15 Ağustos 2013 Perşembe

Halk Partisi nasıl kazanır?

Neden CHP ile BDP seçimlerde işbirliği yapmasın? Neden İstanbul Büyükşehir’de Sırrı Süreyya CHP-BDP ortak adayı olmasın?

CHP’nin kemik tabanı bellidir, bunlar küser alınır gider diyorsun. Peki nereye gidecekler? Ak Partiye mi oy verecekler? MHP’ye mi kaçacaklar? Boş oy mu verecekler? En kötü ihtimalle biraz homurdanıp yine eve dönerler.

Postalcılık desen, Ergenekon davasından sonra o politikanın inandırıcılığı kalmadı. Ölmüş ata kim oynar? Ulusalcılık desen, Kürt barışından sonra ulusalcılığın ne anlamı kalacak, ne amacı olacak, belli değil. Atatürk desen, Gezi’den sonra paşanın da piyasası fena halde düşüşte deniyor. CHP tabanı 12 Eylül rejimini sevmez. Beynelmilel filmiyle, 12 Eylül’ün en şahane eleştirisini yapan adamı neden bağırlarına basmasınlar?

*
1983’ten bu yana sekiz genel seçim yapılmış. CHP ve muhtelif şubelerinin (Sodep ve DSP dahil) aldığı toplam oy oranına bak: 30, 33, 31, 27, 31, 21, 21, 26. Önümüzdeki seçimde sonucun farklı çıkması için bir sebep görüyor musun?  De ki parti kodamanlarından birini yahut Sarıgül’ü yahut Antep’in eskisini aday yaptılar. Partinin mevcut (ve feci surette başarısız) markasını bir kere daha pekiştirmekten başka ne işe yarar? “Omaygad, vermezdim ama madem bu adamı çıkardılar bu sefer oyum CHP’ye” diyecek kaç kişi tanıyorsun?

Bir parti kendi sabit tabanını memnun ederek değil, dışarıdan oy alarak büyür. Şimdi sor: Sırrı Süreyya mı daha çok yeni oy getirir, partinin kırk yıllık gediklileri mi?

*
Kürt illerinde Ak Parti ile BDP rakiptir, aşağı yukarı aynı oy tabanına hitap ederler. CHP ile BDP ise rakip değildir – çünkü oralarda CHP diye bir parti yok. CHP’nin Diyarbakır’daki yüzde ikibuçuk oyundan feragat etmesi CHP’ye bir şey kaybettirmez, ama BDP’yi az da olsa sevindirir.

İstanbul’da BDP’nin yüzde beş ila yedi, İzmir’de belki dört ila beş oyu var. Bugün için bu oylar ziyandır, oysa CHP’ye eklenince siyasi tabloyu altüst edecek olan eşiği bulabilirler. İki tane marjinal bağımsız için kendini yırtacağına çekil seçimden, karşılığında birkaç tane kontenjan milletvekilliği iste, yahut ne bileyim, Tunceli veya Antep veya Kars gibi sınır illerinde kim ne alacak pazarlığı yap, iki taraf da kârlı çıksın.

*
Genç Türkiye başka bir âlem. 1980 sonrası doğan, az çok üniversite okumuş, bilgisayarla yetişmiş, muazzam dinamik, canlı bir kütle var orada. Ak Parti bunlara belli ölçülerde ulaşabiliyor. Ötekiler hiç ulaşamıyor. Oysa gençliğin çok büyük bir kesimi iktidar partisine tepkili, arayış içinde, seçenek açlığı çekiyor. Gezi olaylarının esas nedeni bu insanların kapıldığı çaresizlik duygusu değil miydi?

Şimdi düşün ki CHP yönetimi, kendi kokmuş dengelerini, bezgin önyargılarını, tozlu tabularını bir yana bırakıp, geleceğin kuşaklarına doğru cüretkâr bir adım atmış. Parti içinden ciyak ciyak bağıranlar olacaktır, Kağızman ilçe örgütünden istifalar olacaktır, tamam. Ama parti liderliği bununla başa çıkamayacak kadar zayıf mıdır? Herkesin şikâyet ettiği lider sultası büsbütün mü yalan? Kemal Bey’den başbakan çıkmayacağı belli. Ama partide düzgün bir liderliğin yolunu açsa bakarsın beş on sene sonra ödül diye cumhurbaşkanı filan yaparlar, fena mı?

