3 Kasım 2013 Pazar

Milli Mücadele neyin mücadelesi - 1

Peki, sonradan “Kurtuluş Savaşı” adını taktıkları Milli Mücadele neydi? “Emperyalizm”e karşı halkların şahlanışı filan olmadığı belli de, ne?

1994’te Yanlış Cumhuriyet’i yazarken cevabı biliyordum, ama kibarlık ettim, yuvarlak anlattım, göte göt demekten imtina ettim. Korktum da diyebilirsiniz, kabul. Şimdi artık memlekette az da olsa demokrasi var, daha açık konuşalım.

Bir, mal kavgasıydı. İki, iktidar kavgasıydı. Üç, İslam kavgasıydı. O kadar.

Mal kavgasıydı. Ermeni tehciri katliam mıydı, soykırım mıydı, müstahak mıydılar, değil miydiler tartışmasını bırak bir yana. Sen memleket nüfusunun %11 yahut 13’ünü oluşturan bir zümreyi, üstelik ekonomik etkinlik olarak daha verimli ve daha sermaye-yoğun olan bir zümreyi, yaka paça sürgün etmişsin. Bunların bin küsur köyü, birkaç yüz bin tarlası, davarı, evi, dükkânı, fabrikası, banka hesabı, ev eşyası, cariye edilecek kızı, köle edilecek ergen oğlanı var. Bunlara afiyetle konmuşsun. Haramzade Hüseyin Bey, Koçerolardan Hasan Ağa hesabıyla pay etmişsin. Sonra savaşta yenilmişsin. Galip devletler tutturmuş, bunlardan hayatta kalanlar geri gelecek, mallarını geri alacak, tazminat olarak da bazı vilayetler bunlara verilecek diye planlar yapmaya başlamışlar. Barış konferansı daha başlamadan bu mevzu ayyuka çıkmış.

Şimdi sen olsan, bir tane Erzurum Kongresi toplayıp “bu gâvurlara nasıl direneceğiz” diye konuşmaz mısın?

Gerek Erzurum ve Sivas Kongrelerine, gerek Ankara Meclisine katılanların hemen hemen hepsinin, Gazi Paşaları dahil olmak üzere, tehcirde mal mülk, köle ve cariye edinmiş adamlar olması sizce tesadüf müdür?

Olay yalnız Ermeniler değil. Ege ve Marmara’da Rum tehciri 1913’te başladı. Menemen, Çeşme ve Urla Rumlarının iki hafta içinde nasıl boşaltıldığını merak ediyorsanız mesela sonradan CHP genel sekreteri olan Hilmi Uran’ın anılarını okuyabilirsiniz. Bursa’nın, Makri/Fethiye’nin Rumları da o dönemde gitmiş. Karadeniz Rumlarını 1918’in ilk aylarından itibaren temizlemişler. Lozan’da protokole bağlanan mübadele planı gerçekte çok önceden yürürlüğe konmuş.

Giden Rumların malı mülkü ne oldu sanıyorsunuz?

İttihat-Terakki’nin resmi rakamlarına göre 1914’te Anadolu’nun Rum nüfusu %12. Gerçek rakam bundan bir hayli daha yüksektir, %15-17 olmalı. Rum-Ermeni toplamı kabaca %25 desen, memleketin toplam mal varlığının nereden baksan üçte biri 1913-1922 arasında el değiştirmiş demektir. Sizce uğruna – en Millisinden – Mücadele etmeye değecek bir tutar değil mi?

Emperyalist abiler ne yapmış?

Adamların tek muhatabı Türkler değil. Ermeniler bastırıyor, Yunanlılar bastırıyor, kendi kamu oyları tepkili. Bunlara tazminat ödensin demişler. Anadolu Rumlarına güvenlik içinde yaşayacakları bir yer olsun diye belki, şimdilik, İzmir’i verelim, sonra bakarız. Ermenilere de verelim şuradan üç beş vilayet, yaramaz yerler zaten, zararı yok. Ama bir yandan da tereddütte kalmışlar. Türkler mühim, güç ve önem bakımından Yunana da Ermeniye de fark atarlar. Rusya’daki durum malum, geçinmek lazım. Başbakan Lloyd George’un İzmir’i Yunanlılara verme projesine koalisyonun büyük ortağı olan Muhafazakâr Parti şiddetle karşı çıkmış. Ermenileri memnun etme işini de nasıl olsa hayalperesttir, kimse ciddiye almaz diye ABD’nin siyaseten tükenmiş başkanı Wilson’a paslamışlar. Sonuçta Türkler Yunanı da, Ermeniyi de tepeleyince, doğrusunu istersen, hiç gözyaşı dökmemişler. Bir taşla üç kuş: Yunanla Ermeniye bir şey verirmiş gibi görünüp vermedin, kendi kamuoyundaki vicdan kumkumalarını yatıştırdın, Türklere de bedavadan sıkı bir dayak attın, sana karşı Dünya Harbine girmenin cezasını ödettin. Şık.

*


Siyasi iktidar kavgası ile İslam kavgasını da sonra anlatayım, şimdi işim var.

