Saturday, November 6, 2010

Hodri Meydan Kulesi basın bildirisi


HODRİ MEYDAN KULESİ ŞİRİNCE’DE AÇILDI
Nişanyan “izin almadım, almayı da düşünmüyorum” dedi.

Yazar ve otelci Sevan Nişanyan’ın İzmir’in Şirince köyünde inşa ettiği Hodri Meydan Kulesi bugün ziyaretçilere açıldı. 12 metre yükseklikteki taş kule, Şirince’nin tarihi dokusuyla bütünleşerek köyde yeni bir ilgi odağı oluşturuyor.

Kuleyi yapmak için yetkililerden izin almadığını söyleyen Nişanyan, “İzin almayı düşünmüyo-rum. 27 yılda bir köyün imar planını yapmayı beceremeyen, yaptığını da yüzüne gözüne bulaştıran adamlarla muhatap olmak abestir. Türkiye’de koruma amaçlı imar sistemi çökmüştür. Yanlış kadroların elindedir. Bu gerçekle yüzleşmek gerekiyor,” diye konuştu.

Şirince köylüsünün kendisini desteklediğini savunan Nişanyan, “Şirince köylüsü 27 yıldan beri imar terörü mağdurudur. Artık bu zulme ‘dur’ deme vaktinin geldiğine inanıyor,” dedi. 

Çatısıyla beraber 12 metre yüksekliğindeki taş kulenin üstünde bir manzara terası bulunuyor. Kule ücretsiz olarak ziyaretçilere açık.SORU-CEVAP

Aşağıdaki soruları Hürriyet Daily News’ten gazeteci arkadaşım Vercihan Ziflioğlu sordu. Ona verdiğim cevapları, hoşgörüsüne sığınarak, sizinle paylaşıyorum.


SORU: Neden kuleyi 'Hodri Meydan Kulesi' olarak adlandırıdınız? Üstü kapalı bir mesaj mı bu? 

CEVAP: Kapalı değil, apaçık bir mesaj. Adamlar diyor ki mimari yenilenme alanında, turizm alanında Türkiye’de yapılmış en düzgün işlerden biri de olsa bu evleri yıkacağız. Neden yıkacağız? Çünkü bürokratik oligarşiye biat etmiyor, o yüzden yıkacağız. 

Ben de diyorum ki: Nah yıkarsın!

SORU: Sevan Nişanyan neden meydan okuyor? Siz ne anlatmak istiyorsunuz kamuoyuna?

CEVAP: Bürokratik oligarşi çürümüştür. Sepetteki çürük elma gibi, bütün Türkiye’yi ve hepimizi çürütmektedir. Bununla mücadele etmek bir vatandaşlık görevidir, insanlık görevidir, onur ve vicdan görevidir. Topluma ve kendi çocuklarımıza karşı sorumluluğumuzdur. 

Mücadele her alanda verilmelidir. Yalnız Genelkurmay’da, Ergenekon’da, HSYK’da, Beşiktaş Adliyesinde değil. İmar terörü de aynı zorba zihniyetin eseridir. Çöken Sovyetler Birliği kadar zalim ve ahmak bir yapının yansımasıdır. 

Buna meydan okumaktan daha kıymetli ne var ki hayatta?

SORU: Şirincelilerden destek görüyor musunuz? 

CEVAP: Tabii, çok içten destek görüyorum. Onlar da aynı çürümüş yapıdan mağdurlar. Birinin çıkıp “yetti gayrı” demesinden gurur duyuyorlar.

İnşallah zamanla onlar da o direnci ve cesareti gösterecekler.

SORU: Görünen o ki Sevan Nişanyan kendisinden sonraya Şirince'de bir iz bırakmak istiyor.

CEVAP: Biliyorsunuz seyahate meraklıyım. İnsanlar yüzyıllar boyunca dünyanın her köşesine ne güzel eserler bırakmışlar, gör gör doyamıyorum. İnsanın gözünü okşayan, ruhunu büyüten, ufkunu açan eserler bunlar. Göreni şu küçük hayattan koparıp daha yüksek yerlere taşıyan izler. 

Bana bu hizmeti yapan insanlara karşı benim de bir borcum var diye düşünüyorum. Turist gibi bu dünyanın tadını çıkarmak yetmez. Sen de bir eser ortaya koymalısın ki yarınki kuşaklar görüp “Allah razı olsun” desinler. 

SORU: Kule hakkında biraz bilgi?

CEVAP: Taş beden 9.60 metre, çatıyla beraber 12 metre. 2 Eylül’de temeli kazdık, 5 Kasım’da (bugün) bitirdik. Şirince köyünün üst ucunda, Nişanyan Evleri arazisi içinde. Tepesinde manzara terası var. Herkesin ziyaretine açık, ücretsiz. Bir şey de satmıyoruz; ticari amacımız yok.

3 yorum:

 1. Sayin Sevan Nisanyan,

  Oncelikle sizi bu cesaretinizden dolayi tebrik etmek isterim ilk adimi atmak zordur, her birey buna cesaret edemez ve imar teroru TC topraklarinin her bolgesinde yasanilan bir sorun. Umarim sizin bu cesaretiniz bircok vatandasa 'yetti gayri' deme firsati yaratir, ve umarim bu cesaretiniz sadece sirince sakinleri tarafindan degilde ulkenin bircok bolgesinde desteklenir.

  Ama sizin yapmaya calistiginiz ulke genelinde uzak bir ihtimal... Neden mi? Cunku sizi yapilandiran bu sistem izin vermiyor.Ornek:

  Dogu bolgesinde bir koyun sakinleri bos devlet arazisine her yil agac ekmisler(meyve veren agaclardan degil sadece iste mese cinar gibi), oyleki yillarin verdigi emek neredeyse ormanlik alan olmus. Ama yeni vali atandiktan kisa bir sure sonra durdurma karari almis, koyun sakinlerini de mahkemeye vermis koy halki kusmus bir daha devlet arazisine de agac ekmemeye karar vermis. Artik o vali agaclari yakmismi kesmismi bilemem, bildigim tek gercek yesil alan dusmani oldugu ve o koylu sakinlerini savunan kimsenin olmadigi. Hatta sistematik bir sekilde cabalarinin hice sayildigidir.

  Hikaye formatina aldanmayin bu hikaye gercek hayatttan alinti. Sizin imar terorune karsi bu cabanizla, o koy halkinin yesil alan yaratma cabasi ayni. Umrim siz daha basarili olursunuz o koy sakinlerinden. Mac daha yeni basladi ve her nekadar Macin ilk golu sizden olsada macin bitmesine daha 89+uzatmalar var!

  Iyi sanslar

  Saygilarimla
  Yanıtla
 2. Seviyorum Sevan amca seni ve inadını. Kule de pek güzel olmuş. Eline sağlık valla.
  Yanıtla
 3. Sevan iyi sanslar. Turkiye'yi eksi zekalilarin yonetmesinden baygeldi artik.
  -Vatansever Turk
  Yanıtla