De ki Sırrı Süreyya’yı aday çıkarmakla yetinmedi, Ak Parti’nin gidişinden huzursuz olan tüm kesimlere barış elini uzattı. Mehmet Ali Alabora’yı kampanya direktörü yaptı, Baskın Oran’ı Bodrum elçisi atadı, Anti-Kapitalist Müslümanlara davetiye gönderdi. Kırk yıldan beri CHP’ye oy vermemiş olmakla öğünen ben bile “bir kerecikten bir şey olmaz” deyip şerit değiştirmez miyim?

Beni bırak, bugünlerde nerede durduğunu şaşırmış görünen Cemaat bile, İstanbul Büyükşehir seçimlerinde, “acaba” duygusuna kapılmaz mı?

*
Bizde Duverger ekolü hakimdir. Ben ise siyaset bilimini Amerikan mektebinde okudum, o yüzden siyasi partileri sosyolojik bir fenomen olarak değil, daha çok stratejik birer ittifak olarak görme eğilimindeyim. Huylar, alışkanlıklar, duygusal safralar vardır elbette, birçok şeyi de onlar belirler. Ama aklın ve çıkar hesabının hiç mi rolü yok siyasi kararlarda, allahaşkına?

“Belediye rant kapısıdır, yabancıya yedirmezler” diye hemen omuz da silkmeyin lütfen. Parti gediklileriyle meydana çıksan İstanbul’da alacağın oy belli, taş çatlasa yüzde otuzyedibuçuk, alacağın rant da belli, sıfır. E, seçim kazanabilecek birini oraya koyup rantın bir kısmına razı olmak daha akıllı değil mi sizce? 


45 yorum:

 1. sevan abi, senin 40 yıldır övünmen gibi ben de bdp-mhp ye ''evet'' derim, bdp-chp ye demem le övünürdüm... ben ne olacağım abi!

  YanıtlaSil
 2. Isci Partisi bir tarafini yirtiyor CHP ile 'stratejik' ortaklik yapmak icin. CHP yok olmaz, AKP bunu kullanir, oy kaybederiz diyor.

  Herkes cok derinlemesine AKP'yi inceliyor 10 yildir. Aslinda incelenmesi gereken CHP'dir. Adam akilli CHP analizi yok. Tez-Antitez cikmiyor ki sentez adina birseyler uretilsin. Bir CHP var, iceride neler oluyor bilmiyoruz. Emine Ulker Tarhan'i saf disi birakma operasyonu var. Neden bilmiyoruz. Sarigul ile ilgili pazarliklar nedir bilmiyoruz. Baykal'in rolu nedir bilmiyoruz. Ulusalcilar kanadi ile demokrat kanadi cekismesi mi olustu, bilmiyoruz.

  CHP kimlik sahibi degil. Once kimligini olusturacak. Benim durusum bu, ben artik buyum diyecek, partinin yarisi istifa edecek ya da etmeyecek. Sonra sahaya cikacak. Yazinizda CHP'ye cagri var. Ancak, BDP kimliksiz bir partiyle neyin stratejini olusturabilir, bu strateji ne kadar ilerler?

  Emrah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En iyi partiler kimliksiz partilerdir. ABD Demokrat Partisinin kimliği mi var? İngiliz İşçi Partisinin kimliği mi var? Biri 200, öbürü 150 yaşında halbuki.

   Sil
  2. Ingiliz isci partisinin kimligi yok/yoktu diyorsaniz bu diyalog burada kesilir. A. Giddens'in akil hocaliginda Blair ile kimlik bozulmasi yasadi o kadar.

   Kimliksizlik derken; CHP grup toplantisina gireceksin, 'Abdullah Ocalan'in Imrali'dan cikartilmasi hakkinda parti olarak ortak bir soylem hazirlayin' diyeceksin, hem somut bir sey cikmaz hem de parti parcalanir. Ve daha bir suru sey (kamusal alanda turban vb.).

   E.

   Sil
  3. Bu Mustafa Kemal Paşa'nın, Yakup Kadri'ye verdiği,doktrin hareketi dondurur çocuk, cevabını hatırlattı Nişanyan. Güzel, aklını kullandıkça Kemalizme doğru yaklaşacaksın.
   Alkışlar������

   Sil
 3. ben kılıçdaroğlu'nda o vizyonu göremiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vizyon lazım değil ki, karar lazım. Vizyonu olan birileri ikna eder, olur biter.

