26 Mart 2017 Pazar

Hikmet incileri 16

Diyarbakır havası
Hollanda krizi sabahı Diyarbakırlı bir arkadaş: " Bizim vekiller kendi memleketine gidemiyi, bunlar tee başkasının memleketine gidemedi diye gürülti yapiyi."

Gürülti
"Doğrusu" demeyelim, aslına daha yakın olanı gürülti'dir.  Oradaki i'nin ü'ye dönüşmesi 18.yy başlarında İstanbul şivesinde belirmiş bir deformasyon. Nitekim aslında "eda, işve, affectation" anlamına gelen şive sözcüğünün "konuşma tarzı" anlamını kazanması da yanılmıyorsam ilk o dönemde.

Taşra lehçeleri genel kural olarak metropol dilinden daha muhafazakârdır. Yani daha yavaş evrilir.

Bartoli
1995 veya 96 olmalı, bir Temmuz dolunayında Efes Antik Tiyatro'da dinlemiştik Cecilia Bartoli'yi. Yanlış hatırlamıyorsam elektrik yoktu veya kesildi, mum ışığında devam etti. Tüyler ürpertici bir deneyimdi.

Henüz mega-star olmamıştı. Sonra büyüdükçe büyüdü, 17. ve 18. yüzyıl müziğinde adeta bir endüstri lideri oldu.  Sesi ve özgüveni kanatlandı. Kastrato aryalarındaki havai fişek gösterilerini bir tür meydan okuma ya da şov gibi görmek lazım. Asıl, kadın ruhunun derinliklerini deştiği dramatik eserlerde yamacına yaklaşılmaz bir ustalık kazandı.

TRT3 günlükleri
Haftalardır nefes aldırmamacasına Schumann. Bu sefer kesin karar verdim, Schumann boş bir besteci, şeker tozuna bulanmış bir sürü anlamsız fırfır. Biedermeier salonlarında baygın bakışlı genç kızların ruhunu okşamaktan öte bir değeri yok.
Schubert ile aynı nefeste adının anılması günah.

AB
AB-Türkiye ilişkisi bitti mi? Bence şimdiki yönetimin bittiğine kanaat getirdiler, sonrakine hazırlık yapıyorlar.

ABD ve Britanya ile ilişkilerin krize girdiği bir dönemde AB -yani Almanya- Türkiye'ye muhtaçtır. Yarın bir Alman-Türk-Rus aksı ortaya çıksa ben şaşırmam. 

7 yorum:

 1. Köyde adam "yımırta" diyor mesela. O da aslında doğru olan mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "DOĞRU değil de ASLına yakın" demiş zaten. Kastettiği, kelimenin aslı yani "kökü"... Eski Türkçe'de ne dedikleri...

   Sil
 2. Geçenlerde Sevan, "-Miloš Forman'ın gösterdiğinin aksine, Salieri hiç fena bir besteci değil." diye yazmıştı. Salieri'nin son yıllarda tekrar rağbet görmesinde Cecilia Bartoli'nin de katkısı var. 2003'te Salieri Albümü çıkarmıştı.

  YanıtlaSil
 3. AB işi çok çetrefilli. Hakkında daha uzun yazmalısın.
  Olur da bir şekilde Erdoğan giderse herşey mümkün. Erdoğan varken kimse Türkiye'ye güvenip ittifak kurmaz.

  YanıtlaSil
 4. Türkiye AB ilişkisinde hep kalcaz böyle. Ne Avrupa ile tam bağları koparabiliriz, ne de aralarına katılabiliriz. Küçük Asya hep böyle. Truvalı olarak görüyom bizi. Tek taraflı değil yani bu. Küçük Asyalılar bizden mi? Değil mi? Biz onlardan mıyız? Değil miyiz? Bu zaten hep mesele. İslam ve Hristiyanlık inaçlarıyla olan bir ayrışma değil yani.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla gayet İslam ve Hristiyanlık arasındaki bir ayrışma. Neticede din, kültürü de belirler, ülkelerin halkları istediği kadar seküler olsun. Gürcistan çok mu Avrupa'daydı da şimdi AB Gürcü vatandaşlarına vizeyi kaldırdı? Hep söylüyorum, İslam diğer bütün dinlerden farklı, ılıman İslam diye birşey olamaz.

   Sil
 5. cecillia bartoli yürekten yakalar
  şunu tüyler diken diken olmadan dinlemek imkansızdır :)

  https://www.youtube.com/watch?v=a_2VS4NFAXU

  YanıtlaSil