3 Ekim 2012 Çarşamba

Agos'tan: Ne şiş yansın ne kebap

Rober Koptaş yazmış, "denge" gözetmiş :))

http://www.agos.com.tr/haber.php?seo=nisanyan-ifade-ozgurlugu-ve-otesi&haberid=2795

1) Hayır, ifade özgürlüğünü mutlaklaştıran bir tez ileri sürmedim. Yazımı okuyan görür. İfade özgürlüğünün sınırı nefret suçudur demişim. Sınır nerede çizilmeli diye akıl yürütmüşüm. Elalemin hurafeleri sınır olamaz demişim.

2) "Müslümanlara tenezzül etmiyor" lafı boş safsatadır. Kararlı bir din karşıtı olup Müslümanlarla benim kadar sabırla diyalog kuran kaç kişi biliyorsunuz? Müslüman takımı topyekün tecavüz için harekete geçmişken bunun karşısında dik durmak "sevgisizlik" ise, peki, öyleyim.

3) Hiç kuşkum yok ki bu yaptığım şey, sonuçları NE OLURSA OLSUN, dinci zorbalığa karşı durabilecek insanlara orta ve uzun vadede cesaret ve metanet verecektir.

Giordano Bruno'yu yakmışlardı. Fena mı oldu?

*

'İfade özgürlüğü bahane İslam düşmanlığı şahane’ manşetinin de korkudan başka bir açıklaması olduğunu sanmıyorum.

19 yorum:

 1. 1) Elalem diyerek ötekileştirmişsin, Nefret suçu işlemeye devam ediyorsun!
  2) Bir ajan provokatörsün, bu görevle müslümanlar arasında cirit attın, görevin gereği tahammül ettin, şimdi kinini kusuyorsun, arkanda sana ajanlık görevini veren GÜÇ odaklarına güvenerek müslümanları LİNÇ ediyorsun
  3)Giordano Bruno olma hayalin gerçekleşmeyecek inşaallah!
  4) Son paragrafına katılıyorum!
  TAYFUR OKAN

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1) Nefret söylemi kullanmak veya nefret etmek suç değildir. Nefret söyleminin hedefi olan insan grubu(inanç değil insan grubu!), eğer o toplumda güçsüz ve azınlıkta ise ancak o zaman suça teşvik olabilir. %99'u müslim olan ülkemizde müslümanlardan ''elalem'' diye bahsetmek nefret suçu değildir.

   2) %99'u müslim olan ülkede Nişanyan mı müslümanları linç ediyor? Saçmalamayınız lütfen. Kendini gizlemeyen ateist görünce hemen bastırma yönelimine giriyorsunuz. Adam hakkında tweeter'da linç kampanyası açıp bir de üstüne onu suçlamak, mağdur gibi görünmek cidden mide bulandırıcı.

   3) Bu devirde gerçekleşirse zaten, aynada kendi suratınıza tükürünüz lütfen. Ama gerçekleşebilir görünüyor. Libya'da öldürülen büyül elçiden, Madımak'ta yakılmak istenen Aziz Nesin'den biliyoruz. O bizim ilk Bruno'muz olacaktı.

   Sil
 2. Ağzına sağlık Sevan.
  Gerçekleri o malum güruhun suratına suratına, sağlı sollu vuruyorsun.
  Arıza vermeye başladılar ve tipik "BİZE SAYGI DUYACAKSIN!!11!"'a bağladılar.

  YanıtlaSil
 3. Oha, bir haftadır dönen muhabbet geçen günkü blog yazısındaki minicik paragraftan mı çıktı? Bir de önceki yazıların altındaki yorumları gördükten sonra linç yapan tarafın burası olduğunun iddia edilmesi... Bazı insanların kafaları çok garip işliyor gerçekten.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Sayın Nişanyan,

  "Muhammed" algınızı paylaşmıyorum.

  Ama bu, ikiyüzlü bir toplum olduğumuzu görmeme engel olmaz.

  M. Kemal'in Muhammed'le ilgili aşağılayıcı sözleri apaçık ortada iken adam göklere çıkarılıyor.

  Nişanyan o kabilden yazınca vay, kıyamet kopuyor.

  İşte böyle olduk.

  Ha bir de bilinen ve tutulan bir kimsesiniz.

  Galiba bu kadarı beklenmiyordu sizden.

  Ben de beklemiyordum.

  Sanırım siz Muhammed ile değil 'peygamberlik' ile sorunlusunuz.

  Bunun nedenini bilmek isterdim. :)

  Cengiz Cebi, felsefe öğrt.