   Sil
 4. Sevan Bey,

  AKP'ye karşı ittifak oluşturma fikri neden size cazip geliyor anlayamadım ya da neden tükenmiş Halk partisinin kazanmasını isteyelim?

  SSÖ, AKP'nin karşısına çıkarsa ciddi bir şekilde ses getirecektir bu denkleme CHP'yi katmanın bence gereği yok. SSÖ doğrudan AKP'nin oylarından bile alabilir, bu yüzden tüm CHP seçmeninin SSÖ'ye oy vermesine de gerek kalmayabilir.

  Diğer yandan belki CHP seçmeni SSÖ'yü bağrına basabilir ama BDP seçmeninin CHP'yi bağrına basmayacağı aşikar. AKP'nin hali hazırda kürtlerden oy almasının en büyük sebeplerinden biri de CHP zaten.

  Neticede böyle bir yazıyı neden yazdınız, anlamlandıramadım doğrusu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. chp olmadan sso'nun kazanabilecegini dusunuyorsaniz alternatif bir gerceklik yasadiginizi tahmin ediyorum.

   Sil
  2. Tükenmiş Halk Partisi mi? Her 4 kişiden birinin oyunu alan ve bu ülkenin en eğitimli insanlarının desteklediği CHP nasıl tükenmiş oluyor? O tükenmişse 20 yıldır siyaset yapan ama yüzde 6 yı geçemeyen Kürt milliyetçilerinin partisi ve onun milletvekilini mi çare olarak görmek lazım?
   Sırrı Süreyya nın tek başına AKP karşısında ses getireceği iddiasına 5 yaşındaki çocuk bile güler.Buyursun alsın boyunun ölçüsünü.
   Diğer yandan CHP seçmeni, etnik ayrıştırmadan başka bir iş yapmayan siyasetin temsilcisini bağrına basmaz.
   Neticede böyle akıllara ziyan bir yazıyı neden yazdınız anlamlandıramadım doğrusu.

   Sil
 5. CHP'nin kurtuluşu da buna bağlıdır. Bir kaç senedir hep tahayyül ediyorum CHP+BDP koalisyonunu. Hayatım boyunca CHP'ye oy vermiş değilim. Elbette CHP tarafından çok çekincelerim var. Muhakkak içinden bir türlü atamadığı (belki zaten atmak istemediği) Kemalist/Ulusalcı damar çok ses çıkaracaktır. Eh BDP içinden de böyle bir ittifak'a uzak duracak isimler de olacaktır.

  Ayrıca ülkedeki Türk-Kürt barışının mutlak olumlu ilerlemesinin AKP-BDP diyaloğu değil, CHP-BDP diyaloğu ile yükseleceğini düşünüyorum.

  Ama tabii CHP bunun farkında bile değil. AKP'nin kendi tabanına kabul ettirdiği Kürt realitesini, düzgün bir liderlik vasfı ile CHP neden yapamasın ki? Hatta daha rahat bile yapar. Ne kadar sevmesek de CHP her zaman bir şekilde Türkiye'de sol/sosyalist kesimlerle dirsek temasında, ittifak halinde bulunmuştur. İçinde hala ciddi anlamda sol/sosyalist olan insanlar da var. Yani CHP-BDP buluşması o kadar da dayanılmaz sancılı olmaz. Çok sancılı olur ama öldürmez yapıyı. Eninde sonunda sancıların tedavisi kendi içinde bulunur.

  Yaptığınız tespitler zaten çok yerinde. CHP'nin ulusal kanadı, BDP koalisyonuna gidip de AKP'ye oy vererek tepki göstermez. Gidecek hiç bir yerleri yok. Bu biraz emr-i vaki gibi görünse de, gerçek bu şekilde. Gene bahsetmiş olduğunuz bölgelerdeki oy oranları de belli. BDP'nin Batı'da, CHP'nin Doğu'da bir şey yapmaları zaten beklenmiyor. Hatta oralardan gelen oyların sayısı bile göz ardı edilebilir nitelikte.