40 yorum:

 1. Karadeniz Rumlarını 1918’in ilk aylarından itibaren temizlemişler.

  Karadeniz Rumları Anadolu'nun iç kısımlarına tehcir edildi diye biliyorum. Buna pek temizleme denemez. Karadeniz bölgesini Rumlardan arındırma desek daha doğru olur.

  YanıtlaSil
 2. Hep giden rumların mallarını konuşuyoruz. Asıl gelen Türklerin mallarına ne oldu? O belli değil. Balkan devletleri kolektifleştirme diye babalar gibi yağmaladılar Türklerin mallarını ama kimsenin umrunda değil tabii. Varsa yoksa giden rumların iki taş evi.

  YanıtlaSil
 3. Katıldığınız tv programı ardından yazdığınız yazılar sonrası ilk defa sizi bu kadar eksik verilere karşın bu kadar sert ve keskin yargılar savururken buluyorum. Devletin tek taraflı tarih ezberinden çıkalım ama elinizde sizin aynı savaşla ilgili fikirleri destekleyecek verilerinizin devletin sunduklarından daha sağlam olduğu da söylenemez. Ortada idareci belirsizliği varken yapılan yağmaların idareyi ele geçirmek için yapıldığı fikri ancak bu malları alan kişilerin ülkeyi idare ettiği kanıtıyla gerçekçi bulunabilir.

  Bir mal kavgası elbette var olmuştur ancak biz bu malları aldık vermeyelim diye mi savaşılmış ve cumhuriyet kuruluşuna kadar gidilmiş? Daha ikna edici somut veriler bekliyorum sizden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum şu ana kadar bu blog olsun kitaplarınız olsun verdiğiniz bilgilere göre fazla keskin sonuçlar çıkarmışsınız.Nitekim bilgilerin doğru olduğunu düşünsemde eleştiriye fazlasıyla açık.

   Sil
  2. Sevan abinin ezber bozan anlatımına normalde büyük saygı duyarım ama "gavurdan mal edinimi için Türkler milli mücadele verdi, yoksa emperyalizme karşı direniş falan hikaye" çok dayanaksız bir komplo teorisi olmuş. Bu malların el değiştirme durumu bir sonuç, bir çıkış noktası değil. Sanırım kimliksel olarak duygusal davranmış bu düşüncelerinde.

   Sil
 4. Sevan Bey konuyu saprımak gibi olmasın ama taa afrikalara gidip kölelik üzerine çalıştınız birazda osmanlı ve sonrası köleliği anlatsanız seviniriz.

  YanıtlaSil
 5. hocam merhaba,
  din konusundaki evrensel elestirilerinizi anlamak adina richard dawkins'i okudum. cumhuriyet konusundaki elestirilerinizi anlamak adina hangi referanslari onerirsiniz? (yanlis cumhriyeti'i henuz okumadim)

  YanıtlaSil
 6. Ermeni tehciri katliam mıydı, soykırım mıydı, müstahak mıydılar, değil miydiler tartışmasını bırak bir yana. Sen memleket nüfusunun %11 yahut 13’ünü oluşturan bir zümreyi, üstelik ekonomik etkinlik olarak daha verimli ve daha sermaye-yoğun olan bir zümreyi, yaka paça sürgün etmişsin.

  .
  .
  .

  İttihat-Terakki’nin resmi rakamlarına göre 1914’te Anadolu’nun Rum nüfusu %12. Gerçek rakam bundan bir hayli daha yüksektir, %15-17 olmalı. Rum-Ermeni toplamı kabaca %25 desen, memleketin toplam mal varlığının nereden baksan üçte biri 1913-1922 arasında el değiştirmiş demektir.


  İttihat ve Terakki'nin 1914 rakamlarına göre, Rumlar Anadolu'da (Anadolu derken Trakya haricindeki bugünkü Türkiye topraklarını kastediyorum) toplam nüfusun %7,5'ini, Anadolu + Trakya'da (Trakya derken bugünün Türkiye'sinin Avrupa topraklarını kastediyorum) ise %10'unu, Ermeniler Anadolu'da toplam nüfusun %7,5'ini, Anadolu + Trakya'da ise yine %7,5'ini teşkil ediyordu. Yani 1914 nüfus sayımına göre Rumlarla Ermeniler bir araya geldiklerinde Anadolu'da toplam nüfusun %15'ini (%15,5'i de denebilir), Anadolu + Trakya'da ise %17,5'ini teşkil ediyordu. Müslüman nüfusuna bakacak olursak, 1914 nüfus sayımına göre, Müslümanlar Anadolu'da toplam nüfusun %84,5'ini, Anadolu + Trakya'da ise %82'sini teşkil ediyordu.

  Bunları Ermeni ve Rumların yaşadıkları zulüm ve katliamların derecesini olduğundan düşük göstermek için yazmıyorum, sadece bir bilgi düzeltmesi yapıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu rakamların benzerini Almanak Gotha 1905 nüshasında bulabilirsiniz. Her vilayette % 5-7 bir tek Harputta &17 civarındadır.

   Sil
 7. Sevan beyden yine bir '' bir tahmin bir tarih'' yazısı okuduk sayın seyirciler. Biz Türkler her zaman ki gibi her iğrenç şeyin mutlak olarak ondan kaynakladığı kötü adam rolündeyiz.

