25 Eylül 2009 Cuma

Üzer

1. İki insanın karşılıklı rızasıyla yapılan işler, üçüncü kişilere zararı yoksa kamuyu ilgilendirmez. Asıl vahim tecavüz, kamunun üzerine vazife olmayan işlere burnunu sokmasıdır.

2. Reşit olmayanların hukukunu ana baba veya vasi temsil eder. Ana baba ve vasi çocuğa karşı açık düşmanlık içinde değilse elaleme susmak düşer.

3. Aile içi cinayete ve işkenceye karşı oluşturulmuş bir müdahale hakkını çocuğun rızasına rağmen kullanmak, kamu gücünün suiistimalidir. Kanserleşmiş devletin yeni bir tezahürüdür.

4. Çocuğun hukukunu üç tane kokmuş devlet memuru ana babasından daha mı iyi koruyacak? Gülünç!

5. Adlı Tıp raporları yalandır. Adli Tıp Kurumu çürük devlet yapısının en çürük birimlerindendir.

6. Kızın “ruhsal yapısı bozulmuş” diyorlar. Neden ve nasıl bozulmuş, açıklanmadı. Acaba kendi yüzünden Hüseyin amcasının başına gelenlerden midir? Yoksa medyanın toplu tecavüzü müdür sebep?

7. Onüç yaşındaki kızları nikâhlayıp kapatmanın cezası hapis ise, Hz. Muhammed’in de hapsi gerekirdi. Aşağı yukarı bütün Osmanlı sultanlarının da.

8. 78 yaşında bir adamı 13 yıla mahkûm etmek zulümdür. Kaçma ihtimali olmayan bir adamı kelepçeyle gezdirmek terbiyesizliktir.

9. “Halk öyle istedi” diye adaleti alet etmek en büyük zulüm ve en büyük terbiyesizliktir. Hüseyin Üzmez kamuoyu yaygarasına kurban edilmiştir.

10. Hayatı boyunca linççilikle yaşamış bir adamın linç edilmesi kaderin cilvesidir. İbret almak gerekir.
*
Devam...
11. Bir şeyi ahlaken beğenmemek başka şeydir, suç ilan edip yargılamak başka şeydir. İkisinin farkını anlamadan medeni bir toplum olunamaz, aşiret olunur.
12. Devletin topluma tecavüz etmesi, ihtiyar bir adamın 13 yaşındaki kıza tecavüz etmesinden (eğer tecavüzse) daha tehlikeli ve daha zararlıdır.

6 yorum:

 1. Butun bu argumanlar cocuk 13 degil de 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, ... yasinda olsa da tekrarlanabilir. Bir cizgi cizmeyi dusunuyor musunuz? Dusunuyorsaniz, nereye?

  YanıtlaSil
 2. Burada iki yetiskin kisi yok birisi onuc yasinda henuz cinselliginin basinda bir cocuk var. Sence onuc yasinda bir cocuk saci dokulmus, yuzu kararip solmus bir ihtiyari cazip mi bulmustur. Onu elma sekeri mi sanmistir.
  Ana babalar tek tip midir. Kendi cocuguna tecavuz eden, fuhus yaptiranlar yok mudur. Kocasi cocuguna tecavuz ettigi halde bunu bilip susan anneler yok mudur. Yani sen boyle bir olaya tanik olsan susarsin. Acik dusmanlik nedir.
  Nasil acayip bir yorum yapsam da ilgi ceksem mantiginin gelecegi yer budur. Artik sana nasil saygi duyacagim. Insanin bilgili olmasi dogruyu soylemesine yetmiyor. Cumle alemin bildigi soykirima karsilikli mukatele olmustur diyecek kadar edep yoksunu tarihcilerden ahlaki olarak ne farkin var. Oyle ya "karsilikli" riza var.

  YanıtlaSil
 3. Sürekli taciz dendi ama ne olup olmadığı açıklanmadı.Kızı kucağına mı oturttu yoksa başka birşey mi yaptı bilmiyoruz.Kesin olan tek şey tecavüz olmadığı.Şahsi kanaatimce eksik bilgiyle kimseyi savunmak ya da saldırmak zaten mümkün değildir.Linççilik ile ilgili fikirlerinize aynen katılıyorum.
  Saygılar

  YanıtlaSil
 4. "78 yaşında bir adamı 13 yıla mahkûm etmek zulümdür. "
  Kimin ne kadar yaşayacağını bilemeyiz, herkes kanun önünde cezasını eşit olarak çekecektir.

  "Onüç yaşındaki kızları nikâhlayıp kapatmanın cezası hapis ise, Hz. Muhammed’in de hapsi gerekirdi. Aşağı yukarı bütün Osmanlı sultanlarının da."
  O devletlerin kanunlarıyla bu devletin kanunu bir değildir.

  YanıtlaSil
 5. 1. Memlekette kadın ve çocuk haklarının durumu ve yasaların genelde kimlerin lehine işlemeye meyilli olduğu düşünülürse, 13 (yazıyla on üç) yaşında bir kız çocuğuyla teneşir çağında bir ex-tetikçi arasındaki ilişkiyi "iki kişinin karşılıklı rızasıyla yapılan işler" diye kestirip atmak kolay değildir. Birazcık positive discrimination faydalı olabilir.

  ...

  5. Adli Tıp raporları yalandır. Ama biz bu bilgiye adamlar yaşı küçük cinsel istismar kurbanlarına "ruhsal yapısı bozulmuştur" dediği için değil, işkence kurbanlarına "muz kabuğuna bastı düştü" falan dedikleri için vakıfız.

  6. Kızın ruhsal yapısı gerçekten de Hüseyin amcasını mağdur ettiği için bozulmuş olabilir. Buna da zaten ruhbilimde isim vermişler "stokholm sendromu" diye bildiğiniz gibi. Tahakküm altında olan hakim olana marazi bir sevgi besler, milliyetçiliği falan da böyle açıklamıyor muyuz?

  7. Ceza hukuku geriye doğru işlemez tabii, bunu biliyoruz. Eğer "peygambere padişaha toz kondurmayanlar Üzmez'i linç etmekte beis görmüyor" demeye getiriyorsanız, doğrudur ama hiç yoktan iyidir diyeceğim.
  ...

  Diğer hükümlere de komple eyvallah demiyorum ama şimdi çıkmam lazım, sonra yazarım artık.
  Saygılar.

  YanıtlaSil
 6. ''3. Aile içi cinayete ve işkenceye karşı oluşturulmuş bir müdahale hakkını çocuğun rızasına rağmen kullanmak, kamu gücünün suiistimalidir.''

  Ne demek bu Sevan Bey? Yani çocuğun kendisine işkence yapılması veya öldürülmesine 'rızası' varsa buna müdahale edilmemeli midir? Sizin aklınız yerinde mi? Hangi çocuk öldürülmeye, işkenceye veya tecavüze rıza gösterir?

  Bu yazınızı 4 yıl önce yazmışsınız. Umarım ''O dönem bazı psikolojik sorunlarım vardı, bağışlayın'' veya ''Kendimi iyi ifade edememişim'' türünden bir açıklamanız vardır.

  YanıtlaSil