25 Nisan 2014 Cuma

Sorularınıza itinayla cevap verilir

Bana sorular sorun demiştim. Sormuşlar. Birkaçını cevapladım.

-"Bizim büyük çaresizliğimiz: Yanlış 2.Cumhuriyet" kitabını ne zaman yazacaksınız?

-Yazmayacağım. İkinci Cumhuriyet bir fikirdi; birincisi ise bir zorbalık sistemi. Yanlış dahi olsa, dürüstlükle ve cesaretle ifade edilmiş fikirleri kötülemek için kitap yazmaya değmez. Kaldı ki tabulardan kurtulmayı ve askeri kışlasını kışkışlamayı savunan bir fikirde neyin yanlış olduğunu henüz anlamış değilim.

-Toplumda yalan zirvedeyse ve kodları çözülmüşse, yalan bir nevi nezaket dili midir?

-Olabilir, eğer kodları çözülmüşse. Kodların çözüldüğünden emin değilsen, çözmek için uğraşman gerekir. 

-Tüm kaçak inşaat yapanları içeri alsalardı, ülkede tahmini kaç kişi içeride olurdu?

-Tümünün içeri alınacağı bilinse, kaçak inşaat olmazdı.

-İtalya'daki Lazio bölgesi ile Laz arasında ilişki var mı?


-Lazio'nun aslı Latium'dur. "Yatayova, düz ülke" demektir. Bu ülkede yaşayan eski halka Latin ("düzovalı") adı verilir. Latitude (enlem), lateral (yatay), latent (yatan) ile kökdeştir. Latince'de sesliye bitişen ti- çift sesi, İtalyanca'da /ts/ şekline evrilir ve z harfiyle yazılır. 
Lazla alakası yok. Lazlar Doğu Karadeniz'de ilk kez MS.3 yüzyılda adı zikredilen bir kavim, veya bir aşiret konfederasyonu. 

-Ağrı'nın anlamını ve tarihini yazar mısınız?

-Dağın kuzey yamacındaki Ağori kasabası ortaçağdan beri kaydedilmiş; 18.yüzyılda feci bir heyelan sonucunda tamamı ortadan kalkmış. Şimdi birkaç km. aşağısında Iğdır'ın Yenidoğan köyü var. İlkinden sonuna dek Ermeni yerleşimi, ama adın Ermenice bir anlamına rastlamadım. Kürtçe Agir (ateş) ile ilgili olabilir mi? 11. yüzyıldan eski bir Ermeni yerleşiminin Kürtçe adı olabilir mi? Acaba Kürtçe olmasa da eski Farsça üzerinden bir bağlantı bulunabilir mi? Bilmiyorum. 

-"Her başbakan istifayı tadacaktır" yazınızı yazarken, gerçekten istifa edeceğini düşünmüş müydünüz?

-Evet. Sabırsızım. Ve siyasi ustalığını küçümsemişim. 

-Chomsky'nin evrensel dil teorisi ne kadar kabul görüyor?

-1960'lardan 80'lerin sonuna dek Amerikan akademik dünyasında Chomsky kraldı. Üniversitede dilbilim okumadıysam biraz o yüzden, çünkü beni hiç cezbetmedi. Son yıllarda çok esaslı Chomsky eleştirileri çıkıyor. Geçen yaz mükemmel bir tane okudum, ama şimdi gel de adını hatırla bakalım!

-Etyen ve Markar'ın yandaş olmasını nasıl açıklarsınız?


-Markar'ı bilmiyorum, ama sabırla ve önyargısız okusan Etyen'in doğru şeyler yazdığını görürsün. Etyen'le üslubumuz ve kişiliğimiz farklı, ama aklını takdir etmemezlik edemem.

-Ev nasıl yapılır? İşin a,b,c'sini nasıl öğrendin?

-Bir kere parasız olman lazım. Paran varsa adamını bulup yaptırırsın, sen öğrenemezsin. Şehir dışında olman lazım. Yoksa deneme yanılma yapmana izin vermezler. Hatunun hoşuna gitmeye çalıştığın bir dönemde olman lazım. Yoksa baş edemezsin.

