11 Temmuz 2017 Salı

Benim oyum Tayyip'e

Çakma muhalefet partisinin lideri İstanbul’da on maddelik seçim bildirgesi yayınlamış.

Okuyoruz:

1- 15 Temmuz darbe girişimini lanetliyoruz. 245 şehidimizin aziz hatırası, gaziler vb.
Tercümesi: Cumhurbaşkanımızın meşruiyetine inancımız tamdır. İndirmeye kalkanları kınıyoruz. İstibdadını meşrulaştırmak ve pekiştirmek için kullandığı absürt söylemi aynen benimsiyoruz.

2- 20 Temmuz’da getirilen OHAL ile yasama yürütme ve yargı tek elde toplanmıştır; bir an önce kaldırılmalıdır.
Tercümesi: 20 Temmuzdan önce fena değildi, bari ona dönelim, şekil düzelsin.

3- Kolektif suç gibi insan haklarına aykırı uygulamalardan vazgeçilmelidir.
Tercümesi: Tamam bildiğin gibi yönet, ama o kadar ileri gitmesen? Sivrilikleri düzelt yeter.

4- OHAL mağdurlarının yargıya ulaşım ve sosyal güvenlik haklarını kısıtlayan uygulamalara son verilmelidir.
Tercümesi: İşten çıkar peki, ama bari adamcağızın emekli maaşını, primini vb. elleme; bırak mahkemeye başvursun, oyalansın.

5- FETÖ ile hiçbir ilişkisi ile bulunmayan ama sırf hükümete muhalif olduğu için görevlerinden alınan akademisyenler görevlerine dönmeli ve tutuklu milletvekilleri serbest bırakılmalıdır.
Tercümesi: FETÖ ile az ilişkisi bulunan ve çok belirgin bir şey yapmamış birkaç kişiyi görevine iade et, biz de bir işe yaramış görünelim. Figen Yüksekdağ’ı filan tutabilirsin ama birkaç vekil sal da bari benim suç ortaklığım çok belli olmasın.

6- Mesleklerini yaptıkları için tutuklu bulunan gazeteciler serbest bırakılmalıdır.
Tercümesi: Öbürleri tutuklu kalabilir.

 7- OHAL ortamında ve yapılan anayasa değişikliği gayrimeşrudur. Türkiye bu anayasa ile yönetilemez, yönetilmemelidir.
Tercümesi: Daha birkaç madde değiştirmek lazım. Gel onu beraber yapalım, büsbütün aciz görünmeyelim.

Gerisi klasik seçim bildirgesi tıraşları: parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet, eğitimde laiklik ilkesi, yoksulluk, terör, kadın hakları vs. Yıllardır tekrarlana tekrarlana tiridi çıkmış bir sürü boş laf.


Ben itiraf ediyorum. Eğer seçenek buysa ben oyumu Tayyip’e veririm. Adam müstebit, yasa tanımaz falan filan, peki, ama hiç olmazsa düz ve dobra. Yaya Kemal Bey gibi kaypak ve aciz değil.

12 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. Kararlı, bağlı ve kudretli bir muhalefet başkanı ancak partililerinin ve seçmenlerinin sadık, itaatkar ve yetişmiş, mevki sahibi olmaları ile ortaya çıkar.

  YanıtlaSil
 3. 1. Darbe kontrollüdür, tiyatrodur ama ölen 245 kişi ve o gece yaralanan, sakat kalan bir çok kişi gerçektir. Bu iki önerme birbirini yanlışlamaz. Bu insanların hatırasına sahip çıkacağım demek bir ana muhalefet partisinin yapması gereken şeydir. Bu durum, o insanları o hale getirenlerden hesap sormaktan vazgeçtiği anlamına gelmez. Tam aksine bunu bir trajedi olarak algılaması, hesap soracağının emaresini gösterir, bunun altyapısını hazırlar.

  2. CHP bu partiye 15 yıldır kesintisiz muhalefet ediyor. Ben herhangi bir dönemini "iyi" veya "katlanılabilir" olarak gördüğünü hatırlamıyorum. OHAL artık kaldırılsın demek, OHAL'den öncesi "güzeldi" veya "bir şekilde durumu kotarıyordu" demek değildir. Bariz bir biçimde kötü olan bir durumu, halihazırda olduğundan çok daha kötü hale getiren bir olguya itiraz etmek, bir önceki duruma öykünüldüğü anlamına gelmez.

  3. Kolektif suç denen hukuk garabeti şu anda hapiste bulunan bir çok kişinin hapiste bulunma sebebidir. Bugünün en yakıcı konularından birisidir, ve özel olarak bahsedilmesi doğrudur. Fakat bu saçmalığa karşı çıkmak, "sadece" buna karşı çıkmak anlamına gelmez. Hani hükümet bugün "Uydurduğumuz kolektif suç olayını iptal ediyoruz" dese, CHP "tamam o zaman konu kapandı eyvallah" mı diyecek mi zannediyorsunuz?

  4. OHAL mağdurlarının faydalanamadıkları özlük hakları onların en temel sorunlarıdır. Bugün bir çok kişi artık işe geri dönmekten falan geçti, tazminatının peşine düştü. İnsanlar geçinemiyor Sevan bey. Bu insanların özlük haklarını savunmak demek, "iyi oldu bunları işten çıkarttığın, ama çokta rezil etme" demek değildir. Bu iki konu birbirinden tamamen bağımsız iki konudur.