  YanıtlaSil
 6. Zor ayakkabı. Kokuşmuşluk sadece lider-yönetici kadroda değil çünkü. Altyapı ondan da beter, ilçe-mahalle örgütlerindeki siyasi seviyesizliği ve dar bakış açısını bildiğim sıfatlarla tarife imkan yok.

  p.s.
  "Burjuva Devletinin Sorunları ve TC Devleti" Birikim'de yayınlanan şu yazınızı nereden bulurum? Google bulamadı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birikim, Haziran-Temmuz 1979 sayısı. Online yok bildiğim kadarıyla, sahaflarda bulunuyor.

   Sil
 7. Hocam güzel hoş hayaller bunlar ama çok kritik bir önşartı atlıyorsunuz; Refah Partisi'nin içinden kopan AKP ekibi "biz değiştik" diye herkese duyurarak yola çıktı ve bugünlere geldi. CHP özeleştirisini yapmadan sizin dediğiniz ittifaklar, taktik hareketler her zaman kaybetmeye mahkum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alakası yok. İttifakı ilan ederler, bilemedin bir hafta sonra millet alışır.

   Sil
  2. Dediğiniz gibi millet alışır mutlaka ama oy vermesi için söylemin de değiştiğini görmesi gerekir. Yoksa bir önceki MHP-CHP ittifakından ne farkı olur?

   Sil
 8. sırrı süreyya geldiğinde o rant deliğine ot tıkayacağından rant peşinde koşan kimsenin hayrına olmaz bu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saçma. Görünür bütçesi 8 milyar TL olan bir işletmenin rantını nasıl kapatacak? Kamboçya'ya döner burası, sokaklarda kan gövdeyi götürür.

   Sil
 9. Kürt barisi derken? Kürt sorunu cözümsüz haldeyken cözülmü$ünden daha kücük bir sorun. Dolayisiyla süründürüldügü kadar sürünür. Bkz. Kibris.
  Dünyanin ekseni saga kayarken milliyetci kanadin tabani zor azalir.
  Tartisma konusu güzel ama CHP bu "becerikli" hareketleri yapsaydi halam degil, amcam olurdu.

  YanıtlaSil
 10. Önder'i bir kenara koyalım, gayri dinazor kim seçilirse İstanbul rahatlar, gerçekten.

  YanıtlaSil
 11. Eski pastahanecilerden kim kaldı?15 Ağustos 2013 19:41

  Belediyecilik (özellikle İstanbul'da) entel takımın katipliğinden hayatta kalma mücadelesidir. AKP hükümeti demir yumrukla bu takımı ağır biçimde ezdi -ve sonunda Gezi olayları. Yeni belediyeci bu dengeyi gözardı etmemeli, kültür bakanıyla, ab bakanıyla ve hatta ekonomi bakanıyla arasını da iyi tutabilmeli, dengeyi bulabilmeli: İstanbul'un ihtiyacı olan budur, küresel bir kent olmasının yolu bu denetimden sağlanacak denge ile gerçekleşebilir. Küresel ile yerel arasında sıkışmış volkanik yapının sadece bir kısmı Gezi ile kendini gösterdi...

  Sinemacılığın zor bir iş olduğu, ciddi bir organizasyon kabiliyeti gerektirdiği bir yandan sermayedar diğer yandan mızmız ekiple mücadele edip ortaya bir ürün çıkarma savaşı olduğu da unutulmamalı. Yani, Önder'de bu vasıflar var, diye düşünüyorum.

  PS: Ayrıca sizin İstanbul'la ilgili neden hiç yazmadığınızı da sorgulamadan edemiyorum, hiç mi sevmiyorsunuz bu şehri, hiç mi gönül bağınız yok? Lütfen, en azından anılarınızı anlatın da şuranın hafızası canlansın biraz. Kim bilir ne İstanbul anıları vardır sizde...

  YanıtlaSil
 12. İstanbul'da yaşayan biri olarak yerel seçimlere böyle futbol karşılaşması gibi uzaktan "kim ne yaparsa öne geçer" şeklinde bakamıyorum. Sonucu direkt olarak hayatımı etkileyecek çünkü. Sırrı Süreyya Önder'i çok severim ve çok iyi niyetli olduğundan şüphem yok. Fakat seçilmesi halinde sadece belediye başkanı değişmeyecek; belediyeciliğin ana damarlarını oluşturan, tüm organizasyonu sırtlayan nitelikli kadrolara CHP'liler gelecek. 89-94 arasındaki kara yılları asla bir daha yaşamak istemem, ve sevelim ya da sevmeyelim, şu anda belediye organizasyonunda ve bağlı belediye şirketlerinde muazzam bir birikim ve tecrübe oluştu. Bu yüzden şehircilik konusunda Ak Parti'nin onda biri bile tecrübeye sahip olmayan bir kadroya İstanbul'u emanet etmek istemem.