  YanıtlaSil
 5. Sayın Nişanyan, bu ülkede Turan Dursunlar katledildi. Neden? Çünkü tek kaldılar. Dinciler baktı, ''Bunu halledersek gerisi gelmez'' dediler ve 'hallettiler'. Bu yüzden diğer ateistleri de cesaretlendirecek bir girişim yapın bence. Şahsen katkı koymayı çok isterim. Tek başınıza kalmayın, çoğalın. İfade hürriyetini ve ateizm hakkını savunan bir tweet mi atacaksınız, metni imzaya mı açacaksınız, başka bir şey mi düşünürsünüz bilemem. Ama tek durmayın, çoğalın. Söylemlerinizin sadece size ait olmadığını, pek çok kişinin siz gibi düşündüğünü herkese gösterin. Çoğalırsak hem etkili oluruz hem siz hedef alınamazsınız. Çünkü o konuda sizin gibi düşünen binlerce insan olur. Hatta sosyalist partileri de davet edin bu konuda. Bakalım ne kadar materyalist olabiliyorlar?

  YanıtlaSil
 6. BEN LAFI ORTAYA KONUŞUYUM GARDAŞŞ..TÜRKLERE VE İSLAMA LAF KONUŞAN YAVŞAK İBİNELERİN SONU AGOSUN ÖNÜNDE UZANMIŞ BOYLU BOYUNCA YATAN İBNENİN SONUDUR,BÖYLELERİ VAR İSE TAAAAAAA.....

  YanıtlaSil
 7. Eğer nefret suçu aranacaksa Kur'an nefret suçuyla doludur. Her süresi insan zekasına hakaret , diğer dinlere nefret yayar. İnsanlarda cennette kölelerlele(huriler) birlikte olmak için inanır . Önce bu köleliği kutsayan ve nefret söylemi yayan kitap tartışılmalı . Nisanyan' nin sözlerinden nefret sucu aramayın . O ideolojilerden nefret edebilir ama insan gruplarından nefret etmez.

  YanıtlaSil
 8. Kırmızı ışıkta geçmeyene kornayı basıp sıkıştıranların ve benzeri manyaklıkların hiç de az olmadığı ülkeye göre gerçekten çok cesur ifadeler... Batıda rutin olsa da böyle şeyler burası için rocket science. Düşünün, böyle manyaklar iyimser tahminle %5 olsa, 3 buçuk milyon ederler. Aldığınız risk büyük. Ayrıca bu insanlar için yanmaya falan değmez, bir kere geliyoruz dünyaya. Bu kalabalığı sallamadan yaşayın derim.

  YanıtlaSil
 9. Ateist vb. birşey değilim.

  Ama dürüstlüğü savunma iddiasındaki 'ateist'lerin bence öncelikle yapması gereken, ülkedeki kemalist ikiyüzlülüğün kalkmasına çabalamaktır.

  Kemalizm yeri geldiğinde dinciyi de dinsizi de pek güzel kendi yoluna güdebiliyor.

  Bu aldatmaca varken yanlış hedef ile ekmeğine yağ sürmek bence hiç de akıl işi değil.

  Hele bir "akemalizm" hakkını elde edin, diğerlerini zaten edinirsiniz.

  Tersinin başarı şansı yok.

  YanıtlaSil
 10. SEVAN NİŞANYAN SONUNA KADAR KATILIYORUM DÜŞÜNCELERİNİZE.

  YanıtlaSil
 11. Saadet Partisi size dava açmış diye bir haber okudum Radikal'de. Sevan Bey, tek başınıza durursanız hedef olursunuz. Bunu daha önce de yazmıştım burada size. İfade özgürlüğünü savunan ve/ya dini eleştiren bir metni imzaya açın, çoğalın. Hatta ''Hepimiz ateistiz!'' demek için, ''Allah yoktur'' diye slogan atmak için bir yürüyüş çağrısı yapın. Böylece hem tek olmadığınızı, sizi sindirmekle bir yere varamayacaklarını görsünler hem de bu türden davaların ters teptiğini anlasınlar.

  Lütfen bu tür fikirleri ciddiye alın. Bruno çok saygı değer biriydi ama tek başınıza değilsiniz. Onun akıbetine uğramak zorunda da değilsiniz. Size destek olmak isteyenlerin, sizin gibi düşünenlerin yolunu açın. Bilinir biri olduğunuz için bu tür bir şeyi siz organize edebilirsiniz.

  Selamlar,
  Fırat B.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sayin Firat B. Kadrolasma, dayanisma fikriniz oldukca guzel ama bir sorun var, bu ulkede kac tane Ateist var? Ben ateistim ve bildigim kadaryla cekirdek ailemde tekim bu konuda, calismalarim suruyor inanc handikapini bitirme konusunda aile icinde ama insan kolay fikir degistirmiyor heleki bu din olunca.