  YanıtlaSil
 8. Faşizan ve dinci kafayı ben de sevmem ama el insaf be yahu, hırsızın hiç mi suçu yok? Ters köşeden bakacağım diye uğraşıp duruyorsun, azcık da Anadolu'nun gariban Türkünün tarafını tutsan, ne olur. Balkanlardan zorla göç ettirilen Türkler ne olacak peki? Katliamlar, kırımlar, kılıçtan geçirilenler... Hala bile balkanlarda bir müslüman bir Türk düşmanlığı gırla... Bunlara da değinsen... Biraz objektif olsan... O zaman fikirlerine de saygı duyacağız ama... Bu arada, benim yorumlarımı da yayınlarsan sevineceğim. Hakaret etmiyorum, bir şey yapmıyorum, niye yayınlamıyorsun anlamış değilim.

  YanıtlaSil
 9. Başkaya'nın "Paradigmanın İflası" kitabıyla örtüşüyor.

  YanıtlaSil
 10. Hocam Ermeni olaylarinda sadece türklerin cikarlarinin oldugunu söylemek eksik olur, dogudaki türkmenlerin en büyük yardimcilarindan birisi de kürtlerdir. Kürtler o bölgeleri kürdistan olarak tanimlarken, ezelden beri o topraklarin tek sahipleri olduklarini ve tc nin söz hakki olmamasi gerektigini vs iddia ederler. -genel cogunluktan bahsediyorum- bölgede baris isteyen ve lokal bir bagmiszlik talebinde olanlarin bu gercegi görmemeleri / görmek istememeleri abestir. Dipnot düsmek istedim. Selamlar

  YanıtlaSil
 11. Cavit Oral'la başlayalım: '1908 Ermeni kargaşalığında babama ve evimize taarruz edildi. Yusuf Kemal Tengirşek'in de katıldığı bir heyet Adana'ya geldi. Babamı geçici bir zaman için Adana'dan aldılar, Mısır'a gönderdiler, biz gitmedik. Babamın Mısır'da Ermenilerin taarruzuna uğraması ihtimali karşısında bizim de bulunduğumuz Beyrut'a nakli kararlaştırıldı. Fakat babam burada 20 gün yaşayabildi. Onu toprağa vererek annem, kardeşim ve ben Adana'ya döndük.' (09.12.1961, Milliyet / Mustafa Ekmekçi'yle Söyleşi)
  Cavit Oral'ın babası İhsan Fikri Bey gazeteciydi. 'İtidal' gazetesini çıkartıyordu. Meşrutiyet yıllarında yazdığı ateşli yazılarıyla tanınıyordu. Çoğunlukla Ermeni karşıtı yazılardı. Bu yüzden Ermenilerin hedefindeydi. Ama bu; dünyada köşe bucak saklanmayı gerektirecek nasıl bir düşmanlık olabilirdi? Adana'ya bir daha dönemedi ve Beyrut'ta öldü. İttihat ve Terakki'ye yakınlığından ötürü 'cemiyet'in sesi olmakla suçlanıyordu. 1908 öncesi önemli bir malvarlığı yoktu. Dahası toprak zengini hiç değildi. Beyrut'ta öldü.
  Peki oğlu Cavit Oral nasıl oldu da, toprak zengini bir ağa oldu? Hem de Çukurova gibi 'bereketli topraklar üzerinde'... Babasından devraldığı Ermeni karşıtlığı tehcir sonrası 'mal'a mı dönüşmüştü?

  YanıtlaSil
 12. evvet bu bir kürt olarak ben de neden kürtler olayın kahramanları oldular diye merak ediyordum.rant kavgası...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yani Kürtler bu kadar ucuz insanlar mı Kürtler ,Türklerden önce. Müslüman olmuş-her ne kadar geleneksel islam da olsa-kutsalları olan ve bunun için can vermiş bir toplum. aynı mücadeleyi bugün de her ne kadar Türkler gibi ulusalcı ziihnyete kayanlar olsada kimliği için veren cesur insanlar ganimet avcıları değil !!!

   Sil
 13. Yazı genel olarak bir çok noktadan mantıklı görünüyor ama iş "Gazi paşa da dahil" kısmına gelince mantık yeterli olmuyor, kanıt gerek, belge gerek. Var mı bunun belgesi, kanıtı. Çünkü aksi takdirde mantığa uygun gibi görünen bir yazı salt bu "Gazi Paşa da dahil" sözcüğünden çirkinleşebilir.
  Bir diğer noktada, "Kurtuluş Savaşı" öne sürdüğünüz nedenlerden başlatılmış bile olsa bu mücadeleye katılanlar, varını yoğunu, kanını canını ortaya dökenler açısından asla öyle değildir ve onlar için tam anlamıyla bir kurtuluş savaşıdır. Zaten aksi olsaydı o koşullarda başarılması olanaksızdı.

  YanıtlaSil
 14. 1900'ler başında olan milli akımdan her halk kendince bir yara aldı, kimi eksik kimi fazla... o zamanlar türkiyedeki zengin azınlıkların başına gelen, benzer zamanlarda balkanlardaki zengin türklerin de başına geliyordu...