  YanıtlaSil
 13. Duyguyla ilerleyen düzende, sizin sunduğunuz gibi mantıklı bir yolun seçilme ihtimali var mıdır hakkaten? Tüm toplumların başına ne geldiyse bu aşırı duygudan gelmemiş midir zaten? Karşımızdakilere baktığımızda ise, kafa aynı kafa, ilerleme şekli ise, tamamiyle aynı. Duyguları kenara bırakamaz insanoğlu, zaten bıraktığı takdirde düzen tepetaklak olacaktır. Mumla arıyoruz mantığı.

  YanıtlaSil
 14. Sevan Bey söylediğiniz gerçekleşmesini çok isterim ancak buna dair bir umudum yok.

  1989 yerel seçimlerinde SHP %28 oyla birinci parti olmuştu. 1991 seçimlerinde HEP ile ittifak kurup %21 oy alabilmişti. O zamanlar SHP gerçek anlamda sosyal demokrat bir parti olduğu için HEP tabanının tamamı bu ittifaka oy vermişti. Aradan geçen zamanda bu halka çok daha fazla Kürt düşmanlığının pompalandığını düşünürsek CHP-BDP ittifakından Türkiye genelinde 26+6=32 sonucu İstanbul genelinde de 37+5=42 sonucu çıkmaz. Ne CHP seçmenini bu ittifaka ikna edebilir ne de BDP. BDP seçmeni belki eski SHP tarzı bir partiyle ittifaka razı olur ama şimdiki CHP ile ittifaka razı olmaz. CHP seçmeninin gideceği yer yok düşüncesi çok yanlış. Ulusalcı seçmen bir günde MHP'ye geçiverir. BU ittifak Türkiye genelinde 17+4=21'den fazla oy alamaz.

  Bir başka nokta da şu bence. Eğer bu ittifak gerçekleşir de gerçekten sizin dediğiniz gibi başarılı olma şansı olursa AKP de bunu görecektir. Kürtleri barışı bozmakla tehdit edecektir. Bu durum kendisine pek de oy kaybettirmez.

  Son olarak Sarıgül'ün gücünü küçümsemeyin. Pek çok AKP'li, MHP'li hatta BDP'linin oyunu alabilecek bir kişidir.

  YanıtlaSil
 15. Musluman halkin ezici cogunlugu olusturdugu ulkelerde demokrasi temelli siyaset olmaz.(Nokta) Olur diyenler, entel-dantel avanak solcular ile isini bilen, inecegi duragi bekleyen demokrasi tramvayi yolcularidir. Pasa bunlari zamaninda gordugu icin vakitlice bu topraklardan laikligi hakim kilmaya calisti... Olmadi... Ne diyelim. CHP-BDP secimde ittifak yapsa ne olur, yapmasa ne olur...

  YanıtlaSil
 16. Ülkesini tek başına yönetmeyen bir iktidar partisinin olduğu yerde; mecliste bulunan diğer muhâlefet(!) partileri yek başlarına bu elzem ve mühim kararı alabilirler mi ? Hatta şöyle sorayım; alırlar mı ? Akp'yi Akp yapan muhâlefettir.

  Ki ra'yimce 'muhâlefet, muhâlefet edemiyor' denilecek aptal bir masumlukta yok ortada. Klişe olacak ama; ülke yönetiminde (iktidar, ana muhâlefet, muhâlefet vs.) söz sahibi olan bir fil ya da at dahi göremiyorum.

  Al birini, vur ötekine.

  YanıtlaSil
 17. "BDP = Terörist" önyargısı CHP'liler arasında dahi böyle yaygınken bunlar hayal.

  Ama güzel bir hayal mi? Güzel. Gerçekleşsin isterdim.

