3 Ekim 2013 Perşembe

Matematik Köyü'nde 2014 Felsefe Yaz Okulu

Matematik Köyünün Felsefe Mahallesi, birbuçuk yıllık hummalı çalışmanın ardından iyi kötü ortaya çıktı. Dersler ve toplantılar için enfes bir Agora, onikişer kişilik üç koğuş, üç hoca evi, iki kalfa evi tamam. Oniki odalı konukevi de Mayıs’a kadar hazır olur.

Gelecek yaz 13 hafta sürecek Felsefe Yaz Okulu için düğmeye bastık. Ders programını Ferda Keskin’le ikimiz hazırlıyoruz. Kabataslak bir liste çıktı, iş kaldı ince ayar yapmaya. Bir de hocalarla konuşmaya.

Anafikir
Program 15 Haziran – 14 Eylül 2014 arası birer haftalık onüç modülden oluşuyor. Her modül Pazar günü başlayıp, bir sonraki Pazar sabahı bitiyor. Katılım modül bazında. Yani dilediğiniz haftalık modüle katılabiliyorsunuz. Ama kısmi katılım yok. Yani “hocam iki gün gelsem, üç gün gelmesem” yok. Ya yedi gün, ya hiç.

Her modülde en az iki kalburüstü hoca olacak. Ayrıca Ferda, ben veya başkaları birer-ikişer derse gireceğiz. Her gün ikişer saatlik iki ders ve iki saatlik bir tartışma grubu olacak. Modül sonunda sertifika verilecek; belki bir gün işe yarar.

Kontenjan kırk kişi. Üniversite öğrencisi VEYA mezunu VEYA 24 yaş üstü olma koşulu var (ve değil, veya). Kırk kişiyi Matematik Köyünde yatırabiliyoruz. Fazlası gelirse kapımız açık, ama konaklamayı biz sağlayamayız. Günde üçbuçuk öğün yemek ve talep varsa Perşembe günleri Efes-Millipark-deniz gezisi programa dahil.

Henüz başvuru almıyoruz. Kesin program Şubat ayı içinde www.matematikkoyu.org sitesinde ilan edilecek. Başvuru ve kayıt formu sitede olacak. Sadece siteden başvuru alınacak. (Elbette hazır olduğunda burada da duyuracağım.)

Taslak program
Ferda ile çıkardığımız taslak liste aşağıda. Listeyi oluştururken kafamızdaki ideal programdan çok, kaliteli hoca ve öğrenci bulma gibi pratik kaygıları hesaba kattık.

Liste taslaktır. Daha iyi fikirleriniz varsa yazın. “Mutlaka olsun, çok iyidir” dediğiniz hoca önerileriniz varsa o da çok makbule geçer.

Batı fikri ve Türkiye’de modernlik
Bilim felsefesi
Çağdaş kent düşüncesi
Diller tarihi ve etimoloji 
Edebiyat ve felsefe 
Etik 
Evrim teorisi
Felsefenin doğuşu: İyonya ve Atina
Günümüzde Fransız Felsefesi
İslamın Tarihi ve Kültürel Kaynakları
İslam Felsefesi
Sosyalizmin geleceği var mı?
Post-seküler perspektiften din ve siyaset
Rasyonalite ve Toplumsal Düşünce
Sanatta dönüşüm
Ütopya ve anayasa hukuku

Zihin bilimleri (cognitive science)

20 yorum:

 1. Felsefe grubu olarak kuru kalabalık teşkil eden liselileri kenarda bırakmanız iyi olmuş. Matematik'ten fırsat kaldıkça kafa uzatırım herhalde derslere.

  YanıtlaSil
 2. Mutlaka ana başlıkların içerisine işleniyordur fakat listede ayrı yere sahip olması gerektiğine inandığım ve temel olarak eksikliği çekilen 1) astronomi tarihi ve 2) mantık / retorik konularına da girilmesi gerektiğini düşünüyorum. Antik çağlardan süregelen astronomi gözlemleri ve bunların felsefe ve insanlık tarihi üzerindeki etkileri çok temel ama es geçilen konular oluyor. Hatta ışık kirliliği yoksa gözlem bile yapılabilir belki. Mantık ve retorik konularının işlenişinde de eleştirel düşünme, yanılgı, yazım ve üslup kuralları, uslamlama gibi konulara değinilebilir. Bilgiyi doğru aktarmak, dinlediğini/okuduğunu anlamak gibi konularda önemli miktarda eksikleri olan bir toplumuz neticede. Bunları yazıyorum diye bu konularda uzmanım sanmayın. Ben de kendimi bu konularda geliştirmeye çalışan biriyim. Bunları hakkıyla aktaracak birilerini bulursam severek dinlerim.