En önemlisi, pragmatizmin tuzağına düşmemen lazım. "Şimdilik işimizi görsün"e  teslim olursan vasatlık deryasında çabucak kaybolursun. Her ne yaparsan olabileceğin en güzelini yapmaya kararlıysan, üç vakte kalmaz ev yapmayı öğrenirsin, nasıl öğrendiğinin bile farkına varmazsın.

-Yakın Mısır tarihini, özellikle Cemal Abdünnasır dönemini anlatır mısınız?

-Şımarık ve hayırsız bir kralı vardı. Onu devirip yerine cahil bir demagogu getirdiler. Ülkede varlık namına ne varsa talan ettiler. Sonra batınca emperyalizmi, İngiltere'yi, Amerika'yı, Yahudileri, hatta geçmişte ülkeyi soyan Türkleri suçladılar. Özeti bu.

-Ahlak nedir?

-İnsanları insan olarak görebilmektir. 

-Hakikat nedir?

-Şu ölümlü dünyada yaşamayı anlamlı kılan tek şeydir. Kendisi olmasa bile, en azından hayali.

5 yorum:

 1. hocam neden 'uyumak' anlamında 'kestirmek' deyişini kullanıyoruz? kesme ile uyuma arasında nasıl bir bağ kurulmuş?

  YanıtlaSil
 2. çok güzel cevaplarınız için teşkkür ederiz yazılarınızı dikkat ve beğeniyle takip ediyorum iyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
 3. CHP'yi hala 1930'larda görüp "bunlardan da hayır gelmez" demek biraz ayıp olmuyor mu?
  Bu ülkede sosyal demokratlar hiç yaşamadılar mı? Ecevit-Erdal İnönü-İsmail cem gibi adamlar CHP'de siyaset yapmadı mı?
  Kılıçdaroğlu ile Şükrü Saracoğlu'nu bir mi tutuyorsunuz hala?
  Ortadoğu zorbası Tayyip'le sosyal demokratlar bir tutulamaz..

  YanıtlaSil
 4. -Türkiye'nin, tarihin şu anındaki koordinatı itibari ile ne 1. Cumhuriyeti sonlandırdığına ne de bunu çok fazla sürdürebileceğine inanıyorum. Karşıt görüş olarak Putin Rusyasını örnek gösterenlere ise Rusya'nın 20.yy tarihine bakmalarını öneririm. Demokratik konsolidasyon için ön koşul olan hiçbir kurumun var olmadığı bir süreçten geçmiş, üstelik hemen arkasından doğalgaz gelirleri ile oligarkların eline düşmüş bir ülkenin, öyle ya da böyle 150 yıllık demokratik bir birikimi olan Türkiye ile karşılaştırılmasını da anlamsız buluyorum.

  -Bu toplumda yalan ve iki yüzlülük maalesef ki doğal karşılanıyor. Kodlarının da çözülmüş olduğunu düşünüyorum. Sorun, yalanın yerine gerçeği koyabilecek cesareti bulabilmekte.

  -Erdoğan'ın istifa edeceğini düşünmemiştim. Ama bir şekilde tasfiye edileceğini düşünüyordum. Ve halen de düşünüyorum. Önümüzdeki süreçte aksi olursa çok şaşıracağımı itiraf etmeliyim.

  -Markar Esayan'ın yazılarını bir süredir okumuyorum. Nedeni ise tek boyutlu yazılan herhangi bir şeyi okumak artık bana zaman kaybı olarak geliyor. Etyen Mahçupyan'ın ise tek derdi 'gerçekler'. Bazı yazılarındaki kırgınlığı ise hoşgörülebilir buluyorum. Birikimine ise saygım büyük.

  -"Ahlak, insanları insan olarak görebilmektir". Nişanyan'dan muhteşem ve buram buram Benjamin Constant kokan bir söz. Bence hepimiz bunu bir kağıda yazıp, her gün bir kez okumalıyız.

  -Şu dünyada 'hakikat' dan daha önemli bir şey olamaz, katılıyorum. Yalanda yaşamak çoğu zaman hiç yaşamamak demektir.

  YanıtlaSil
 5. guzel paylasim emeginize saglik

  YanıtlaSil