dibindeki Kos ve Sakiz adalarindaki camilerin her iki adanin merkezinde ve ibadete kapali, camlari tahtalarla kapatilmis cirkin goruntulerini.......Biraz insafli olmak gerekmez mi? Cengiz Macogluna aynen katiliyorum.

  YanıtlaSil
 5. sayın nişanyan, sizce bu söylediğiniz komplodan bütünlüklü bir sonuç çıkarmamız gerekirse Muhtıracı Yaşar Paşa'nın bir Rus ajanı olma ihtimali olduğunu ima ettiğinizin doğru olduğunu söyleyebilir miyiz??

  YanıtlaSil