  YanıtlaSil
 3. sosyalizmin geleceği var mı?

  tek soru içeren başlık olmuş:)

  bir an hınzır hınzır gülüyor insan, bir yandan üzülüyor:(

  YanıtlaSil
 4. Volkan Erdoğan4 Ekim 2013 00:25

  Görebildiğim en önemli eksik, teknolojinin bugünü ve geleceğine dair bir ders başlığı. Şahsen felsefeciler bu konuda çok geride kaldı diye düşünüyorum. Özellikle artan iletişim olanakları ve yeni iletişim formları insanın hem dünyayla hem de kendisiyle ilişkisinde çok şey değiştirdi bence. Ayrıca hızla gelişen yapay zeka ve robotik gerçeği var ki yalnızca birkaç onyıl sonra robotlar hem bizden katbekat akıllı olacak hem de bizim yapabildiğimiz herşeyi daha iyi yapacaklar. Kimse bu değişen koşullara nasıl ayak uydurabileceğimizi bilmiyor. Filozoflar bu konu üzerine daha çok eğilmeli ve toplumu aydınlatmalı diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 5. Zihin bilimleri tam olarak nelerei kapsayacak bilemiyorum ama gunumuz Amerikali filozoflarin uzerinde daha fazla durulmasi -zihin bilimleri- daha anlamli olurdu; hatta rasyonellik uzerine egilinecekse ayrilan yerin epey bir artirilmasi gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sunu da eklemek isterim, bu hali ile cok ortaya karisik bir hali var, bence bu yil olmasa bile, bir noktadan sonra bir ya da en fazla iki temada karar kilmak tartismalarin havada birakilmayip saglam zeminlere cekilebilmesi icin yararli olabilir.

   Zihin bilimleri = akil felsefesi tartisilacaksa, Saffet Murat Tura'yi oneririm - bu alanda Turkce ve ozgun yayinlar yapan birisi, Daniel Dennett'e de cok referans verir, onu cagiramayacaksaniz, SMT'yi cagirin derim.

   Sil
 6. gökhan özgün kabul eder mi bilmiyorum ancak kesinlikle görmek isterdim.

  YanıtlaSil
 7. müthiş gözüküyor, kaan atalay baya birikimli bir adam ve Türkçeye inanılmaz hakim bence, çok iyi aktarıyor.

  YanıtlaSil
 8. Bilim Felsefesi konusunda MSGSÜ Fizik Bölümü'nden Prof. Dr. Cemsinan Deliduman'ı (http://msgsufizik.net/bolum/cemsinan/) önerebilirim. https://www.youtube.com/watch?v=CvZ_XRhE924 ve https://www.youtube.com/watch?v=kKZv2NECBkw de öneri sebebimi görebilecek bir konuşmasını bulabilirsiniz.

  Evrim Teorisi konusunda ODTÜ ve NYU Biyoloji mezunu çevirmen Mehmet Doğan'ı önerebilirim (memeddogan@gmail.com). Birçok güzel popüler evrim kitabı çevirdi. Özellikle "Evrimin Dört Boyutu: Yaşam Tarihinde Genetik, Epigenetik, Davranışsal ve Simgesel Değişimler" adlı çevirisindeki içerik biyolojik evrimden kültürel evrime kadar uzanan ve sevdiğiniz tartışmalara yeni bir tat katabilecek kıvamda. Eğer biyolog olmayan birinin gözünden evrimi tartış(tır)mak isterseniz de İTÜ Fizik Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Ayşe Erzan oldukça iyidir (http://web.itu.edu.tr/~erzan/). Matematik ve fizik ile evrime dair anlayışı derinleştirme şansı sunabiliriz size.

  Sosyalizmin Geleceği konusunda da ODTÜ Tarih Bölümü'nde tarih sosyoloji üzerine çalışan (ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi kurucularından) Doç. Dr. Ferdan Ergut'u önerebilirim (https://twitter.com/FerdanErgut). Yeni bir sol konusunda en çok kafa yoranlardan birisi.

  Rasyonalite ve Toplumsal Düşünce konusunda Strasbourg Üniversitesi'nden (özellikle azınlıklar konusunda uzman olan) Prof. Dr. Samim Akgönül'ü önerebilirim (http://akgonul.wordpress.com/).

  İslam'ın Tarihi ve Kültürel Kaynakları konusunda Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden tefsir konusunda uzman olan Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ü önerebilirim (http://mustafa-ozturk.com/tr/default.aspx?&kod=120). Kur'an'ın yazıldığı dönemde onu okuyanların neyi nasıl anladığı konusuna çok kafa yormuş birisi. Bu konuda müslüman bir kişiyi de konuşturmak istiyorsanız bence oldukça iyidir.