   Sonra bu ateist sayisinin ne kadari bir eylem yada kadrolasma icine girecek cesareti gosterebilir. Sosyalist ve diger azinlik kesim acaba Ateistlere destek verir mi? Boyle bir riske girer mi sizce? Toplum balon gibi, ve genelde is isten gecene kadar kimse cikip bu insanin soyledikleri dogru, destekliyorum demiyor. Ornek Hrant Dink, oldukca iliman bir insan olmasina ragmen, hatta ortada hicbirsuc sozkonusu degilken; o medyanin, carpik adaletin isleyisi, ve katledilisine kadar herkes hain muamelesi yapmadi mi? hatta bizzat sistemin kendisi yok etme politikasina girmedi mi. Oldukten sonra herkes Hrant, herkes Ermeni oldu, oda bana kalirsa destekten degil toplum olarak linc etme politikalarindan dogan sucluluk duygusuydu. Turan Dursun, Aziz Nesin ve insanin kanini donduran bir sergi...

   Sil
 12. http://www.habervaktim.com/yazar/agzini-yirttirmak-isteyen-bir-zimm-54982.html

  Önce bu yazıyı bir okumak gerekir. Okumak gerekir ki, bunların yazı yazacak kadar okumuşları bile, nasıl bu ülkenin şeriat ile yönetildiğini zannedecek kadar kafayı sıyırmış, anlaşılsın.
  Buradan ilan ediyorum ki; bu saatten sonra kılınıza dahi gelecek tüm zararın sorumlusu, bu yazıyı yazan kişi ve müteselsilen yayınlayan gazetedir.

  Diyor ki, bu ülke "şimdilik" batı kanunları ile yönetilse de, peygambere hakaret eden bir kişi, cezasına da hazır olmalıdır. Kanun, nizam, düzen filan umurunda değil, zaten kabul de etmiyor bu "batı" düzenini... O şark kurnazı kafasında dolaştırdığı binlerce tilkiden birinin önerisi ile "öldürün, linç edin" yerine, "ağzını yırtın" şeklinde kışkırtıyor insanları... Yani ben "ağzını yırtın diyorum ama anladınız onu siz ey ahali" şeklinde mesaj gönderiyor olası bir dava ihtimaline karşı... Zavallı bir şekilde hayal ettiği, arzuladığı, gerçekte olmayan ülkesinin tavrını ortaya koyduktan sonra da, Sayın Nişanyan'ın üzerinden Atatürk'e yüklenmeye başlıyor, içinde birikmiş ne varsa, "dinime saygısızlık yapıldı" bahanesiyle kusuyor da kusuyor.

  Yahudilere karşı yürüttükleri, neredeyse devlet politikası haline gelmiş nefret vaazları ile başka bir dine küfür etmeyi hak sayıp, söz konusu olan müslümanlık olunca ortalığı birbirine katıyorlar.

  Her ikisi de kuranda geçmesine rağmen, fırsat buldukça hem Eski Ahit'i, hem de Yeni Ahit'i aşağılayan cahil bir zümre, söz konusu olan kendi dinleri olunca, yakmaktan, yıkmaktan, öldürmekten çekinmiyor.

  Peygamberleri de İsrailoğulları soyundan geliyor olmasına rağmen, Yahudilerin ne sapıklıkları kalıyor, ne katillikleri, ne de yaşadıkları insanlık tarihinin en rezil olaylarından biri olan soykırımı hak ettikleri...

  Sen kendi kitabında da adı büyük harflerle geçen İlk Kitap'a, onun inananlarına demediğini bırakma, başka biri senin söylediklerinin onda birini sana söyleyince delir, ortalığı yık, yak.

  İnandığınız yada inanmadığınız şeyleri, günümüzde pek de görülmeyen bir açıklık ve korkusuzlukla ifade ettiğiniz için sizi yürekten kutluyor, Yaratan'a inanan bir deist olarak, en azından kalbimin sizinle birlikte olduğunu bilmenizi istiyorum.

  Saygılarımla

  Tarık Arman

  YanıtlaSil
 13. Fırat B.'ye katılıyorum, bu ülkede böyle bir kitlenin varolduğu, bu insanların "kitle" gibi davranmak becerisi olduğu gösterilmediği sürece bir, birey, tek, marjinal ve hatta "gerçekte var bile olmayan" olarak görülmeye devam edileceğiz. Mermerleşmiş kafalardan zaten ümidim yok da, yeni nesillerin böyle bir seçenek olduğunu bir noktada görmesi, hatırı sayılır "akıllı" insanın böyle bir noktada olduğundan haberdar olması gerekiyor, bu konuda olumlu bir "sıçrama" aksi taktirde çok zor görünüyor.

  YanıtlaSil
 14. Açık sözlü 'ateist'leri, iki yüzlü olanlarına tercih etmek gerek. Ancak açık sözlü olanlar çok az. Muhtemelen çoğu ateistin nüfus kağıdında 'islam' ibaresi de yer alıyor. Bisürü 'müslüman'ın atatürkçü geçinmesinden farkı yok bunun. "Napsınlar, ortalık yobaz dolu" denilerek mazur görülebilecek bir korkaklık mı acaba?

