19 Mayıs 2009 Salı

Retro takılmak

çağdaş yaşam

(Taraf, Kelimebaz 18 Mayıs 2009)

Çağdaş yaşamı tabii ki destekleriz. Çağdaş yaşamı kim desteklemez? Ben illa retro takılacağım, kafama fes giyeceğim diyen mi var?

Bunların anlamadığı veya anlamazlıktan geldiği şu: Çağdaş yaşamın simgesi, bayrağı ve peygamberi diye Mussolini ile Hitler’in çağdaşı bir eski asker-politikacıyı öne koymak olacak iş değildir. Her şeyden önce o çağdaşlık iddiasına zarar verir, inandırıcılığını zedeler, sırtına taşıyamayacağı bir kambur yükler. İlla peygamber lazımsa bizde hakikisi var diyen adamlara verecek cevabın kalmaz. Daha önemlisi dünyanın dört bir yanında BUGÜNKÜ çağdaşlığı temsil eden zümrelerle ortak bir dilin kalmaz. “Çağdaş yaşam” kulvarında senin doğal müttefikin olması gereken Brüksel’deki, Seattle’daki, Tiflis’teki, Mumbai’deki genç, zeki, dünyadan haberdar insanlar “Bu Türkler yetmiş sene önce ölmüş bir darbeci generali çağdaş yaşamın son merhalesi zannediyorlar, annee” deyip seni arkandan tiye alırlar. Zaten bütün dünyanın bildiği tarihi inkâra azmetmiş olmak gibi bir handikapın var, bu da eklenince büsbütün yalnız kalırsın. Bölüğe mıntıka temizliği yaptırmakla devlet yönetmek arasındaki farkı anlamaktan aciz bir avuç cahil paşa ile çağdaşçılık oynarsın.

Düşünsen absürd ötesi bir hadise var ortada. “Çağdaş yaşam” denilen şey 1920’lerde 1930’larda durmadı ki, yürüdü gitti. Golf pantalon giyip panama şapka takmak bu devirde çağdaşlık falan değildir, fes ve kavuk giymek kadar tapon bir antikalıktır. Birtakım zattarazotti izci marşlarıyla orgazma gelip Führer’e Başbuğ’a selam durmak 1933’te belki moderndi ama bu çağda çağdaşlık sayılmıyor, psikopatlık sayılıyor.

BUGÜNKÜ çağdaşlık nedir, bakın şöyle anlatayım. Photoshop diye bir program var, bilirsiniz, onun başında çıkan künyeye bakın. Bir Hintli, beş tane Çinli, bir Bulgar, altı-yedi Anglo Amerikalı, birkaç Yahudi, bir Afrikalı, iki Japon’un adı çıkar. Çağdaş yaşam işte odur. Enternasyonalizmin hasıdır. İnsanlık tarihinin gördüğü en heyecanlı işlerden biridir. Çağdaş olacağım, vatanıma milletime özümü armağan edeceğim diye varolmayan düşmanı Çanakkale’de denize dökme hayalleri kurarsan çağdaş mağdaş olmazsın, gülünç olursun. Adam Çanakkale’yi çoktan geçmiş, masandaki ekrandan sana el sallıyor.

11 yorum:

 1. "Adam Çanakkale’yi çoktan geçmiş, masandaki ekrandan sana el sallıyor." :-) yarıldım gülmekten. Varlığın Türk varlığına armağan olsun Sevan Nişanyan!

  YanıtlaSil
 2. Çağdaş lakırdısına takmış durumdayım, sanki "hayatın anlamı". ne olmuş sarıkla geziyorsa bir insan. kimliğini haykırmak adına saç uzatmış piercing takmış insandan ne farkı var.
  Gelecek üç beş nesil de bugünkü çağdaşlığın yerini başka bir çağdaşlık alabilir, oysa insanı insan yapan değerler aynı kalacak. "çağdaş"lık adına misyon yüklenenler çeksinler demoklesin kılıcını üzerimizden. biz istediğimizi yemek istediğimizi de giymek istiyoruz.
  Güzellikte toplumsal zenginlikte değil mi?