  İslam Felsefesi ve Post-seküler Perspektiften Din ve Siyaset konusunda da yine müslüman bir konuşmacı olacaksa Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden kelam uzmanı Prof. Dr. İlhami Güler'i öneririm (http://cv.ankara.edu.tr/iguler@ankara.edu.tr). Direniş Teolojisi, Allah'ın Ahlakiliği Sorunu, Özgürlükçü Teolojisi Yazıları, Politik Teoloji Yazıları, Sabit Din Dinamik Şeriat,, vb adlarla birçok kitap yazmış birisi.

  Bilişsel Bilim (cognitive science) bence Sinir Bilim (neuroscience) ile birlikte ele alınmalı. Önerebileceğim bir hoca yok ama henüz öğrenci olan birileri olabilirse aklımda birkaç isim var. Sanırım en iyisi bu konuda yabancı birilerinden yardım istemek.

  YanıtlaSil
 9. cemilguzey@gmail.com mimar sınan gsü de edebiyat ve felsefe dersi vermektedir.Cemil Güzey

  YanıtlaSil
 10. heidegger ve varolusculuk icin kaan okten mukemmel bir hocadir.

  YanıtlaSil
 11. Sevan Hocam,

  'Batı fikri ve Türkiye'de modernlik' başlığını 'Çağdaş kent düşüncesi' ile birleştirip Sibel Bozdoğan'ı, 'Sanatta dönüşüm' içinse Boğaziçi Üniversitesi'nden Ahmet Ersoy ve/veya Hacettepe Üniversitesi'nden Zeynep Yasa Yaman'ı bir düşünün diyeceğim.

  Bu insanların bir araya geleceği öyle güzel bir mekana, işi gücü bırakıp koşa koşa gelinir. Siz çok yaşayın e mi.

  SB: http://www.gsd.harvard.edu/#/people/sibel-bozdogan.html (Senenin 6 ayı TR sınırları içerisinde olur, Bilgi Üniversitesi'nde ders verir)

  AE: http://hist.boun.edu.tr/ahmet.ersoy.php

  ZYY: http://hacettepe.academia.edu/ZeynepYasaYaman

  YanıtlaSil
 12. Ankara SBF'den Ayhan Yalçınkaya kesin gelmeli. Öğrencilerinin gözünde onbin peygamber kuvvetinde.

  YanıtlaSil
 13. Neden zihin bilimleri ama zihin felsefesi değil? Felsefe okulunda işin felsefesi tartışılsın. ("Zihin bilimleri" ifadesi "Bilişsel Bilimler"e göre daha güzel olmuş. )

  YanıtlaSil
 14. Sevan Bey;

  Lütfen dersleri/tartışmaları video olarak kaydedip paylaşın. Eminim yıllar boyunca benim gibi katılamayacak olanlar için kaynak olarak kalacaktır.

  Akıl ve Din kayıtlarını izledim muazzam güzel. Hatta eşe dosta da linklerini atıp paylaşıyorum. Bizlere aynı imkanı felsefe yaz okulu için da sağlayacağınızı umut ediyorum.

  YanıtlaSil
 15. Üstad Sevan teşekkür ederiz videolarınızı youtubede izledim ,hemde hepsini, çok şey öğrendik sayenizde tarih ve din konusunda önemli bilgiler aldık .birde sizden bir isteğim var şu Anadoluda yaşayan akdeniz ,karadeniz iç Anadolu batı ve kars ,ağrı ,sarıkamış, erzurum taraflarında yaşayan çerkezler hakkında bir şeyler karalarsanız sevinirim çünkü çoğu insan merak ediyor bu çerkezleri, kafkasyadan tam anlamı ile neden geldiler ve neden kalabalık nüfusları ile azılı türkçü vede bozkurtçu olup çıktılar. neden kötü mafya liderlerinin çoğu bunlardan oluşuyor, neden athırısızı ve haydut deniliyor,neden diğer kavimlere bu kadar nefret ve düşmanlık besliyorlar.Bekliyoruz en kıza zamanda bir güzel yazı dizisi Sevan hocam.Bizlerinde bilmeye öğrenmeye hakkı var hocam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dostum netti sana bu çerkesler. artık o kadar kriminal tipler değiliz rahat olabilirsin zaten at da kalmadı.

   Sil
 16. "batıya yön veren metinlerin psikanalizi" ya da sadece "psikanaliz" gibi bir modül de iyi olurdu bence. hoca olarak da tabii ki bülent somay.

  YanıtlaSil
 17. Birçok yeni felsefe bölümü açıldı, kendini filozof sanan hocalar türedi. Felsefe kalabalığı var ama felsefe yok. Bu yolda gönüllü ve sivil projeler ülkedeki felsefe algısı açısından elzem gibi görünüyor. Takdir ederim.

  YanıtlaSil
 18. Tekrar yapilmasi gibi bir plan falan vat mı?

  YanıtlaSil