31 Ocak 2017 Salı

19

Halim  - Kuran’ın sayısal bir şifresi olduğu söyleniyor. Asal bir sayı olan on dokuz ve katları şaşırtıcı bir sıklık ve düzenlilikle kullanılmış. Ne dersiniz?

Selim – Evrenin yaratıcısı olan kadiri mutlak tanrının, kitabını taklitlerinden sakınmak için bu denli komik yöntemlere başvuracağını tahmin etmiyorum. Daha ziyade Türk Zekâ takımı yöneticisi Zihni Sinir’e yakışan bir yönteme benziyor.

Halim – Daha iyi bir yöntem önerin öyleyse.

Selim – Üç tane sağlam tanık getirse yeterdi. Ne bileyim, bir sineğin kanadına yazdırıp bir de mikroskop hediye edeydi. Ya da yarattığı insanların kalbine yazdıraydı. Issız dağda randevu verecek yerde alenen indireydi. Tek kişiye emanet etmek yerine mesela Japonya, Bosna ve Kamerun’da simültane indireydi. Elçisini doğduğu ülkenin yerel dili yerine mesela Bronx lehçesiyle konuşturaydı. Kızıldeniz’i yararken videoya çekeydi, ya da hadiseden bin sene sonra yazıya döktürecek yerde çağdaş üç beş Mısırlı kâtibe zabıt tutturaydı.

Halim – Video yok o zaman.

Selim – Bileşik kaplar yasasını lağvedip sipariş üstüne deniz yaran, bir kıytırık videoyu mu bilmeyecek?

Halim – Ya doğruysa?

Selim – Emeviler çağında Kuran’ı derleyenlerin matematiksel şifrelere meraklı olduğu sonucunu çıkarırım. Ve iyi bir espri anlayışına sahip oldukları.

Sene 680 küsur, yer Şam, İskenderiye, Antakya, Medain. Unutmayın ki Geç Antikitenin kültürel birikiminin çok büyük bir kısmı o tarihte islam egemenliği altındadır. Matematiğin ve şifre teorisinin durumu nedir 7. yy sonunda, bilmiyorum. Ama çağın en iyi matematikçileri ile şifrecileri her kim ise Şam civarında olacakları kesin.

Halim – En azından itiraf edin ilginç bir şey olduğunu.

Selim – Maksat ne? Vahyin kesin ve tartışılmaz aklî kanıtını sunmak mı? İyi de, öyleyse imana yer kalmaz. Koyarsınız matematiksel kanıtı önünüze inanmaktan başka çare kalmaz, tıpkı Pitagor teoremi ve Newton yasaları gibi. Oysa Tevrat olsun, İsa olsun, Kuran olsun, hepsinin ısrarla vurguladığı tez aynıdır. Aklî kanıta dayanan şey iman olamaz. İman akılla sınanamaz.

Ne demiş İsa? “Beni gördüğün için mi iman ettin, ey Tomas. Ne mutlu görmeden iman edenlere!” (Yuh. 20:29)

16 yorum:

 1. "Atatürk ve 19 Mucizesi" değil miydi yahu o?

  YanıtlaSil
 2. Evet 19.İlk bakışta on dokuz kandırmacasının sonuçları ve analizleri çarpıcı gibi görünüyor. Fakat o kadar çok veriye (harf, hece, kelime, cümle,sayı) dört işlem uygulayıp sonsuz ihtimali anlamlı sonuçlar ön yargısıyla dökümante edip alt alta yazınca oluyor sana mucize! Sevan'nın eleştirisi üzerine Kuran'cılarla teknik bir tartışmanın da çok anlamı kalmıyor aslında. Ne söylesen kendi evlatlığı (çocuğu) ile evlenmek için ayet indirilen (yazan) bir erkeğin kutsallığı sorgulanamaz söz konusu iman olunca.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evlatlığıyla evlenen yok. evlatlığının karısıdır o evlatlık olsa duramazsın. muhammed'i woody allen'la karıştırmışsın sen. zeyd bin harise evlatlık, zeyneb bint'ü cahş evlenilen kadın.
   bilmemek neyse de biliyorum sanmak kötü.

   Sil
  2. Şurda yengelerimizin bi listesi var:
   http://nisanyan1.blogspot.com/2012/11/sevan-nisanyandan-islami-bilgiler-nisa.html

   Evlatlığıyla evlenmemiş olması kendisi hakkındaki fikirlerimi pek değiştirmedi. Woody Allen daha iyi bi yazar bence.

   Sil
  3. Afedersin, konu Muhammed'in cinsel yaşamı olunca biraz karıştırıyorum sanırım.

   "Peygamberin toplam 11 kadınla evlendiği, bunlardan ise en çok dokuzu ile aynı anda evli bulunduğu, hadis ve siyer kaynaklarından anlaşılmaktadır.