  YanıtlaSil
 3. 1.derece bir akrabam başarılı bir lise öğrenciliği yaptı, FEM dersanelerine gitti, ordan İ.Ü İktisat fakültesini kazandı, şimdi iyi bir maaşla çalışıyor. Neden mi buraya konu ettim? Ha, şey vardı, üniversiteye başlarken çok çok yoksuldu, zeytinleri saya saya yiiyordu, 1satlik yolu yürüyüşle bitirip fakülteye gidiyordu. ÇYDD'den burs istemye gitti günün birinde kendisine sanırım önemli bir yönetici aynen şöyle demiş, "kızım sen Tuncelilisin çağdaş biri olman gerekiyorken gidip FEM dersanesinden mezun olmuşsun, hangi yüzle bizden burs istiyorsun." Nur içinde yatsın Türkan Hanım da sözünü ettiğim 1.derece akrabam hala öyle vijdana sahip ki Etopya'da bir kuşa zarar gelse kendisi burs alamamış kadar üzülüyor, 1 Mayıs'ta bir çocuk joplansa Türkan Hanım ve ekibinden daha çok vijdan yapıyor, hiç türban takmadı, türbanlı diye kimseyi de dışlamadı... Şimdi Türkan Hanım ve ekibi mi çağdaş yoksa 1.derece akrabam mı? Kemalist ölçüm aleti varsa benim de çağdaşlığımı ölçebilirsiniz, devşirme batı kır şarkılarından milli marş yaratıp ona tapmamı isteyen milli mızıka ekibini sevmiyorum.Diktatörlerini bana çağdaş lider diye yutturmak isteyenleri de sevmem gerekmez, bir türbanlı ve açık başlı kızla aynı masada sohbet ettiğimde açık başlı kız "aleviler gelinleriyle yatarmış ilk gecede" önyargısı varken, türbanlı kız " aleviler inanç konusunda kendilerine akademik imkanlar verilmedği için cahil kalmışlar" tespitini yapıyordu. Fakülte kantininde böyle bir olaya tanık oldum. Hangisi çağdaş? Evren Paşayı üniversitelerde alkışlayan popodan dövmeli kızlar mı? Neyse Sevan Bey, bence iyi yerden yakaladım Temmuz ayında Şirince'ye geliyorum, bu yoruma istinaden indirim istiyorum:P

  YanıtlaSil
 4. Bizim cagdaslar hic "grunge" takilmadilar ki. Wolkswagen vanlari ciceklerle suslemediler, hip hop da olmadilar. Hep ayni serpusla gezdiler.
  Hatta bazi modacilar, diktatorun kiyafetlerini resimlerde gorup benzerini diktirdiler, ve kendilerini 30 larda sivillesmis asker formatina soktular, atalariyla beraber, ayni kiyafetlerle resimlerini yayinladilar.
  Isin garibi, holocust filmlerinde kanlar icindeki insanlari geride birakip balolarda danseden askerlere kizip, benzeri goruntuleri olusturan atalarini "kivancla" alkisliyorlar.

  YanıtlaSil
 5. ‘’Seçkincilik her gerici ideolojinin tipik yönlerinden biridir.”der, Umberto Eco… Çünkü temel aldığı felsefe mülkiyet ve sahiplenme üstünedir… Tarih boyunca bütün seçkinciler militarist olmuştur… Seçkincilik artık günümüzde kendi yaşam olanaklarını çoğaltan değil, zayıfların yaşam alanlarını daralta daralta fildişi kuleler oluşturma sanatı olmuştur…

  Şimdi her insan yeryüzünde birdir, biriciktir demek mi modernizmdir, yoksa sadece bizim yurttaşımız değerli ve üstündür demek mi?... askeri hiyerarşide, her alt yönetici kendi altındakilere tepeden bakar, onlardan her biri kendi altındakini hor görür... Bu da bir tür kitlesel seçkinciliktir ki, Türkan Hanım’ın el emeği göz nuru “haydi kızlar okula” kampanyası da bu anlamda askeri örgütlenme mantığıyla açıklanabilir….

  Bende sağlam bir yorum yaptım… şu indirim isteyen vatandaşla birlikte Şirince’ye geleceğiz; Nişanyan, bize indirim yap:p Allah’ın kürdü de demek yorum yazabiliyormuş , oysa sadece benim gibi asil duruşlu Türklerin yorum yazabildiklerini sanıyordum :p adsız, hayatım elimde türk bayrağımla sana bu ekrandan el sallıyorum:p şirince’de görüşürüz canım:p

  YanıtlaSil
 6. yazı mükemmel..çoğu zaman olduğu gibi...

  m.kemal'e aşağı yukarı sevan bey gibi bakıyorum,ama onu holocaust'cularla karşılaştırmanın/benzetmenin de doğru olmadığını düşünüyorum levent bey.holocaust çok ayrı ve farklı bir olaydı.

  bu ülkede çağdaşlıktan dem vuranların çağdaşlıktan anladığı pozitivist bir deli petro çağdaşlığı...ve bence çok büyük bir kısmı anlamazlıktan gelmiyor,çağdaşlığı bu sanıyor..gariplerin en az 12 sene beyni yıkanmış,farklı birşey ne duymuşlar ne görmüşler.çok da kızamıyorum açıkçası..onları bu hale getirenlere,böyle bir sistem kuranlara kızıyorum

  YanıtlaSil
 7. Sevan Bey,

  Yazılarınızın bir bölümünü bugün okudum. Aşağıdaki cümle bir yabancının ağzından yazılmış ama kendi düşünceniz herhalde:
  “Bu Türkler yetmiş sene önce ölmüş bir darbeci generali çağdaş yaşamın son merhalesi zannediyorlar, annee”.