  Bruno'dan kahramanlık devşirmenin bence gereği yok. Siyasi iktidarca öldürülen daha niceleri var. O iktidarların kimisi dinli, kimisi de epey bir dinsiz, yani pagan, ateist vb. O yüzden olaya bence din penceresinden değil, siyaset penceresinden bakın.

  Nişanyan M. Kemal döneminde (1930'lar) böyle yazsaydı muhtemelen -bu yazı için- tebrik takdir vs. alacaktı (O dönemde örnekleri var). Şimdi hava değişti, böyle oldu. Teisti, ateisti, deisti filan yok bu işin. Rüzgara ters durulan her yer ve zamanda yaşanan bir şey.

  Kemalizmin gölgesinde yaşayan ne teizm, ne ateizm, ne deizm, ne de bilmemne samimi olabilir. Kemalizm hepsinden yobazlar üretmeyi pekala başarmış. Yobazların kavgasından da hiçbir hayır gelmez.

  YanıtlaSil
 15. http://www.habervaktim.com/yazar/agzini-yirttirmak-isteyen-bir-zimm-54982.html

  Önce bu yazıyı bir okumak gerekir...


  Rabıtasını verdiğin makalenin müellifi bir taraftan Tanzimat zihniyyetini ya da, daha geniş alırsak, Garblılaşmayı topa tutmuş, amma bir taraftan da aynı Tanzimat ya da Garblılaşma zihniyyetinden zaman içinde inkişaf etmiş bir ideoloji olan Türkçülüğün/milliyyetçiliğin ciddi tesirinde kalmış. Müellif, İslami bir ideolojik temelden geldiği için, Türkçülüğünü/milliyyetçiliğini İslami bir cila altında takdim etmiş/pazarlamış. Müellif, ne kadar İslamı öne çıkarsa da, İslamcılığının aslında Türkçülüğünün/milliyyetçiliğinin üzerine vurulmuş bir cila olduğunu gizleyememiş. Müellif devamlı surette Türklükten bahs ederek ve vatan, millet (ümmet manasında kullanmadığı açık) ve "bin yıllık Türk hakimiyyeti" gibi lafzlar ederek ne kadar Türkçü/milliyyetçi olduğunu göstermiş. Muhsin Yazıcıoğlu'nu ve alperenleri medh etmesi de cabası. Bu vaziyyet müellifin gayri-Müslim cemaatlere tavrına da aks etmiş.

  YanıtlaSil
 16. Günümüzün Kemalist icadı Türkçesine dönecek olursam...

  Agos'taki makalenin neden yazıldığını anlayamadım. Görünüşe bakılırsa, Rober Koptaş, evet, kendince bir "denge" gözetmiş. Ama böyle yanlış yorumlanmaya ve kötüye kullanılmaya çok açık konularda denge gözetirken çok dikkatli olunması gerekir. Denge gözeteceğim derken taraflardan birine zarar vermekten kaçınılmalı. Bir kere Koptaş'ın dengenin iki tarafı arasında bariz bir asimetri olduğunu göz önünde bulundurması ve ona göre bir denge arayışında olması gerekirdi. Bir tarafta tek başına Sevan Nişanyan var, diğer taraftaysa sayısı ve pek çoğunun kimliği bile belli olmayan çok sayıda İslamcı. İslamcıların hem bariz bir sayı üstünlüğü var, hem de anonim kalma lüksleri. Koptaş sanki denge gözetmiyor da İslamcılardan korktuğundan Nişanyan'la arasına mesafe koyuyormuş gibi bir makale kaleme almış.

  Ayrıca, Nişanyan'ın işaret ettiği gibi, Koptaş daha Nişanyan'ın yazısını tam olarak anlayamamış bile. Hal böyle olunca, Koptaş'a anlamadan etmeden ne karışırsın diye sorasım geliyor.

  Yani kısacası, Koptaş neden böyle bir makale yazmış anlamıyorum. Açıklarsa sevinirim.

  YanıtlaSil
 17. Sevan Bey'yin yazdigi herseyin altini imzami atarim. Yazdiklarinini nefret sucu ile alakasi yok, tamamen düsünce özgürlügüdür. Ve sonuna kadar savunurum.

  Ama bence yinede müslümanlarin neye inandiklarina karismam. Cünkü yoksa onlara benzerim. Cünkü onlar önüne geleni puta/inege/atese tapmakla sucluyorlar. Ki bu suclama müslamanlardan gelirse ödül gibi geliyor. Biliyoruzki bizim atesimiz de inegimizde sizin tanridan daha adildir, eger bir seye tapinacaksam sizin tanriniz yerine atesi secerim.

  YanıtlaSil