  Tarih'i yazan tarihçiler robot olmadıkları için her daim taraflı oluyor. Her olayın 2 farklı hikayesi var, birisinin için kurtuluş destanı digerinin katliamı olabiliyor.

  Keşke sizde tarafsız olabilsek.

  YanıtlaSil
 15. Sevan değindiklerinizin büyük kısmı gerçek, amenna. refik halit karay işgal edilen evlerin pencerelerinden atılan piyanolardan bahseder, mesela.. Yalnız programda (IMC) söylediğiniz bir nokta da büyük bir hata var. Boşaltılan 500 ermeni köyü şimdi kürt köyüdür mealinden birşey demiştiniz. Burda ben art niyetle söylediğinizi düşünüyorum zira van, kars ığdır civarındaki 300 den fazla köy, kürtler tarafından boşaltılmadı. 1918 baharında bölge ermenileri türk ordusunun bölgeyi işgaliyle kaçmak zorunda kaldılar. Bu köylere de Kafkasya ve İran'dan bölgeye göç ettirilen kürtler yerleşti. Yani ermenileri kovalım da biz yerleşelim diye bir durum yok.

  YanıtlaSil
 16. Aslında yapılan bu büyük talan dünyanın ilk soykırımının bir nedenimi yoksa sonucumu.Bence bu talan öyle basit bir talan değil ve yahut sadece bu toprakların içerisinde değerlendirelecek bir sorunlar yumağıda değil dahada geniş.Şöyleki,geniş pencereden bakıldığında bu talan ve soykırım 2. bir kavimler göçüne sebe oldu ve ortadoğunun ve Anatolia nın bugünkü dinsel ve etnografik yapısına bile büyük etki yaptı ve belirledi, balkanlardan ve kafkasyadan milyonların gelmesine sebeb oldu ve iyice güneyde yaşayan Kürtlerin Anatolianın bir çok yerine ve göbek kısmına dağılmalarına yol açtı, Aslında İngiliz peksimeti yiyen milyonlarca göçmen için Anatolia yı cazibe merkezi yaptı.Bu talan büyükşehirlerle sınırlı değil veya sadece tc deki elit kesimin talanıda değil.Bugün doğuda Ermeni beylerinin konakları, dükkanları genelde Kafkas ve kürt kökenli ailelerin ellerinde keza köylerde, batıdaki Rum evleri ve köyleri gibi Tarih kitaplarına geçen Amerikanın keşfi olayı ile milyonlarca Avrupalının Amerikalı olması ve 1.milyon kızılderilinin katledilmesi gibi,Birilerinin tarihininde aslında bu şekilde gerçeğe uygun bir dille yazılması lazım. Başlık şu ( Anatolianın Keşfi ) - (2.Kavimler Göçü Ve Katliamlar).

  YanıtlaSil
 17. Adana'nın göbeğinde kocaman bir terkedilmiş fabrika vardır (Milli! Mensucat Fabrikası). Bize yıllarca cumhuriyetimizin ilk fabrikalarından, Atatürk'ün yadigarı vs. diye anlatırdı ilkokul hocamız. Meğer 1907'de Ermeni Aristidi Kozma diye biri Simyonoğlu Fabrikası adıyla kurmuş bu fabrikayı. Kozma, şehri terkedince fabrika hazine'ye geçmiş ve İttihat ve Terakki Yönetimi tarafından adı Millî Fabrika olarak değiştirilmiş.

  YanıtlaSil
 18. hep aynı şey oluyor... bu konularda tepki üçe ayrılıyor:

  1: balkan göçmenleri argümanı üzerinden... bizim oradaki malları siz (hristiyanlar) aldınız, buradaki mallarınızı da biz alacağız, haklıyız (mağduruz), haksızsınız hainsiniz (balkanlardaki hristiyanlar gibi uygun zamanda üstümüze çullanırsınız) söylemi falan filan.

  sert bir tepkidir bu. hala vardır. çok tehlikelidir. zulme meşruiyet gerekçelerinin hepsinde seçilmiş bir mağduriyet hikayesi vardır. yalnız sıkıntı şu; bu argümana dayananlar kendi mağduriyet hikayelerini hiçbir zaman maddi verilerle ortaya koymuyorlar. şu kadar insan sürüldü, şu kadar insan öldü, mal vs. gitti neredeyse hiç değinilmez ve belgelenmez.

  peki belgelense ne olur? hakikaten merak ediyorum:) giden mal neydi? ölen insanlar kaç kişiydi... muhacirlere yönelik iskan politikası nasıl gerçekleşti. bu politikanın anadoluda yaşayan rum ve ermenilere yönelik operasyonlara etkisi neydi?