  YanıtlaSil
 18. Her işimiz Amerikadan ithal "aklın ve cıkar hesabının rolü' ile kendi cografyamıza ait özgün bir 'hesap-dolap' işi bulduğumuzda çözümlenecek her şey ama kısa vadede bahsettiguniz bu 'hesap-dolap' pazarlanan iktidarın, rantın ele gecirilmesinde en mantıklı yol.Ne de olsa sen-ben oy pusulalarıyla hesaplanmaya alısmıs bir milletin evlatlarıyız.

  YanıtlaSil
 19. fasizmin halk ideolojisi oldugu bir ulkede hayal kurmak....

  YanıtlaSil
 20. fasizm halk ideolojisi olmus ... demokrasi ambarin da tavuk ac olurmus

  YanıtlaSil
 21. hiç kimse bdp ye terorist diyemz çümkü onlar kürtlerin sovunucularıdır kürtleri hiçe saymak demek insanlığı hiçe saymak demektir bu nedenle bdp TERORİST değil partidir.

  YanıtlaSil
 22. CHP-BDP koalisyonu hezimetle sonuçlanır.CHP'nin oy aldığı kesim ulusalcı,Atatürkçü,Kemalist kişiler; BDP'nin ki ise Kürdistan kurulmasını isteyen kişiler,BDP vekillerine gerillaların Meclisteki temsilcileri demek yanlış olmaz.CHP'ye oy veren ulusalcılar Kürtler'in hak istemesinden yakınıyor, Kürtler ise CHP diktatörlüğünden, Dersim gibi olaylardan yakınıyor.BDP'liler gene de Sırrı Süreyya Önder için oy verir ama BDP-CHP işbirliği durumunda CHP'ye oy verenlerin %80'i(az bile oran verdim)MHP,HEPAR yahut DSP 'ye oy verir.Ayrıca Önder bunu kabul eder mi ,o belediyecilikten anlar mı ki?Yanlış anlamayın kendisi severim ama belediye başkanının mimarlık,şehircilik,mühendislik gibi konulardan anlaması gerekiyor Önder ise yönetmen,bence o mecliste kalsın oradakilere haddini bildirmeye devam etsin.CHP'nin bir şansı olabileceği tek aday Sarıgül,hem bu işten anlıyor,hem ağzı laf yapar,iyi demagogtur ve çok seveni var Balıkesir'in ıssız yollarında,Kayseri'de bile Çare Sarıgül yazıları gördüm hatta onu partinin başına getirsinler Kılıçdaroğlu'ndan çok daha iyi yapacağına eminim.Siyaset iyi niyetli pasiflerin işi değildir.

  YanıtlaSil
 23. halk şimdiki belediyeden memnun, bu durumda adayın kim olacağının bir önemi yok.

  YanıtlaSil
 24. çok doğru söylüyorsunuz Sevan Nişanyan. CHP-BDP ittifakı dışında İstanbul için AKP'nin karşısında bir güç yok. Şayet CHP olur da Sarıgül'ü aday göstermeye kalkarsa çok ciddi bir hezimet yaşar. aha da 19-08-2013 tarihinde söylüyorum bunu. aklı varsa Sarıgül dışında birini gösterir.

  YanıtlaSil
 25. boşuboşuna yazı yazmışsın yaa, al, yazının ikinci paragrafında sorduğun soruya cevap veriyorum: "evet, mhp'ye oy verirler."

  sil şimdi geri kalanını.

  burası akdeniz bitch! burda öyle soğuk anglosakson kuralları işlemez..

  bu arada sözlüğünden çok pis faydalandım bi ödevde, sağol.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan faktörünü görmezden geliyorsun. Sırrı Süreyya herhangi bir BDP'li değil, CHP tabanı dahil Türkiye'de çok geniş bir tabana hitab eden biri. Gezi Parkı hadiselerinde Sırrı Süreyya belki de en büyük desteği CHP tabanından gördü. Hatta Gezi Parkı'na gelmeye gerek yok, Sırrı Süreyya Gezi Parkı hadiselerinden önce de Türkiye'de çok geniş bir kısım tarafından sevilen ve takdir edilen biriydi. Bazı kişiler vardır halka mal olmuştur, parti ve hatta ideoloji gömleğine kolay kolay sığmaz, Sırrı Süreyya da onlardan biri. İlaveten, Sırrı Süreyya'nın solculuğu BDP'liliğinin önüne geçiyor ki CHP tabanının kendisini solcu olarak tarif edenlerinin Sırrı Süreyya'yı desteklememesi için ortada elle tutulur bir sebep göremiyorum.

