23 Nisan 2014 Çarşamba

Okuma notları 4

1993’te Texas’ın Waco kasabasında David Koresh adlı birinin lideri olduğu tarikat kampına FBI baskın düzenlemiş, 70 küsur kişi ölmüştü, hatırlar mısınız? New Yorker’ın 31 Mart sayısında o olaya ilişkin nefis bir yazı çıktı. (Malcolm Gladwell, “Sacred and Profane: How not to negotiate with believers”) İçinde felsefe var, din psikolojisi var, polis aptallığı var, trajedi var. Okunur.

David tipik bir peygamber. “Oku!” demiş; Kutsal Kitabı okuyup, tartışarak kıyametin sırlarını çözmeye çalışmışlar. Kitapta haber verilen son peygamberin İsa değil kendisi olduğu kanısına varmış. Yaşı küçük çok sayıda eş almış. Müritleri dürüstlüğünü, insancıllığını öve öve bitiremiyorlar.

Ötekisi bugün yaşasa sonu aşağı yukarı aynı olurdu herhalde. Üstelik bunun da soyadı Koresh, bakar mısınız?

5 yorum:

 1. Bu Oklahoma'da 1995 yilinda federal binaya yapilan saldiri, devletin bu tarikatlara yaptigi baski sonucu yapilan bir saldiriydi ama medya ve devletin manipulasyonu ile sanki bombaci psikopatin tekiymis gibi lanse edildi. Olayin arka yonunu bir suru insan bu yuzden ogrenemedi.

  YanıtlaSil
 2. Ölü sayısı az belirtmişsiniz 55 yetişkin artı 28 çocuk toplam 83 kişi ölmüştü. http://en.wikipedia.org/wiki/David_Koresh
  Dünyada bu kadar rasyonel düşünemeyen insanlar oldukça David Koreşh ve benzeri insanlara kolaylıkla milyonlarca hatta milyarlarca kişi inanabilir. Yaşar Nuri Öztürk'ün de defalarca vurguladığı gibi en kolay kandırma yolu Allah iledir, bu konuyla ilgili bir de kitabı da "ALLAH İLE ALDATMAK" yayınlanmıştır.

  YanıtlaSil
 3. Elemanın gerçek adı Vernon Wayne Howell. David Koresh takma ad. Ama iyi bir tesadüf gibi duruyor :)
  Diğer "mesih"ler gibi kurnaz olsa güzel yaşayabilirmiş ama gerçekten anlatıldığı gibiyse, yani isa gibi bir saf dervişse tabi bu dünya ona sert gelir, bir şekilde asar keserler...

  YanıtlaSil
 4. Bahsedilen yazı:

  http://www.newyorker.com/reporting/2014/03/31/140331fa_fact_gladwell?currentPage=all

  YanıtlaSil
 5. David Koresh takma adıdır esasa adı Vernon Wayne Howell...

  SH

  YanıtlaSil