13 Mart 2017 Pazartesi

Hikmet İncileri 13

Kutsal devlet
" Devleti kutsama sporuna öteden beri karşıyım. Al MGK'sini vur müsteşarına. Bana hiçbiri kutsal gelmiyor. Hiçbiri vatandaşın huzurundan, özgürlükten, eşitlikten daha önemli değil" demiş Aslı Aydıntaşbaş, haklı olarak.
Belki o listeye "uygarlık" da eklenmeli. Tanımı zor bir kavram, ama en az huzur ve eşitlik kadar hayati.

Uygarlık
Yani medeniyet, nedir? Müktesebattır. İnsanlığın zaman içerisinde biriktirmiş olduğu bilgi, beceri ve eser dağarcığıdır. Ziyan olması yazıktır. "Olsun, yeter ki insancıkların huzuru bozulmasın" diyebilir miyiz?  Ben demem. Gerekiyorsa beş on kişi ölsün derim.
Mesela evrim teorisinin başına gelenleri düşün, Küba'daki camii düşün, beni de fazla konuşturma.

Cennet
İçinden dere akan bir bahçede trilyonlarca sene oturuyorsun. Tek lüksün istabrak kaplı bir döşek, tek eğlencen bir takım kokmaz bulaşmaz lolitalar. Tanıdığın sevdiğin insanların yarısı cehennemde kebap. New York Times'a abone olamazsın, sabahları Nutella istesen muhtemelen bulamazsın.
Yunus Emre ne güzel söylemiş, bunun nesi teselli edici ki?

TRT 3 günlükleri

Herschel, 14. senfoni. Güzel bir eser. Erken Haydn veya Mannheim ekolü tarzında, 1760'lar olmalı. Hangi Herschel'miş bu? Bildiğimiz bilimci Herschel, Uranus gezegenini bulan, kızılötesi ışımayı keşfeden, asteroid ve nebula kavramlarını icat eden kişi. Meğer bir dönem full-time besteciymiş. Bir sürü senfonisi org eserleri var.

Mahler 6.senfonide Richardo Chailly'nin berraklığı mı, Simon Rattle'ın ritm duygusu mu? İyi ki seçmek zorunda değilim. Keşke Bernard Haitink'i de duysaydık.
Vefa Ç. ile Antonio P.'nin Cumartesileri 9'daki Yorum Analiz programına çemkirdim geçenlerde. Belki de haksızlık ettim.  Belki bir değil iki saat olsa daha rahat olacaklar.

Bilimin amacı
"Bilim barış ve özgürlük için yapılır." Öyle mi gerçekten? Benim bildiğim bilim, bilgi için yapılır. Gerçeği merak edersin, sorarsın, öğrenmeye çalışırsın. Sorabileceğin tek meşru soru "doğru mu" sorusudur. "Barışa hizmet eder mi", "özgürlüğe faydası ne", "vatan benden ne bekler" diye sormaya başladığın gün ruhunu şeytana sattın demektir. Artık hiçbir sözüne güven olmaz. Geçmiş olsun.

Urfa
İslam öncesi dönemde Urfa'da tabip azizler Kosmas ve Damianos türbesi ünlü, hem Doğu hem Batı aleminde tanınan ve sevilen azizlerden. O türbenin yerinde şimdi yanılmıyorsam Hz. Eyüp ziyareti bulunuyor, halen çok aktif. Eyüp hastalanmış, tabiplere başvurmuştu, ondan mı acaba?

Kapitalizmin sonu

Wolfgang Streeck, Alman sosyal bilimci. Kapitalizmin çöküşünü yazmış.  O konuda yazanların çoğunun aksine akıllı birine benziyor. En azından Guardian'daki röportaj o izlenimi veriyor. Yeni kitabı Kapitalizm Nasıl Bitecek, okumalı. 

3 yorum:

 1. Sevan bey biliyorsunuz, kutsal (olduğu iddia edilen) kitaplar sembollerle doludur, özellikle öteki dünya gibi kavramlardan bahsettiklerinde. Kuran'a göre Cehennem'in ortasında bir ağaç (Saffat 62), üzerinde 19 yazan tabelalar (Müddessir 30), Ebu Leheb'in karısının boynunda iplik kolye (Tebbet 5) vardır mesela. Kuran'daki Cennet ve Cehennem tasvirini İslam'ın aleyhine kullanmak biraz zor diye düşünüyorum o yüzden.

  Gerçi teknoloji bu hızla giderse yakında cenneti yeryüzünde yaratmak mümkün olacak. Belki de şimdiden düşünmeye başlamak lazım nasıl tasarlamak gerektiğini. Cennet her istediğinin anında oluverdiği yer midir mesela yoksa bir miktar acı sosu da olmalı mıdır?

  YanıtlaSil
 2. Herschel astronomide kilometre taşıdır. Ondan önce Kant ve matematikçi-astronom Laplace nebülöz ipotezi ortaya atmış fakat bunu ilk gözlemleyen Herschel'dir.

  Brian May de Herschel'in izinden gitmiş,hem astrofizikçi hem de müzisyendir, İngilizce hakkında kısa bilgi


  Brian Harold May, CBE (born 19 July 1947) is an English musician, singer, songwriter and astrophysicist, best known as the lead guitarist of the rock band Queen. He uses a home-built electric guitar, called the Red Special.....

  ....In 2005, a Planet Rock poll saw May voted the 7th greatest guitarist of all time. He was ranked at No. 26 on Rolling Stone magazine's list of the "100 Greatest Guitarists of All Time". In 2012, May was ranked the 2nd greatest guitarist of all time by a Guitar World magazine readers poll.

     He was appointed a Commander of the Most Excellent Order of the British Empire (CBE) in 2005 for "services to the music industry and for charity work". May attained a PhD in astrophysics from Imperial College London in 2007 and was Chancellor of Liverpool John Moores University from 2008 to 2013. He was a "science team collaborator" with NASA's New Horizons Pluto mission. He is also a co-founder of the awareness campaign, Asteroid Day. Asteroid 52665 Brianmay was named after him. May is also an animal rights activist, campaigning against the hunting of foxes and the culling of badgers in the UK....


  Şimdi kendisi Herschel müzesinin de yeni başkanı oldu:

  http://www.music-news.com/news/UK/73613/Read

  YanıtlaSil
 3. "Tanıdığın sevdiğin insanların yarısı cehennemde kebap"

  'Ahirette kişi sevdiğiyle beraberdir' diye İslamda hadis var, bu durumda cehennem kömürü olmak da mümkün herhalde :).

  Şaka bir yana, bence dünyada da başka bir cehennem var, Müslüman ülkelerin vatandaşları aslında bir nevi cehennemde yaşıyorlar, maalesef pek farkında bile değiller. Bunu küçümsemek için söylemiyorum, cidden üzücü bir şey.

  YanıtlaSil