16 Haziran 2014 Pazartesi

Gene peygamber davası

Peygamber Efendilerine laf dokundurduğum için bir dava daha açmışlar. Bu kaçıncı dava bilmiyorum. Bugün (13.06) duruşması vardı. Sağolsun Chp İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu da geldi duruşmaya.

Avukat istemedim, savunmamı kendim yaptım. 

"Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin, inanç özgürlüğünü koruyan 9.maddesi Türkiye Cumhuriyeti'nde anayasa hükmü niteliğindedir. 

İnanç özgürlüğü, kurumsal dinlerden birine veya tümüne inanmama özgürlüğünü de kapsar. İnsanlığın ilkel çağlarından kalan köhne dinlere inanma özgürlüğüyle sınırlı değildir.

İslam'a inanmayan biri için Muhammed'in peygamberliği, gerçek dışı bir iddiadan ibarettir. Cehalet eseridir, ya da menfaat elde etmeye yönelik kasıtlı bir yalandır. Bu inancımdan ve bu inancı serbestçe dile getirme hakkımdan vazgeçmeyi düşünmüyorum.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 10. maddede dile getirilen ifade özgürlüğünün, 9. maddede konu edilen inanç özgürlüğü gerekçesiyle hangi koşullarda kısıtlanabileceğini, bir düzine kadar içtihatla net bir şekilde tanımlamıştır. Bellibaşlı sınırlar iki tanedir. Birincisi, eğer bir inanca yönelik eleştiri, o inancın sahiplerini inançlarını ifade ve icra etmekten menedecek ölçüde kaygı ve çekince doğuracak nitelikteyse, o eleştiri hukuka aykırıdır. Örneğin, Sayın Başbakanın ateistler, Zerdüştler ve bazı Aleviler hakkındaki ifadeleri suç teşkil eder.

İkincisi, eğer inanca yönelik eleştiri galiz ve yüz kızartıcı hakaret niteliğindeyse, o eleştiri kamu otoritesince engellenebilir. Örneğin İngiltere'de Meryem'i, oğluyla cinsel ilişkiye giren bir orospu olarak gösteren film, bu gerekçeyle yasaklanmıştır. 

Dava konusu olan ifademin bu şartlarla uzak veya yakın alakası olmadığı açıktır. Dava açılması, AİHM kararlarına karşı pervasızca ve küstahça bir meydan okumadan ibarettir.

Davanın iddianame doğrultusunda sonuçlanması halinde Türkiye bir kez daha hukuktan habersiz insanların cirit attığı bir ülke olarak tescil edilecek ve tazminat ödemeye mahkum edilecektir.

Bunun, ülkemize yönelik ciddi ve kasıtlı bir kötülük olduğunu düşünüyorum."

Dava İstanbul'da açılmış. İzmir'deki mahkeme ifademi talimatla aldı. Hakim hanım, karar vermek zorunda olmadığı için memnunmuş gibi geldi bana. 


11 yorum:

 1. Lanet olsun böyle ülkeye ve adaletine...

  YanıtlaSil
 2. Siz niye mahkemeye gidiyorsunuz ki? Niçin bu saçma düzene boyun eğiyorsunuz ki? Hiç bir mantığı olmayan bu kanun sistemine, Devletçiliğe neden yanak veriyorsunuz? Devlet^'e niye secde ediyorsunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ey Sn. Adsız!
   El insaf!
   Sevan sence bunları mı yapıyor?
   İnsaf, ve bir daha İNSAF!

   Sil
 3. müslüman olmayan bir tabii ki muhammed'in peygamberliğini kabul etmeyen birisidir ve bunu açıkça söyleyebilecektir. zaten muhammed'in peygamber olduğuna inanmış olsa gider müslüman olurdu. bir insan müslüman değilse muhammed'in peygamer olduğuna inanmıyor demektir. bir ateist veya gayrimüslim "muhammed aşağılık bir insandır" dese bunu hakarete sokabilirsiniz ama "muhammed gerçek bir peygamber değildir, o islamı kendi uydurmuştur" demenin neresi hakaret?

