13 Ocak 2017 Cuma

Ulus devlet

Ulus devletin mazereti ne? “Demokrasi” işin tıraş kısmı. Asıl gerekçe, yurttaşların güvenliğini sağlamak. Peki bu işlevi yerine getirmeye devam edebilir mi? Küreselleşen ekonominin, küreselleşen finansın, küresel iklim krizinin ve küresel iletişim ürettiği tehditler karşısında zor görünüyor. Belki eşkıyalığı öne çıkarıp bir müddet daha direnmeyi deneyecektir, şekil bir a’daki gibi. Uzun vadede şansı yok.

Karşılaştırınız: 1750 – 1850’ler arası Osmanlı diyarını saran irili ufaklı derebeyi hanedanları. 20. yy ortalarına dek Çin’de hüküm süren yerel warlord’lar. Hindistan’da İngiliz yayılmasına direnemeyen sayısız mikro-padişahlık. Bir zamanlar haşmet ve devlet sahibiydiler; hatırlayan bile kalmadı garipleri.6 yorum:

 1. Sevan Hocam, bir müsait vaktinizde güncel olaylara ilişkin yorumlarınızı soyut, üstü kapalı bir şekilde bile olsa yazsanız biz takipçilerinizi çok mutlu edersiniz.

  Medyanın bilgi bombardımanına tutulduk; algılarımız aşırı saturated oldu, siz belki bu duruma düşmemiş bir göz olarak bizim fark edemediğimiz bir noktadan meseleleri görürsünüz diye ümit ediyorum.

  Bir an önce özgür kalmanız dileğiyle, selam ve saygılarımı gönderirim.

  YanıtlaSil
 2. Ama onun yerine ne gelecek ? Bir sey gelmesi lazim elbet, degil mi? Bir degisiminin tam basindayiz. Daha ne yone gidecegi belli degil. Ufukta bir de 2. Endustri Devrimi gozukuyor. Yani yapay akilin getirecegi devrim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sorun tanım yapmakta

   Sil
  2. İkiuluslu veya çokuluslu (binational, multinational state) gelecektir. Kanada gibi mesela. Küreselleşmeye direnme durumu var ulus devletlerin hepsinde. Kimisi yabancıları bürokrasi yoluyla bezdirip, gitsin diye uğraşıyorlar, kimisi silaha sarılıyorlar fakat gelecekte bu modelin yarattığı sorunlar, küreselleşme ve iletişim ulaşım teknolojilerinin gelişmesiyle artacak. Facebook'tan tanışıp evleniyor 10bin km mesafedeki insanlar. Sadece Türkiye'de değil yani.

   Sil
 3. Ulus devletler birleşip, çok uluslu devletler oluşturabilirler.. Bu şekilde olacak bence zaten. Ermenistan ve Türkiye mesela hatta Yunanistan. Yunanlılar, Avrupalılardan ziyade, bize daha çok benziyorlar. O nedenle zaten anlaşamıyorlar, sorun yaşıyorlar. Şimdiki durumda gelişmiş ulus devletlerin taktiği parça parça yabancı alıp, onları asimile edip, tekrar yabancı almak şeklinde. Fakat hız o kadar arttı ki; gelen yabancılar asimile olmadan 2 katı daha yabancı geliyor. Bu nedenle Xenophobia artışı olduğu kadar, insanların yakınlaşması da artıyor. Xenophobia da gelişmemiş ülkelerden gelen kahverengi insanlara karşı var aslında. İzmirlinin, Hakkariliyi istemeyip, Antalyalıyı sorun etmemesi gibi. Brexit'de evet oyu veren morukların nesli tükeniyor. Bence tabi. Sevan Hoca daha iyi bilir. :)

  YanıtlaSil
 4. Toprak savunmanin maliyeti nukleer ve otonom silahlar sayesinde radikal dususler yasayacak. Patlayici tasiyan drone donanmalari hayal edin. Milyonlarca kucuk otonom drone'dan olusan akinlar hayal edin. Sehir-devlet ve ufak derebeylik skalasinda politik organizasyonlari savunmak ekonomik olarak mumkun hale gelecek. Kalabalik ordu, piyade, tank paradigmasinin sonuna gelmek uzereyiz. Ulus develet gidici evet, ama veliahti globalist duzen degil, daha ziyade feodalizm 2.0.

  YanıtlaSil