  2) günümüz kürtlerinin argümanı... bunlar ikiye ayrılır, birincisi biz yapmadık osmanlı/türkler yaptı, e bizimkilerin bir kısmıda sürüldüydü, hani boştu evler biliyon mu, e napsaydı aç gariban bebelerin ana babası, terk edildi herhal deyip güzelim konaklar içine oturuverdiydik, valla haberimiz yok... ikincisi tamam bizimkilerde bir halt etti ama emri verenler osmanlı/türktü yani sorumluluk onlarındı, ağalar varya o ağalar, feodalite falan filan... bizim değil bu günah ağaların feodalitenindir.

  not: ayrıca komik olan kimi türklerin bu kürt argümanları karşısında "yahu beraber yedik biz bu haltı, kaçma lan yanıma gel, beraber çekeceğiz cefasını" demeleridir.

  bu argüman hep komik ve trajik oldu. bugün kürtler kollektif bir hak mücadelesinde... kendi tarihlerini yeniden yazıyorlar. e bir halk kendi tarihini yazmaya başlayınca doğal olarak yalan söyler (bizimkilerden biliyoruz). kürtler napsın, "hak" "özgürlük" mücadesi yapıyorsun ve geçmişe baktığında hak ve özgürlük iddia ettiğin topraklar ermeni-süryani çıkıyor... trajiktir.

  3) bu argüman kısaca... atatürkü karıştırma. (en duygusalı bu aslında)

  yeni bir devlet kurduk, geçmişte ne olduysa oldu, bizim yeni kahramanlarımıza dokunma. kahramanlarımıza geçmişten günah yüklüyorsun ve bu bizim inançlarımızı zedeliyor falan filan.

  e ne diyebiliriz ki! yalnız sıkıntı bunların sıkışınca kahramanlarını taklit etmeye kalkıp kahramanlık yapmaya başladıklarında ortaya çıkıyor. bu devirde kahramanlık yapmayın yahu... hem tüm günahlarından arın hem de canın sıkılınca ona buna "bak ermenlilerin başına gelen seninde başına gelir" de olmuyor. o zaman karıştırıyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zulme meşruiyet kazandıracak bir argümanları yok bence göçmenlerin olsada bu yalan,taaaa.. günümüzden belli oluyor bu yalanlar silsilesi gerçekleri konuşalım gerçekleri yazalım kelimeleri gerçeğin dışında süsleyerek yazmayalım.
   Arnavutluk devleti ,Kosova devleti ,Makedonya, Karadağ devleti,Bosna Hersek devleti ,Karadağ devleti,
   Abhazya devleti,kuzey ve güney Osetya, Gürcistan,Dağıstan ve özerk devletleri var günümüzde hala bir sürü, onlar kovulmamış balkanlardan ve kafkasyadan nasılda belli bugün devletleri bile var ve kendi dinlerini devletlerinin resmi dini bile yapmışlar dillerini bile,yani hiç biri sürülmemiş sürülmüş olsalar burdaki Hristiyan nüfus gibi olurlardı toprakları ile bağları kalmazdı, çocuk kandırmayın okulda öğretilen resmi tarih anlayışınız ile lütfen.Artık masal anlatmayın bu insanlığa cahilce hakaret olur.

   Sil
 19. Bugunku reis-i cumhur koskunun bile eski bir ermeni konagi olmasi, soykirimin bir rant ayagi oldugunun en basit delildir.

  YanıtlaSil
 20. Bütün bu olup bitenleri daha iyi kavrayabilmek için '' Millet-i Hakime '' deyimini irdelemek gerekiyor, Evet, ''Yanlış Cumhuriyet'' ama onlar da ''Yanlış Osmanlı'' nın mirasçıları.. Balkan Türkleri'ne gelince, Evet onlar da yerlerinden yurtlarından edildiler, Tarifi imkansız acılar çektiler ama tarihte ''Balkan Türkleri Soykırımı'' diye bir şey yok.

  YanıtlaSil
 21. Bildiğim kadarıyla "Gazi paşa" nın tehcirde edinilmiş malı mülkü cariyesi yok... Kastettiğiniz olsa olsa "Sabiha" olabilir ki; onun Ermenilikle, tehcirle pek alakası yok bence.. Gücü elde ettikten sonra herhangi bir ayrım gözetmeksizin pek çok kızı bu şekilde evlat edinmiştir...
  (yok, biz bilmiyoruz da onun da payına birşeyler düştüyse, yazın da öğrenelim.)

  YanıtlaSil
 22. Bi TV programında, Müjde Ar, hayat hikayesini anlatırken, Annesi Aysel Gürel için, parası bittikçe, Trabzondaki konaklardan birisini satar, parasını yerdi... mealinde birşeyler anlattığında, "vay be" demiştim. Bu yazıyı okuyunca aklıma önce o geldi.

  YanıtlaSil
 23. Adsız1 (diğer adsızlarla karışmaması için) :)

  Yanlış anlaşılmayacaksa benim merak ettiğim konu şu, peki Ermeniler bunca malı mülkü nasıl edindiler? Yani "Tarihi Hayastan" dışındaki mülkleri nasıl edindiler? Efendim Adana'da bilmem ne fabrikası Ermeni birininmiş, Çankaya Köşkü Ermeni falancalar ailesininmiş, Bursa'da filan köşk falanyanlarınmış, İstabul'daki bilmem ne köşkü filanyanlarınmış... İyi güzel de kardeşim Ankara, Adana, Bursa, İstanbul Ermenilerin anayurtları içinde değil ki? Bu adamlar ta buralara dek nasıl yayıldılar ve bu malları kimlerden nasıl aldılar? Tarihi Hayastan içindeki köşktür, kilisedir, bağdır, bahçedir tamam da, Sivas'tan batısında nasıl mülk edinmişler? Sadece ticari bir başarı mı yoksa bir "Haydan gelen huya gitmiş" durumu mu vardır? (Gariban Rum'un malını mülkünü bir şekilde ucuza mı kapatmışlar?). Eğer öyleyse haram mal yaramamış demek ki, Türklere ve Kürtlere de yaramadığı gibi.

