6 Şubat 2012 Pazartesi

Ülke TV'de Özlem Albayrak'la yaptığım söyleşi. Şirince'den Kemalizm'e, Hrant Dink'ten İslamın faydalarına kadar, yok yok.

http://tvarsivi.com/player.php?y=288&z=2012-02-05+11%3A23%3A00

3 yorum:

 1. Sevan Bey, çoğu dediğinize katılıyorum. Bu ülkeden az da olsa ümidi olan birisi olarak yazıyorum. Kelime anlamıyla Ermenilere soykırım yapıldığını düşünüyorum ama sadede gelmek istiyorum. İkinci dünya savaşı sonrasında milyonlarca yerleşik (şüphe kalmasın diye vurgulayayım, asker olmayan, fi tarihinden beri oralarda yaşayan) Alman, Polonya (8 milyondan fazla), Çekoslovakya (nüfusun %30'unu oluşturuken,%3-4 lere düştüler) ve Yugoslavya'dan başka ülkelere sürüldü; savaş bitmesine rağmen Yahudiler sadece Almanya'dan değil, Almanya'nın işgal ettiği her ülkeden (Polonya, Ukrayna, Çekoslovakya, vs) sürüldü (Postwar, Tony Judt). Stalin'in özellikle Türklere yaptıklarını, çok daha önceki dönemde Amerika ve Avustralya'nın işgali sırasında yapılanları, İsveç-Norveç-Finlandiya'da Sami halkına yapılan soykırımı da ekleyebiliriz. Ekle ekle bitmez. Bütün bu ülkelerle ilgili bir Allah'ın kulundan soykırım yapıldı, özür dileyin, tazminat verin sesi çıkmazken Türkiye devletinden bunun istenmesini naif duygularla karşılayamıyorum açıkçası.
  Ayrıca bu suç bireyseldir deseniz de, fiiliyatta biliyorsunuzdur ki özellikle diaspora Ermenilerinin çoğu 100 yıl önce yaşamayan, kanlı canlı, bugünün Türklerine düşmanlar, Ömer Laçiner ile ilgili yazınızda onun hakkında söylediğinize benzer bir şekilde 100 yıl öncede çakılıp kalmışlar (iyimser bakarsam).
  Benim naçizane görüşüm şudur ki, bu mesele hukuki bağlamından çıkmadan hiç bir yere varılamaz. Ermeniler veya her kimse bunu mahkemeler çerçevesinde "çözmeye" çalıştıkça daha da dolar. Ben şöyleyim, ben böyleyim diye kendimden bahsetmeyi sevmem ama şunu söylemem lazım, eğer benim kadar özgürlükçü bir insan bile bu yapılandan rahatsız oluyorsa, Türkiye insanının çoğu bu nedenle ancak düşmanca hislerle dolar. Birinin kalbi "buz gibi soğuyorsa", diğerinin de ateş gibi yanar. Sonuçta üzümü yiyemeyen yine buranın insanları olur.

  YanıtlaSil
 2. Biraz önceki yorumumdan sonra dayanamadım, bir şey daha eklemek istiyorum. Ertuğrul Özkök'ün yazılarını iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda okumuş olmama rağmen, çoğunda rastladığım bir ifade var: bu ülkede Atatürk düşmanlarını toplasan bir stadyumu ancak doldurur. Bu ifadeyi şu şekilde Türkçe'ye çevirebiliriz: Özkök gibi düşünmeyen, özgürlükçü bir avuç insan var şu ülkede.
  Özkök bence burada bir gerçeği ifade ediyor. Bu insanlar azlar ama birlik olabildikleri dönemde koca Türkiye gemisini kayalık, fırtınalı sulardan bir nebze uzakta seyrettirebilecek bir güçleri olduğunu düşünüyorum. Bu insanlar bugün "andımız" gibi metinlerin kaldırılması, ruhban okulunun açılması, üniversitelerin iyileştirilmesi, eğitimdeki militarizmin kaldırılması, sürülen gayrı müslimlerden isteyenlere vatandaşlık verilmesi, Kıbrıs meselesi, vs bitmek bilmeyen konuyla ilgili mücadele edeceğine 1915'teki bir olayla uğraşılması bana çok garip geliyor. Biraz önceki yazımda da anlatmaya çalıştığım gibi, ancak enerji tüketiliyor.

  YanıtlaSil
 3. Hocam bunları youtube taki kanalınıza koycaksınız ki herkes tarafından rahatça ulaşılabilsin.
  tv arşivinde daha bir senede silinmiş

  Geçen aynı şekilde teke tek tarrışmanızı "görün türk düşmanı ermeni" başlığı altından izlemek zorunda kaldım. İşin acısı br kere bile Türk Milletine hakaret etmediniz

  O yüzden bizi böyle trajikomik insanların insafına bırakmayın şu vidyolarınızı youtube çatısı altında toplayın hem bu sayede yorumlarda denyo filitresi de uygulayabilirsiniz. :D

  YanıtlaSil