16 Haziran 2013 Pazar

Glorious Revolution

İngiltere kralı II James 1685’te tahta geçti. Katolik olduğu ve ağabeyinin mutlakiyetçi politikalarını sürdürdüğü için ilk günden itibaren dirençle karşılaştı.

1686’da Monmouth isyanının bastırılmasından sonra ülkeye aldatıcı bir sessizlik hakim oldu. James 54 yaşındaydı ve oğlu yoktu. İlk eşinden olan kızları Protestandı. “Bu da geçer yahu” dediler, beklediler.

10 Haziran 1688’de Kraliçe Mary bir erkek evlat doğurdu. Bardağı taşıran damla bu oldu. İki hafta sonra ülkenin önde gelen soylularından yedisi bir mektup yazarak kralın damadı olan William’ı tahta geçmeye davet ettiler. James esip üfürdü. “Dış mihraklar” ve “yabancı komplolar”dan söz etti. Kraliyet ordusunun ayaklanmacıları böcek gibi ezeceğinden dem vurdu. Birkaç ay sonra kaçmak zorunda kaldı. Kaçarken yakalandı. Ama William gerginliği sürdürmek istemediği için, tutuklu olduğu yerden yine kaçmasına göz yumdular.

1688 devrimi – Glorious Revolution – İngiltere’de parlamenter demokrasinin Miladı kabul edilir. O tarihten bu yana İngiltere kralları bilfiil iktidarı kullanmaya teşebbüs etmemiş, simgesel birer hakem olmakla yetinmişlerdir.

*
Prensin doğumunun bizdeki eşdeğeri sanırım Başkanlık mevzuunun açılmasıydı. 12 seneye kadar kimsenin çok büyük itirazı yoktu. Ama bir on sene daha uzaması ihtimali insanları yıldırdı. “Yeter gayri” diyenlerin sayısı aniden arttı.

Bakalım bizde o mektubu kimler yazacak, ne zaman yazacak.

9 yorum:

 1. 1. James miydi Olver Cromwell'in kafasını kestigi. Ikincisinin kafasını kemekle ugramayacak firsati herseye yeni bir sekil kazandırmak icin kullanacak bir william olgunluğu var mı dersiniz? Emin değilim. Belki vardır. Sevan görüyor ben goremiyorumdur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I. Charles idi kafası kesilen. James'in babası.

   Sil
 2. Şu an için gereken Erdoğan'ın istifa etmesi ya da devrilmesi değil, memleketin halinin normale dönmesi. Her iki tarafın da aklıselim içinde meseleyi müzakere edip hadiseler daha fazla büyümeden tatmin edici bir şekilde halletmesi gerekiyor. Gezi Parkı'nda mahkeme kararlarına uyulması ve sadece uyulmakla kalınmaması, kararlar çıkmadan öncesinde de çıkacak kararlara uyulacağının kati teminatının halka verilmesi gerekiyor. Bunun için de polis müdahalelerine ve şiddetine zaruri haller dışında bir an evvel son verilmesi şart.

  YanıtlaSil
 3. Tamam Patron, eyvallah da orda durumu dizayn edecek su katılmadık bir aristokrasi ile "Dissolution of Monasteries" sayesinde sermaye temerküzü tamamlanmış bi burjuva "landed gentry" sınıfları vardı. Amerikan Kolonilerini saymıyorum bile

  yani anlıycan durum biraz farklı.. olay yaklaşık 350 sene önce vuku bulmasına rağmen bizden 350 yıl kadar önde....

  YanıtlaSil
 4. mektubu kime yazacaklar, o mesele de var.

  ayrıca kim yazacak?

  memleket sermayedarı, pek bir otoriter zihniyetli, "komprador burjuvazi" mi? valla koç'un filan yazdığı mektupları biliyoruz; pek iç açmadı yazdıkları. ondan ve şürekasından gelecek mektuptan hayır beklenebilir mi?

  kürtler mi? kendi paçasını kurtarmaya bakan; şiddetle arasına mesafe koyamamış kürt entelijansından mı kan dökülmemiş glorious revolution replikası bekleyelim?

  chp ve avanesi mi? geçiniz.

  eshabı vicdan islamcılar mı? son olaylar gösterdi ki bu islami kesim gücü elinde bulundurmayı pek bir sevdi. ezilme korkusu, 12 yılda istediğini ezebilme yetisinin verdiği derin hazza bıraktı yerini. vicdanlısı az; mağdur edebiyatının ekmeğini yemekten hoşnut, parayı da okkalı kaldırmaya başlayan bu kitleden tekneyi değil devirecek, sallayacak bir hareket bile çıkmaz.

  liberaller mi? kaç kişisiniz hacı abi?

  kim hocam bu mektup yazacaklar?

  ayrıca en başa dönersek kime yazsınlar?

  YanıtlaSil
 5. "kime yazacak?" bi de.

  YanıtlaSil
 6. Peki Sevan Abi 1688 siyasal bir devrim mi yoksa yabancı istilası mı?

  YanıtlaSil
 7. Peki Sevan Abi 1688 siyasal bir devrim mi yoksa bir yabancı istilası mı?

  YanıtlaSil
 8. Sevan abin özgür'ün sorusunu neden yanıtlamamış acaba. Oysa ki gayet ilginç cevaplar çıkabilir di orataya

  YanıtlaSil