  Cidden merak ettiğim için soruyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nazar etme ne olur, çalış senin de olur.

   Sil
  2. Guzel Kapak olmuş, osmanlida ermeniler Ermeniler kuyumculuk, Eczacılık gibi zanaat isteyen işlerde çalışıyorlardı. Avrupa ile bağlantıları sayesinde ronesansin sanat tarafinda birçok gelişmeyi takip edip Osmanlı son donem mimarisi ile çeşitli sanat ve beceri gerektiren işlerde on plana çıktılar. Ayrıca yüzde 80i senden farkli din ve millette olan bir ülkede mecburen çalışırsin. Biz turkler olarak geldik Bozkırlardan, eyledik viran anadolu illerini, hala şehirlilesecegiz felan. Birde 600 yıllık bir dev yıkılıyor, dönüşüyor. Sevgiyle çiçekle böcekleri olacak değildi ya.cografya musait deil, Ortadoğu gergin her zamanki gibi

   Sil
 24. Adsız1 (devam)

  Meseleye gerçekler açısından baksak? "Orta Asya'dan Türkler geldi, buralara kondular"... mı acaba? En sevdiğim şey, işine geldi mi "Resmî Tarih"in palavralarına sarıl, işine gelmedi mi "Resmî Tarih" diyerek ele... Çok seviyorum bu insan tipini, eğlenceli oluyorlar.

  Yapılan genetik çalışmaların sonuçları ortada, Orta Asya'dan gelen genler %5 kadar, yani öyle pek gelen giden olmamış. Oradan buradan gelenler var, Kafkaslardan, Ortadoğu'dan, Balkanlardan vb. ancak tüm gelenleri toplasak bile yerli çoğunluğu geçemiyorlar. Anadolu'nun büyük çoğunluğunun yerli olduğu anlaşılıyor.

  Yani aslında batıdaki "Hristiyan Rum"u kovan da Rum, ancak Müslümanlaş(tırıl)mış Rum, anadili de zaman içinde Türkçe olmuş tabii. Doğu'daki Agop'u kovup malına çöreklenen de 5 dede öncesi Kevork olan, şarapran dönme bir keskin sirke aslında. O da batıdaki gibi zaman içinde Türkçeyi benimsemiş.

  Mallar el değiştirdi evet, ama "dönüşmeyenler"den > "dönüşenler"e geçti, Rum/Ermeni'den > Türk'e değil. Daha doğrusu "Türk" kimdir? Aslında "Müslüman olmuş Rum (batılıysa) ve Ermeni'ye (doğuluysa) Türk denir" desek -ki gerçek budur- yanlış olmaz. Mesele budur.

  Bu her yerde de böyle olmuştur. Mesela Müslümanlaş(tırıl)mış Uygurlar da zaman içinde çoğunluk oldular ve eski dinlerinde kalan Uygurları kırıma uğrattılar, mallarına mülklerine kondular ve anayurtlarından sürdüler. O sürgün Uygurların torunları bugün Çin'in Gansu eyaletinde yaşarlar ve hâlâ Budisttirler, Çin yazı sistemini kullanırlar, Sarı Uygurlar (ya da Yugurlar) olarak bilinirler. Yani... Yanisi şu, İslam bir tür mankurtlaştırma endoktrinizasyonudur, kişiyi özünden koparıp özüne düşman kılar. Müslümanların zaman içinde çoğunluk haline gelip egemen oldukları her yerde bu sistem aynen işlemiştir. Araştırıp öğrenebilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olaya güzel bir şekilde yaklaşmışınız ama %5 için kaynak vermemişsiniz. O yüzden yazma ihtiyacı duydum; eskiden iGenea şirketi sitesinde ülkelerin genetik kökenlerini verirdi ama daha sonra tepkiler yüzünden kalıdırmak zorunda kaldı ki o zamana kadar yapılmış -özellikle avrupa da- en iyi çalışmalardan biriydi, o yüzden ben de kaynak veremiyeceğim ama o zamandan kaydettiğim şekliği ile
   %28 Turks %21 Celtic %11 Berber %10 Teuton
   %10 Hellenic %09 Slav %05 Arabs %04 Illyrian %02 Jews
   böyleydi. Görüldüğü üzere çoğuluk türk olsada sanırım dünyadaki en karşık genetik kökene sahip ülkelerden biriyiz. İşin ilginç olanı milattan önce 3. yüzyılda anadoluya gelen galatlar (celtic) kökenini en iyi biçimde yaymış.