  5. Burada bariz bir şekilde FETÖ damgası yapıştırılarak suçlanan, fakat FETÖ ile hiçbir alakası olmayan insanlardan bahsediliyor. Haksız yere işten atılan kişileri işine iade edin, haksız yere tutuklanan kişileri hapisten çıkartın demek, "3-5 kişiyi çıkart bizde iş yapıyor gözükelim" demek değildir. Ayrıca Figen Yüksekdağ zaten FETÖ kapsamında yargılanmıyor. Bu konuşmanın hedef aldığı kitle ile onun bir alakası yok. HDP'nin de bu yürüyüşe destek vermesi, sanırım HDP'li tutuklu milletvekilleri için ortaya konulan tavrı net bir şekilde gösteriyor.

  6. Mesleklerini yaptıkları için gazeteciler tutuklanamaz demek, yazdığı yazıdan, hazırladığı haberden ötürü herhangi bir gazeteci tutuklanmasın demek. Mesleği ile alakasız bambaşka bir adli suçtan tutulan birisinin gazeteci olması Türkiye'nin siyasi cadı avıyla alakalı bir konu değil. Savunduğunuz argüman bile belli değil.

  7. "OHAL ortamında yapılan anayasa değişikliğinden" kasıt şu bizim meşhur başkanlık sistemi. OHAL döneminde sivil toplum baskılandı, partiler rahat propaganda yapma imkanı bulamadı, bu sebepten bu değişiklik meşru olmadı diyor. Hani "beni yanına al beraber anayasa değişikliği yapalım" gibilerinden bir talebi olsaydı, AKP şu son başkanlık referandumundan anayasa komisyonuna katılması için yalvardı neredeyse, o zaman katılır 2-3 madde diretir fazlaca uzatmazdı.

  Neyse yani bence bu iş dinlediğinizi veya okuduğunuzu yanlış anlamanızdan kaynaklı gözükmüyor. Zira memleketin övünç kaynağı olmuş meşhur dilbilimcisi okuduğunu anlayamazsa, bizim dükkanı kapatıp gitmemiz gerekir. O yüzden bence bu yazıyı oluşturan formül aşırı aktif hayal gücü, köklü bir CHP nefreti ve biraz trolleme çabası içeriyor gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. son chp projesi...akp

   Sil
  2. Nişanyan'ın bile anlayacağını düşündüğüm derecede basit ve anlaşılır yazılmış tebrikler, bakalım becerebilecek mi?

   Sil
 4. Miting manifestosu dedikleri şeyden hayalkırıklığına uğrayan bir tek ben değilim demek. Anamuhalefet lideri ve milletvekilleri gerçekten söylenmesi gerekenleri söylemedikleri, böyle birseyleri geveleyip durdukları sürece tayyip ölene kadar iktidarda kalır. Hoş diğerlerinin de muhalefette kalmaktan çok şikayetçi olduklarını da sanmıyorum.

  YanıtlaSil
 5. Tayyip'e düz ve dobra denmesinin ardında, TC'ye duyulan kin ve öç alma hissiyatı var belki de. Trump da en azından düz ve dobra. Obama da biraz kaypaktı. Herkesin ekmeğin tamamını istediği, ötekine zınnık koklatmadığı dünyada, ekmeği bölüştürmeye çalışan kıldır, kaypaktır, vıcık vıcıktır. Ayrıca terör yöntemlerine başvuran teröristtir. Osman iyi çocuktur, bu terörist değildir şeklinde bir bakış da, ancak zeminden tepeye bakanlara mahsus bir bakış. Napsaydı Kılıçdaroğlu, sivilleri bombalayan vahşileri mi savunsaydı veya terör yöntemlerini legalleştirmeye çalışanları mı. Bu kadar saldırgan insanın olduğu ortamda, korunmanızı diliyoruz fakat sizin de, davulun işinize gelen tarafına vurduğunuz gözüküyor bazen.

  YanıtlaSil
 6. iki aşamaya bölerek düşünmek gerekiyor bu olayı
  1. Öncelikle eylem çok ciddi bir başarı getirdi, chp kendi tabanını ve diğer partilerin bir kısmını çatısı altında toplamayı başardı ve miting tam bir gövde gösterisiydi gören her göz için. Bu Kılıçdaroğlu'nun başarısıdır.

  2. Çok güzel giriş ve gelişmesini yazdığı kompozisyonun finalini iyi bağlayamadı Kılıçdaroğlu. Etik kaygılarla geniş kitlelerce sahiplenilmiş bir hareketi gerektiği gibi iktidarın hareket alanını daraltacak bir sürece devşiremedi.

  YanıtlaSil
 7. Sevan hocamı bu yüzden seviyorum. Kıvırmayan, göte göt demeyi bilen nadir insanlardan. Hepimiz esnedik. Kafa kesmeye karşıyız, ama recm normal geliyor artık. Bu yazı kimilerine sivri gelebilir. Ama soğuk gerçekler bazen sivridir.

  YanıtlaSil
 8. Maddelere yaptığınız yorumlar mantıklı değil. Zorlama olmuş kabul edin.

  YanıtlaSil
 9. okuyucu yorumlari, nisanyan'in yazdigina bes basiyor. Benim babam da boyledir: Iyi arguman kurar, bir. Cevresindekiler cokca laikci oldugu icin onlarin zayif noktalari onu daha cok sinir etmistir, iki. Egosu onu aykiri noktalari savunmaya ceker, uc. Birkac yil once benzer laflari soylediginde, "sonucta AKP'ye oy verir misin bundan sonra?" soruma bir turlu net cevap vermemisti. Kivirdi durdu.
  Ama Vulcan zekasi, estetik anlayisi, yaraticiligi cok ustundur.

  YanıtlaSil