15 Şubat 2017 Çarşamba

Hikmet incileri 9

TRT3 günlükleri
Cumartesi akşamları Vefa Çiftçioğlu ile Antonio Pirolli'nin Yorum-Analiz programı. Antonio ilginç şeyler anlatacak gibi oluyor, lafı toparlayamıyor, ımm ve gımm'larda boğuluyor. Vefa boş laf çayırlarında deli bir tay gibi. İyi bir program olabilirdi. Henüz olamamış.

PEN
PEN Club; ikinci sınıf yazarlar karteli. Tescilli yazmanlardan meslek örgütü kurma fikri Sovyet memurokrasisinin insanlığa armağanıydı. Batılılar oradan taklit ettiler. Soğuk savaşla birlikte çağı geçti.
Zülfü Livaneli'nin içinde olduğu bir heyetten kime ne fayda gelebilir?

Junot Diaz
The Brief Wondrous Life of Oscar Wao. İnsanı ta dibinden sarsan muhteşem bir roman. New York'un Dominicano gettosunun diliyle yazılmış insancıl bir destan, gönlünü ve kafanı büyüten cinsten.

Dili piç kurusu bir dil.  Türkçeye ya da başka bir dile nasıl çevrilir bilemedim.

Dil bilgisi
Sanırım halen dünyada ortalama İngilizce bilgisinin en düşük olduğu ülke ya da ülkelerden biri Türkiye. Beceriksizlik midir, yoksa bilinçli bir politikanın sonucu mudur diye insan ister istemez düşünüyor. 79 milyonu eşek ahırına hapsetmenin bundan daha mükemmel bir yöntemi olabilir miydi?
7 yorum:

 1. O Sovyet memurokrasinin Sovyetçe adı 'nomenklatura'. Üyelerin Komünist Parti üyesi olduğu bir bürokratik sınıf müessesesi, ya da Troçki'nin tabiriyle, Sovyetler Birliği dejenerasyona uğradığı için, sınıftan ziyade kast sistemi. SSCB devletçi bir heyula olduğundan ve Çarlıktan gelen mirasın bir kısmını da deruhde ettiğinden, böyle bir sistemin oluşması kaçınılmazdı. Mamafih, devlet bürokrasinin tam içinde olmayan edebiyatçılar, bu sistemden biraz ayrı düşünülmeli. Zaten Kruşçev devrinden sonra Sovyet edebiyatçılari üzerindeki baskı ve sansür bayağı azalmıştı. Bu bakımdan PEN kulübünün Sovyetlerden alıntı olması fikri sanki zorlama gibi geliyor.

  İngilizce hususunda yazdıklarına katılmamak mümkün değil. Bence yarı-bilinçli bir politika izlenmiş.

  YanıtlaSil
 2. Hem beceriksizlik, hem bilinçli politika hem de 1000 yıllık gavur nefreti nedeniyle bence ağabey. Beceriksizlik; okullarda hangi metodlarla dil öğretilmesi gerektiğini bilmiyorlar. Dil öğrenmeyi eğlenceli hale getiren değil, sıkıcılaştırıp nefret ettiren bir öğretim yapısı var. Ayrıca İngilizce bilenlerin çoğunun yazı ve konuşma dili doğal olmadığından İngilizce bir makale okuduğumda Amerikalının yazdığını anlıyorum bizimkinin ise ne demeye çalıştığını anlamak için kırk takla atıyorum. Politika; İngilizce'yi siyasileştirip, emperyalist yayılmacılık şeklinde algılayan, üstün toplum, alt toplum kompleksi ile zihinlerde İngilizce'ye karşı savunma mekanizması olan bir ideoloji var. Gavur nefreti ise batılıyı insandan ve kendinden farklı görme durumu ve İngilizce batılı hristiyanların diliymiş gibi bir bakış açısı var. Durum böyle olunca bilgi ingiliz dilinde dünyada dolaşırken, insanlar bilgiyi kendileri deşifre edemedikleri için, deşifre eden aracılara muhtaç kalıyorlar. Genelleme yapmak doğru olmayabilir fakat Türkiye'de aydın gözüken birçok kişi gerçekte bilgi ve düşünce üretmiyorlar. Tek yaptıkları bilgiyi deşifre etmek ve kendileri üretmişler gibi bunun üzerinden menfaat sağlamak.

  YanıtlaSil
 3. Sizin gibi bilgili bir adamla yaşamak nasıl olurdu diye düşünmeden edemedim keyifli mi yoksa eziyet mi? henüz karar veremedim :))

  YanıtlaSil
 4. Güzel bir analiz olmuş..

  YanıtlaSil
 5. Sayın Hocam,

  Türkiye sadece ortalama İngilizcenin bilgisinin değil, ortalama Türkçe bilgisinin de en düşük olduğu ülkelerden biridir.

  Hadi 40 yaş üstünü geçtim; onlar başka garip dönemlerin çocukları. Ama günümüzde 40 yaş altı kişilere 10 cümle dikte edip bunları yazıya geçirmelerini isteyin ve başarı oranına bakın.

  Garanti ediyorum; oranın düşüklüğüne inanamayacaksınız.

  Saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle doğru. Türkiye'de halkın eğitim seviyesi feci düşük, yalnız genç nesil daha eğitimli geliyor, 2060larda işler kısmen düzelir. Türkiye ve AB'de yabancı dil eğitimine dair istatistikleri var

   http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Education_and_training_in_the_EU_-_facts_and_figures


   http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Foreign_language_learning_statistics

   Sil
 6. "Ortalama İngilizce bilgisinin en düşük olduğu ülke" ifadeniz sorunlu. Hem ortalama hem düşük! "İngilizce dilbilgisi düzeyi ortalamasının en düşük olduğu ülke" şeklinde daha iyi olurdu.

  İma ettiğinizin aksine, SSCB'nin PEN ile ilişkisi genellikle sorunlu olmuştur. Livaneli ise SSCB'de değil 'Batı'da itibar görmüştür.

  YanıtlaSil