   İslam için önce çoğunluğu ele geçirip daha sonra sermaye aktarmıştır demişsiniz -özetlersek-, ama nişanyanında önceki yazılarında da anlattığı gibi (hadi beni siktir et bak nişanyan ne diyo :D) islam çoğunluğu ele geçirmeden sömürü düzenini kurmultur. Bu yüzden argümanınız, bu yönden yanlıştır. Tarif ettiğiniz şeklindeki sermaye değişimi daha çok yakın zaman da görülür.

   Bununla beraber bu tip sermaye değişimleri yalnızca islamın değil tüm organize dinlerin dolaylı sonucudur. İyi akşamlar.

   Sil
 25. Sanıyorum Sevan Bey'le bir kahve içmeniz tarihi anlayıp yorumlamanıza önemli katkılarda bulunabilir. Yeter ki fincanı eline alıp şöyle bir baksın... Selam ve sevgiler...

  YanıtlaSil
 26. eskiden iGenea şirketi sitesinde ülkelerin genetik kökenlerini verirdi ama daha sonra tepkiler yüzünden kalıdırmak zorunda kaldı ki o zamana kadar yapılmış -özellikle avrupa da- en iyi çalışmalardan biriydi, o yüzden ben de kaynak veremiyeceğim ama o zamandan kaydettiğim şekliği ile
  %28 Turks %21 Celtic %11 Berber %10 Teuton
  %10 Hellenic %09 Slav %05 Arabs %04 Illyrian %02 Jews
  böyleydi. Görüldüğü üzere çoğuluk türk olsada sanırım dünyadaki en karşık genetik kökene sahip ülkelerden biriyiz. İşin ilginç olanı milattan önce 3. yüzyılda anadoluya gelen galatlar (celtic) kökenini en iyi biçimde yaymış.


  iGENEA hiçbir ciddiye alınacak yanı olmayan bir genetik test şirketi. Onca güvenilir genetik test şirketi varken bula bula iGENEA'yı mı referans aldın? 23andMe, FTDNA ve DNA Tribes çok daha güvenilir şirketler, ayrıca onların genetik testlerinde Türkler hiç de iGENEA'nınki gibi çıkmıyor. Onların test neticlerine göre Türkler genetik olarak en çok Ermeniler gibi yakın komşularına yakın çıkıyor. Dodecad, Eurogenes, Harappa gibi İnternet üzerindeki genetik analiz projelerinde de vaziyet aynı.

  Bugün Anatolia topraklarında en çok sözde Türk toplumunu oluşturan Kafkas genli halklar yaşıyor nüfusun büyük bölümü Kafkas kökenliler 2. kalabalık grup ise balkanlı halklar,bu bilimsel olarakta kanıtlanmış bir gen araştırmasıdır.

  Hayır, Türkler genetik olarak en çok Ermeniler gibi Anadolu ve civarının kadim halklarına yakınlar, Kafkasya halklarına değil. Detaylı genetik analizlerde bu apaçık belli oluyor. Şu ana kadar Türklerin içinde olduğu sayısı belirsiz genetik analiz neticesi görmüş biri olarak bunları söylüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Günümüzün Türkmenistan Türkmenleriyle Anadolu'ya 950 ila 750 yıl önce (Anadolu'ya ilk Türkmen göçü takriben 950 yıl önce oldu, sonra aralıklarla devam etti, 750 yıl önce olan son göç dalgasıydı sadece) gelen Türkmenler (onlara Oğuz da deniyordu ki zaten kadim isimleri Oğuzdu) genetik olarak çok farklı olmalı. Çünkü bugünkü Türkmenistan toprakları da Anadolu'yla aynı zamanlarda Türkmen göçüne maruz kaldı, daha öncesinde tamamen Horasan ve Harezm İranlılarıyla meskun bir yerdi. Bugün Türkmenistan olan topraklarda Türkmen muhacirlerin İrani yerlilerle son 1000 yıl içinde karışmasıyla günümüz Türkmenistan Türkmenlerini teşekkül etti (zaten o yüzden günümüz Türkmenistan Türkmelerinde bu kadar çok Güney Asya geni var). Tıpkı günümüz Anadolu Türklerinin Türkmen muhacirlerle Anadolu'nun Rum ve Ermeni yerlileriyle son 1000 yıl içinde karışması neticesinde teşekkül etmesi ve günümüz Azerilerinin Türkmen muhacirlerin Azerbaycan ve Arran'ın İrani, Ermeni ve Kafkasyalı yerlileriyle karışması neticesinde teşekkül etmesi gibi. Peki bundan 1000 yıl önce Türkmenler Anadolu, Azerbaycan ve Türkmenistan'a nereden geldiler? O da çok iyi biliniyor: bugünün Kazakistan topraklarının Aral Gölü'nün kuzeyinde kalan kısmı civarlarından (o zamanlar Aral Gölü'nün güneyi Harezmli İranlılarla meskundu). Bu sebeplerden günümüz Türkmenistan Türkmenleri Anadolu'ya gelen Türkmenlerin genetiğini temsil edemez. Günümüz Özbeklerinin neden temsil edemediğini zaten söyledim. Zaten Anadolu Türklerinin ne kadar Türkmen muhacir menşei taşıdığının hesabı son 1000 yıldan evvel Türkileşmiş kuzey ve doğu bölgelerine bakılarak yapılmalı, çünkü 1000 yıl öncesinin Türkmenlerine genetik olarak en yakın mevcut halklar oralarda çıkabilir. Böylelikle çok daha sağlıklı bir netice elde edilebilir. Yaptığım hesaplara göre Anadolu'ya gelen Türkmenler bugünkü Kazaklarla Uygurlar arası bir genetiğe sahipti (bilhassa otozomlarda). Tabii en kesin neticelere antik DNA analizleriyle varabiliriz.