  YanıtlaSil
 4. Turkiyede devlet yonetimi niye medeniyete bu denli karsidir ?
  Her zaman, "hak da benim hukuk da benim" der !
  Ve neden kendisini Dunyanin gozu onunde bu kadar asaglatir ?
  Bu soruma bugune kadar, cevap bulmus deyilim !

  YanıtlaSil
 5. "muhammed islam'ı kendi uydurmuştur." demek zaten "muhammed aşağılık bir insandır." demek bence. ikisini söylemekte de sakınca yok.

  eğer sakınca varsa, dünya üzerindeki hiçbir insanı "aşağılık" diye tanımlamaya hakkımız yok demektir. her kişi bir başkası için kutsal olabilir. işte ne bileyim, anneler kutsaldır. john lennon'ı taparcasına seviyorum ona hakaret edemezsin. bu işin sonu yok.

  YanıtlaSil
 6. çok saçma sevan nişanyanın sevan nişanyan olması zaten dine karşıtlığı aslında o bunu farkında değil fakat o bir azınlık olarak en çok türklere hizmet ediyor aslında o dine karşı olmakla türk toplumunu bağnazlığına karşı olduğunu sanıyor ama aslında her inanaçsız ermeni kürt rum biz türkler için cehennme gidecek orayı haketm,iş gavurlardır hani bir laf vardır en iyi kürt ölü kürttür diye adamlar yani biz sadcece ermenilerin vatanını canını namusunu değil öbür dünyasına bile ellerinden almaya kalkıyoruz sevan tamda buna hizmet ediyor oysa allah kendine uyanları asla yanlız bırakmaz imanın milleti olmaz tanrı hiçte sevanın düşündüğü gibi zalim değildir herkesten bu dünyadada öbür dünyadada hesap soracak türk olmak zalim olmak değildir fakat ermeniler allaha inanır güvenirlerse daha iyi olur yoksa bir yumruk bu türk yumruğu hep onların tepesinde olur çünkü ayette diyorki allah sizden birbiriniz hıncını birbirinizin eliyle almaya kadirdir şimdi sevana bu yazıyı gönderin ben yıllarca erzurumda yaşadım bağnazlık ne demek çok iyi bilirim ortada bir bok varsa ve bunu bir türk yiyorsa çok sorun değildir ama aynı boku bir ermeni kürt rum yahudi yiyorsa sorun namus milli meseledir fakat bu kendileri için çalışan alçaklar içinde geçerlidir yani türkiyede ben ermeni olup ayrıcalıklı insanlarda bilirim rum olup ülkücü olan ben türk olmama rağmen onun yüzünden başıma iş geldiğini bilirim yani aslında sevan türklere hizmet ediyor onun için o kadar gaz vereni var internette ben olsam hiç birine güvenip inanamam çünkü dedim ya en iyi ermeni ölü ve cehennemde olandır sebvanın yerinde olsam şimdi inanır savaşıma öyle devam ederim papaza kızıp oruç bozmam ki türklertde onun düşündüğü kadar dindar islam değiller bugün sorulsa dinmi milliyetmi hepsi türklük derler zaten fetullah hoca şeyhler imamalar cemaat liderleri diğer islama hizmet edenlerin tek amacı türkiye için türkiyeyi türkleri yüceltmektir oysa allah dini yalnızca kendine halis kılınmasını istemiştir

  YanıtlaSil
 7. Hakaret özgürlüğü istiyorum.

  YanıtlaSil
 8. Daha çok açılır böyle davalar. TC'de gidişat kötü. http://haber.sol.org.tr/yazarlar/rifat-okcabol/bakanligin-gericilik-oyunlari-93655

  YanıtlaSil
 9. Sen anana yuttur bu laflari.senin gibi herif-i naseriflerin anasindan emdigi sutu burnundan getirmek lazim.

  YanıtlaSil