  Atatürk'e karşı söylenmiş haksız sözlerin en kötülerinden birini söylemeyi becermişsiniz. Bu sözü Türkiye'yi uzaktan tanıyan biri söylese önemsemem ama Türkiye'de yaşayan birisinin, çevresinde yaşayan pek çok kişi tarafından sevilen bir insanı böyle tanımlaması ayıptır bence. Bırakın Atatürk'ü, pek çok hayranı olan bir futbolcuya bile (hayranlarına olan saygıdan ötürü) "şikeci topçu" denmez. Futbolcu yerine köşe yazarı, sanatçı, siyasetçi, vs. koyabilirsiniz. Örneğin bugünkü Başbakan'ı bu tarzda eleştirebilir misiniz?

  Tevfik Erdengi

  YanıtlaSil
 8. atatürk konusunu anlamakta güçlük çekiyorum.evet bir diktatördü ama şartlar da güllük gülistanlık değildi.en azından bize öyle öğrettiler

  işte tamda burada şu sözünüz

  "Zaten bütün dünyanın bildiği tarihi inkâra azmetmiş olmak gibi bir handikapın var, bu da eklenince büsbütün yalnız kalırsın."

  belki de herşeyi açıklıyor

  bize herşey yanlış mı anlatılıyor bu ülkede.çocukluğumda atatürk'e mahallede,evde,her yerlerde sövülürken ; okula gittiğimde onun gittiği yolda ilerleyeceğimize dair and içiyorduk ve 7 yaşında çocuk ben düşünün artık içimde ne çelişkiler yaşıyordum...

  çok kandırıldık be.yani birileri yalan söylüyor ama kim ?

  YanıtlaSil
 9. "...yetmiş sene önce ölmüş bir darbeci generali..."

  Mustafa Kemal Atatürk'ten bu şekilde bahsetmenizi, bu üslup içinde olmak mevcut ruh halinizi ortaya kokuyor. osmanlı tercüme odası memuru musunuz siz? okuduğunuz belge ve kitaplardaki batı yanlısı fikirleri kendi düşünceniz mi sanıyorsunuz?

  ingiliz hükümeti de zamanında Atatürk ve arkadaşlarını küçümsemiş, ciddiye almamıştı. şimdi sizin de bu eda ve hal içinde olmanız gerçekten ilginç. öncelikle Mustafa Kemal kime darbe yapmıştır? ingiliz zırhlısıyla yurttan kaçan vahdettin'e mi? kime?

  padişah, halife ve işgalcilere darbe yapıp cumhuriyeti kuran darbeci oluyorsa, bu durumda emperyalist barbar işgalciler, işgalci muhipleri ve bu işgalciler ile işbirliği yapan padişah acaba ne oluyor?

  aydın bir insan, içinde yaşadığı ve bir parçası olduğun halkın ortak değerlerini küçümsememeli, çok sevdiği kurucu lider'ini aşağılamamalı. o halkın liderini, tarihi başarılarını kendince yerin dibine vurup kendi kişisel milliyetçi körlüğüne meze yapmamalıdır.

  Mustafa Kemal Atatürk'e "asi, isyancı" gözüyle bakan, hakkında yakalama emri çıkartan hainler ve onların hamisi işgalciler son olarak kurtuluş savaşı yıllarında görülmüştü. tarih, sonrasında işgal ordularının gemilerine binip kaçtıklarını yazıyor.

  her sabah bir buket çiçekle sahile koşup işgal güçlerini, ingiliz/yunan ordularını bekler bir haliniz var. işgal ile beslenen, işgalciler ile neşelenen ama bunu da aydın/demokrat maskesi altına saklayan bir duruşunuz var. halbuki "tüm milliyetçilikler boktan idi", öyle değil mi sevgili Sevan? (bu son cümle size ait).

  Mustafa Kemal'e "darbeci" demek ancak tarihten bihaber bir zihniyetin kelamı olabilir. megali catastrophe'ye dönüşen megali idea'yı içinize sindirmenizi öneririm.

  YanıtlaSil
 10. http://www.zekirdek.com/forum/228885-cagdaslasmak-nedir.html

  YanıtlaSil