   Bu arada, Türkmenistan Türkmenlerinin Anadolu Türklerinden kat be kat fazla Güney Asya geni taşımasına (bazı testlere göre Anadolu Türklerininkinin 15 katı, bkz. DNA Tribes SNP analizi) hiç değinmemişsin. Ayrıca Türkmenistan Türkmenleri toplam Mongoloid komponent miktarında bütün Anadolu Türklerini geçiyor ("Doğu Asya" komponentini de hesaba katmalısın). Sırf Güney Asya gen miktarının uçukluğu bile günümüz Türkmenistan Türkmenlerinin 1000 yıl öncesinin Türkmenlerinin genetiğini temsil edemeyeceğinin açık bir delili.

   Sil
  2. Yukarıdaki son yazımın muhatabı olan adsız yorumcunun yorumu silinip web sayfasından tamamen kaldırılmış. Yoksa kendi kendime cevap yazmadım. Yanlış anlama olmasın diye söylüyorum.

   Sil
 27. Sayın Sevan Nisanyan yazdıklarınızın hiçbirine katılmasam ve Ermeni kardeşlerime karşı bir ön yargım olmasa da bir kaç sualim var...
  Dipnot veya kaynakça göremedim! Bu yazdıklarınız dipnot olmadıktan sonra kuru birer masal...
  Tarihi bu kadar iyi bildiğinizi iddia edecek yazılar hazırlıyorsanız "makale" diye ele alınabilecek yazılar yazın!
  Irk ayrımı yapmadan ben sizin dininize nasıl saygı duyuyorsam aynı şeyi sizden de beklerim. Benim Peygamberime hakaret etmek, onunla alay etmek ne sizin ne de başkasının haddine değil... İnandığınız bir şey(Tanrı) varsa ondan korkun!

  YanıtlaSil
 28. Savaşta ülkesine ihanet edenlere en ağır ceza verilir. Dünyanın her yerinde böyledir... Bilmezden gelip "Ayol bize sürgün neyin yaptılar" ayakları koktu be Nişanyan...

  YanıtlaSil
 29. Yıl 1944 Hasan İzzettin Dinamo
  Türk Sovyet Cumhuriyeti

  "Aziz Türk işçisi!
  Tütüncüm, tornacım, mensucatçım, ateşçim ve sair
  Dünyanın kurtuluş saati çalıyor.
  Biliyorum ki en kabadayınız
  Soğuk tütün depolarında
  Koca bir hafta harcadıktan sonra
  Ancak bir kefen parası alıyor,
  Karısını veya çocuğunu gömmek için.
  Aziz Türk işçisi!
  Senin bahtın,
  Yaralı parmaklarınla ayıkladığın
  Malum tütünün zifiri kadar karadır.
  Haydi, sen de aslanlar gibi göster boyunu,
  Böyle süklüm püklüm durduğunu
  Gören kahpe vurguncular ve onların hükümeti,
  Bırakıp senin nasırlı ellerine
  Bu güzel memleketi,
  Savuşsunlar birer köşeye, çil yavrusu gibi.
  Öyle silkin ki aziz işçim,
  Benim tornacım, tütüncüm, mensucatçım ve işçim,
  Bütün Türkiye’deki ağaçların
  En üst dallarından en alt dallarına kadar
  Senin nasırlı ellerinle asılanlar
  Harikulade bir meyve zenginliği manzarası versin.
  Bu işe meşhur Sultanahmet Meydanı vakası
  Vaka-i Vakvakiye bile imrensin.
  Çekip alalım ayaklarından
  Donlarına varıncaya kadar onların,
  Gömülelim koltuklarına o ılık salonların…
  Dışarıda yağarken buram buram kar,
  Aç ve soğuk günlerden kalma hatıralar,
  Karışıp halka halka Bafra tütünü dumanına
  Bize göz kırpacak uzak yıldızlar.
  Hülasa, Türkiye Sovyet Cumhuriyeti,
  Çalışmak, yaşamak, gezmek hürriyeti
  İçin kurulacaktır.
  Ve bunlara karşı çıkan babamız bile olsa
  İnsafsızca ve merhametsizce
  Tutulup çarmıha vurulacaktır..."

  YanıtlaSil
 30. SevaNabi.aydınlanmakiçinesasen.FETİH NEDİR. TALANveGASPINadınıfetihkoymuşlar.birievimizimalımızıgaspedipmahkemede.bengasptalanetmedi FETİHyaptımDESEolurmu.

  YanıtlaSil