   Sil
  2. chp'de kendini solcu olarak tarif edenlerden çok daha fazla kendini ulusalcı olarak tarif eden var. kürdün adı geçse bi titreme gelenler var onlar ne olacak? chp böyle bi parti, birçok seçmeni böyle, allaaşkına bulutlarda dolaşmayın.

   sırrı'yı ben de çok severim bu arada, gezi olaylarında nasıl o kemalistlere, ulusalcılara falan katlandı anlayabilmiş değilim.

   Sil
 26. son genel seçimlerde 422.702 oy almış bağımsızların -ki Sırrı Süreyya'nın da bağımsızlardan aldığı destek süreci aşikardır- desteğiyle CHP eski SHP zamanına döner ancak. İstanbul'u almaya çalışırken kendi kalelerinde genel seçimlerde yiyeceği tokatla ana muhalefetten dahi düşebilir.

  YanıtlaSil
 27. Taksim Dayanisma'nın "mimarları" aday olur herkes ama herkes efendi efendi oyunu verir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilesenlerine bakin lutfen. "Herkes" orada. http://taksimdayanisma.org/bilesenler

   Sil
 28. 91 seçimleri sonrasında yaşananları unutmadık. Bu ülkede 22 yıldır "pkk yı meclise kim soktu?" goygoyuyla uğraşıyoruz. Buna sebep olanlar özeleştirisini yaptı mı? Yok.
  Hala Chp şöyle, böyle. Bakın tekrar söyleyeyim 1991,1991...
  Jitem, ohal, faili meçhuller...1991
  Aptallık bir kere yapılır. Chp tabanının %90'ı karşı çıkar. Yarısı sandığa gitmez.

  YanıtlaSil
 29. Bu dediğinize en çok Ak Parti sevinir, hatta bu dediğinizi Recep Tayyip Erdoğan öyle bir kullanırki CHP tek başına alacağı oyları mumla arar.

  YanıtlaSil
 30. Sevan bey, burada en azından döktürmüşsünüz. Benim bile CHP'ye veresim geldi. Gezi aynı zamanda bir çıkışsızlık eylemi/parlaması, belki (aynı)zamanla yeni siyaset, genç siyaset biçemi olabilir, sosyoloji ve fütürizme hakim değilim. Mehmet İbiş

  YanıtlaSil
 31. belediye başkanlığı, hele istanbul un belediye başkanlığı sırrı abi gibi vicdan sahibi, sanatçı ruhlu, dürüst, güvenilir, hümanist, samimi insanlar için hiç de uygun bir iş değilmiş gibi geliyor bana. ha! yapamaz mı? kralını yapar ama yazık olur sırrı abiye.

  YanıtlaSil
 32. Ben açıkçası bahsettiğiniz akıl ve çıkar hesabının mevcut konjonktürde bir chp+bdp ittifakı çıkarmayacağını düşünüyorum. Bu bir haftada alışılıp unutulacak basit bir tercih değil (Bkz. SHP-HEP ittifakı). CHP'nin şu anki açılım sürecinde BDP ile ittifak yapması demek parti üyeleri ve tabanı içinde tam ortadan bir bölünmeye gitmesi demektir. Gerçi bana kalırsa bölünsün de - zira ulusalcılarla sosyal demokratları aynı çatı altında tutmaya çalışmak bana mantıklı gelmiyor. Ayrıca Sırrı Süreyya Önder'e oy vermiş biri olarak söylüyorum, böyle bir ittifak olsa bile oy potansiyeli Sarıgül'ün alacağı oydan daha az olacaktır. Bu "omaygad"lık bir mevzu değil. Sarıgül seçmenin sevdiği "testosteronu bol" tarzda bir lider ve AKP'liler de dahil olmak üzere Türkiye'nin büyük bir kısmı tarafından "iş beceren" tarzda bir adam olarak görülüyor. Sırf bu haliyle her kesimden oy alabilecek bir aday. Bu cümlelerimden adaylığını desteklediğim anlamı çıkmasın ama İstanbul'da az biraz esnafla, taksiciyle konuşan birinin bunu görmemesi mümkün değil.

  Hala inanmıyorsanız şu videoya bir göz atın :) : http://www.youtube.com/watch?v=uVJcm5rwnPs

  YanıtlaSil