   Nikâhlı eşleri dışında Muhammed’in en az dört cariyesi ile cinsel yakınlık içinde olduğu ve bunların birinden çocuk sahibi olduğu, Sünni gelenekte muteber sayılan kaynaklarda kaydedilmiştir. Cariyelerin ikisi olan Mariye ve Reyhane ile Muhammed’in nikâhlandığı (dolayısıyla toplam eş sayısının 13 olduğu) bazı İslami kaynaklarda savunulmuş ise de, bu rivayetler inandırıcılıktan yoksundur."

   http://nisanyan1.blogspot.com/2012/11/sevan-nisanyandan-islami-bilgiler-nisa.html

   Sil
  4. muhammed'e ad hominem. :) "evlatlığı ile evlenmiş, kutsal olamaz" :) (olayın doğruluğu ayrı mesele) diyelim ki; muhammed'in ahlakı ile, sizin ahlakınız uyuyor. o zaman kutsal mı olacak.

   Sil
  5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  6. Evlilik sadece cinsellik icin var olmadi tarih boyunca. Polisin, askerin olmadigi bir toplumda, kadinin güvenligi tabi ki bir erkek hayat arkadasina ihtiyac duyabilir. Kuran a göre Muhammed evlatliginin bosandigi esiyle evleniyor. Ayrica Muhammed peygamberin özel yasamiyla ilgili bilgilerin cogunu en erkeni peygamberin ölümünden 230 yil sonra yazilmis hadis kitaplarindaki, birbiriyle ve Kuranla celisen, baskalarindan alinma sözlerden ögreniyoruz. 19 tam da bu hadislere ihtiyaci yok ediyor. Bence en büyük mucizesi de bunu basarmasi.

   Sil
 3. İman emin olmaktır. Ağzı sulanıp arzu etmek değil. 19 u anlarsan emin olursun. Muhammedin aklının ermeyeceğine bu kadarına. Amirinin olduğuna. Kime konuşuyorum?

  YanıtlaSil
 4. Sevan Bey merhaba, daha once yazdiginiz bir yazi var mi bu konuda bilmiyorum ama benim sizden ricam, evrenin olusumuyla ilgili fikirlerinizi belirtmeniz. Ateistlige goz kirpan bir agnostik olarak soruyorum bu soruyu; bir seyin kendi kendine yoktan var olabilmesini aklim almiyor, anlamlandiramiyorum.

  Ayrica cezaevinde olmanizi bu ulkenin utanci olarak goruyorum, maddi olarak olmasa da manen yaninizda oldugumu bilin, ufak da olsa belki moral saglar arkanizda birilerinin oldugunu bilmek. Tesekkur ederim.

  Gokhan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yanindayim sevan abi, aslan gibi adamsin!

   Sil
 5. Otorite arayışları var. Neyi sunarsak sunalım, kendilerinden üstün bir doğaüstü olayın, varlığın arayışında olacaklar. Böylece sorumluluktan kaçmış oluyorlar. Mesela piramitleri de kendilerinden daha üstün bir varlığın, uzaylıların yapmış olması hoşlarına gidiyor. Aynı böyle rakamlar buluyorlar.
  İnsanın doğaüstü, kendisinden güçlü otorite arayışı evrimin bug'ı bana göre. Aynı açıkta kalan testisler gibi. Benliğin ortaya çıkması, sosyalleşen insan ve genetik olarak üstün alfaların, otorite olması bu şekilde bir hata oluşturmuş sanırım.

  YanıtlaSil
 6. Müddessir 74/30 ayetindeki bu on dokuz nedir? Hadislerde cehennem muhafızlarının sayısı olduğu söylenir ve daha geniş bilgi yoktur. Bir sonraki 31. ayet ise, bu on dokuzun rabbin ordularıyla ilgili bir sayı olduğunu söyler. Kuran'da on dokuzu oluşturan iki ordu görüyoruz. Biri, dinler tarihinde on iki vekil, on iki imam, on iki oğul olarak karşılaştığımız geri kalmış yer toplumların (insanlar ve cinler) yapılanmasıdır. Diğeri ise, yine dinler tarihinde tanrıların yedi katlı Babil kulesi, yedi bölümlü Antik Mısır tapınakları, yedi katlı Mastaba piramitleri olarak gördüğümüz ve Kuran’ın yedi gök olarak ifade ettiği gelişmiş göksel toplumların (melekler) yapılanmasıdır.

  YanıtlaSil
 7. Sevan hocam, zannederim Edip Yüksel'i kastetmişsin bu yazında. Yalnız Edip Yüksel'in ateistlere çok büyük saygısı vardır, hatta artık gençlere " müslümanların ekseri gibi sünni/şii olmaktansa ateist olursanız daha iyi bir insan olabilirsiniz" diyor. Bir de sık sık söylediği, S. Nişanyan, Ayşe Hür ve şimdi tam hatırlayamadığım birkaç isim haricinde Türkiye'deki ateistlerin pek çoğunun problemli olduğunu söyler ki bence fevkalade doğru. Hep dediği, " Türkiye'deki ateistlerin ezici çoğunluğu itikaden dinsiz ama kültürel olarak sünnilik dininden, yani inanmasalar da dini dogmaları benimsemişler "

  YanıtlaSil
 8. edip yüksel bu mevzuya nasıl atlamadı hayret !

  YanıtlaSil
 9. Bu yazıya yeni baktım,Yuhanna incilinden pasaj var, şimdi 'Sevan Ermeni olduğundan inceden inceye hıristiyanlık propagandası yapıyor' demeseler. Derler çünkü bilirim.

  YanıtlaSil