8 Şubat 2017 Çarşamba

Ah, bi sol olsa ...

Avrupa nasyonalistlerinin Koblenz’deki toplantısı hakkında yazmış Ceyda Karan. “Liberal demokrat kurumsal yapının bu vizyonu salt ‘aşırı sağ’ sıfatı ile etkisizleştirebildiği dönem geçiyor. Serbest piyasanın üstünlüğünü reddedip muhafazakâr sosyal politikalar öneren alt-sağ’a alternatif üretecek nitelikli bir Avrupa solu da ortada görünmüyor. AB ‘varoluşsal krize’ girerken, liberal sosyal kontrat işlemez hale gelirken, bu toplaşmanın tehlikelerini daha iyi idrak edebilen ‘solun’ bulunmaması tüm dünya için büyük sorun.”

I-ıh, solun bulunmaması değil sorun. Sol oracıkta, gözünüzün önünde, Koblenz’de toplanmış. Avrupa nasyonalizmi Avrupa solunun gayrimeşru çocuğudur. 1930’larda da öyleydi. Şimdi de öyle. Ana sloganları aynıdır: kolektivizm, korumacılık, “işçi-emekçi” romantizmi, elit düşmanlığı. 


Asıl sorun, özgürlük yandaşlarının içinde bulunduğu dağınıklık ve kafa karışıklığıdır. Çözüm soldan gelmeyecek. Eğer gelecekse – ki kuşkuya düşmek için yeterli sebep var – liberal yönetici kesimlerin akıllarını başlarına toplamasıyla gelecek. 

10 yorum:

 1. analiz yapmissin, solun da sagin da bayat mantralari temelde ayni demissin, yani romantik zihniyetin yaptigi islerin sonuclari rantabl degil. iyi güzel hos da, liberalizm de soguk savasin bitiminden sonra batida hepten romantiklesmedi mi sence? Nerde eski realist politik

  YanıtlaSil
 2. ideolojiler için en iyi sınıflandırma kriteri bireycilik ve toplumculuk açısından değerlendirilmesidir.nasyonalizm ve sosyalizm toplumculuğun sınırlarındadırlar.ışid'in,kuzey kore'nin,hitler almanya'sının,sscb'nin farkı bu açıdan yoktur.

  YanıtlaSil
 3. Üst kadro nasıl bilmiyorum fakat gözlemim sol partileri destekleyen gençlerin birçoğu artık liberal kafaya sahipler. Bunlara soysal liberaller demek doğru olabilir. Hem küreselleşme ve özgürlük hem de sermayenin adil dağılımı taraftarılar. Bizdeki stalin bıyıklı solcular, devletçi fetişler, kolektivist gruplar eski nesil. 20 senelik bir dönemde çözüm gelirse bu gençlerden gelcek bence. Yani yine sol fakat Liberalizmin Solu! Sosyalistler değil.

  YanıtlaSil
 4. Özetle: çözüm Trump gibi bir adam.. :) Kendi değişiyle "libertarian" (yane ekonomik olarak liberal) ama "protectionnist" yane korumacı.

  Ayrıcas sosyal açıdan da kişisel özgürlüklere (ifade özgürlüğü, mülk özgürlüğü vs) çok bağlı..

  Kaldı ki, bizde o yapıda bir adam yok maalesef, bizdeki iş adamları çoğunlukla küreselci, korumacılığa karşı..

  YanıtlaSil
 5. Yapıcı bir kritik. 'Gerçek sol' filan hikayelerini geçersek geriye bir tek şey kalıyor: solun artık eski mitlerde kaldığı, zamanı yakalayamadığı olgusu kalıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru! Zaten onun için sol değil sağ yükseliyor.

   Sil
 6. Liberal yönetici kesim, aslında iyi okulların, iyi bölümlerini bitirmiş eski alt gelir gruplu ailelerin çocukları. Gündemlerinde asla herhangi bir sosyolojik soruna çözüm bulmak yok. Tek hedef kendilerini ve ailelerini kurtarmak. Belki de tüm gruplar içinde en kısa vadeli düşünen ve sadece kendi işine yoğunlaşan grup onlar. Hayatlarından da oldukça memnunlar. Düzen böyle devam etsin isterler.

  Ne zaman kafalarını kaldırıp diğer insanların sorunlarına bakarlar? Geçenlerde dünyanın en zengin ilk 8 insanının serveti, en yoksul %50'nin servetini aştı. Bu dengesizlik, Liberal yöneticilerin (beyaz yakalı veya patron) geleceğini tehdit eder, o zaman belki gidişattan fedakarlık eder, ellerindekini daha iyi paylaşacakları bir yöntem geliştirirler. Şimdi ise amazon bazı günler tek başına koca amerika'nın yaptığı tüm perakende ticaretin %50'sinden fazlasını yapabiliyor.

  Alternatifi bildiğimiz o bireye hitap etmeyen, sonuçsuz, vahşi sol retorik olur ki, onun da kimseye fayda getirdiği görülmemiş..

  YanıtlaSil
 7. Senin sol dediğin ne? Sevan'ın sol dediği ne? Bugün zaten o 'vahşi sol' dediğin Avrupa Amerika'daki liberallerden müteşekkil.

  YanıtlaSil
 8. Elitten maksadın ne olduğu anlaşılmıyor. Eğer elit zenginlerse yüksek burjuvaziyse faşistler onlara hiç bir zaman karşı çıkmadılar. Faşistlerin en çok sevmediği insanlar kendi milletinden olmayanlar, bir de bu yabancılara sahip çıkan solcular. Irkçı faşizmle hümanist solu aynı kefeye koymak abes olmuş.

  YanıtlaSil