11 Nisan 2017 Salı

Ahmet Altan

Adam Türkiye’nin en popüler romancısı. Değilse de ilk üçe girer.

Hoşunuza gitsin veya gitmesin, bir dönem Türkiye’nin kaderine damgasını vuran gazeteyi yönetmiş. Bu ülkede özgürlüklere inanan kalem sahiplerinin büyük bir bölümü onu izlemiş.

Hiçbir yazısında şiddeti övmemiş. Büyük bir belagatle demokrasiyi, özgürlüğü ve uygarlığı savunmuş. Bu ideallere hizmet ettiğine inandığı sürece hükümeti desteklemiş, inancını kaybedince eleştirmiş. Kimsenin körü körüne goygoyculuğunu yapmamış.

Kardeşi tanınmış bir iktisatçı, profesör.

Bu iki insan dört aydır esir. Tutuklu filan değil. Bilinmeyen kişi veya kurumlar tarafından, bilinmeyen nedenlerle tutsak edildiler. Dışarıyla temasları yok.

Ve asıl çarpıcı olan ne biliyor musunuz? Sözde bu ülkede özgürlüklerden yana olan birtakım gazeteciler, dört aydan beri tek kelimeyle bu insanlardan söz etmemeyi marifet sayıyor.

Bundan büyük rezalet var mı bu diyarda, emin değilim.

27 yorum:

 1. Evet, çok kötü bir tecrit altındalar, kimseyle görüştürülmüyorlar, hatta iki kardeş ayrı hücrelerde ve birbirleriyle de görüştürülmüyorlar, eylül 2016'da ilk tutuklarında bir kere CHPli parlamenterle görüşebilmiştiler. "Subliminal mesajlar vererek darbeye zemin hazırladılar" gibi uyduruk bir suçlamaya karşı karşıyalar. Altanlar, 2013'ten itibaren İslam'dan ümitlerini bayağı kesmişlerdi, ben bilhassa Mehmet Altan için konuşuyorum, çünkü takip ediyordum, ki bence de ılıman İslam denen şey bir safsatadan ibaret...

  Neyse, Altan biraderlerin 2012'den sonra dediği şuydu: " Kemalizm kötüydü fakat (Kürt meselesi hariç), iç çatışma çıkarma potansiyeli zayıftı, doğrudan doğruya özel hayata müdahale etmiyordu. İslamcılıksa Türkiye'yi iç savaşa götürür çünkü doğrudan doğruya özel hayata müdahale ediyor. Şimdi eğitimli insanlar ümitsiz ve yığınlar halinde ülkeyi terkediyorlar. "

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ilıman İslam denen şey safsatadan ibaret değil. İslam ve Liberalizm’in uydurulup, uydurulamacağı ise negatiflik ağır basmakta olup, şüpheli. Doğu’dan çok batıdaki Müslümanlara kalıyor o iş. Öncülük oradan çıkar. Eğitimli insanların yığınlar halinde ülkeyi terkettikleri şeklinde de bir kaynak var mı elinizde? Bir araştırma falan. Sanmıyorum .Zaten eğitimlisiniz diye kucak da açmıyor, kalkınmış ülkeler ki; gitseler bile nasıl kalcaklar? Gidip kalabilecek çapta olanların, sayıları çok olsa zaten ülke bu durumda olmaz. İslamistler, Kemalistlerle bütünleştiler. Kemalistlerin Erdoğan'dan öyle çok rahatsız olduklarını sanmıyorum. Aynı devlet gibi bireylerin de Ahmet Altan ve Mehmet Altan'dan tek laf etmemeleri özgürlükçülüğü tehdit olarak görmeleri nedeniyle. Modernistler ve Konservatifler arasında iç savaş çıkmasının imkan ve ihtimali bulunmuyor fakat her ülkede olduğu gibi kavga eder, dalaşırlar. Kapitalist küreselleşme ve iletişim teknolojilerinin gelişimi nedeniyle, geleceğe yönelik şahsi bir ümitsizliğim yok. İçinde bulunduğumuz bölge normalleştikten sonra, Altan Kardeşler de çıkar diye tahmin ediyorum.

   Sil
  2. Sadece 2016'da 6000(altıbin) dolar milyoneri Türkiye'yi terkedip Batı'ya yerleşmiş, bu devletin verdiği istatistik. Yanlarında götürdükleri parayı da tahayyül edin. Egitimli gençlerin arasında, (hatta genç ailelerden de) yurtdışında iş bulup kaçan benim bizzat tanıdığım bir sürü insan var. Siz nerede yaşıyorsunuz, Nişanyan gibi içeride hapis misiniz?

   Sil
 2. karşılıkları var mıydı toplumda? kemalistlerin ya da sosyalistlerin iyi kötü bir toplumsal tabanları var ancak altan kardeşlerin ya da taraf gazetesi liberallerinin mağduriyetlerini gündeme taşıyacak bir kitle destekleri yok. taraf cemaatin sponsorluğu, toplu aboneliği olmasa birgün gazetesinin yarısı kadar bile bayi okuru olmayan bir girişimdi. yine de maruz kaldıkları gazetecilikle alakalı faaliyetlerinden kaynaklı zulme, fikir özgürlüğü bağlamında karşı çıkılması gerekir. diğer yandan, kendilerine yan bakan herkesi bir gizli örgütle ilintilendirip, "gazetecilikten tutuklanmadılar" damgasını vurmuş bir yayın çizgisinin mucidinin mağduriyetinin kimsede bir umursama yaratmamasında şaşılacak birşey yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1, iyi olmuş demediğiniz kalmış !

   Sil
  2. @kemalkalyonucu

   Demediği kalmamış, fakat tamamen haksız sayılmaz.

   Sil
  3. onu desem a.altan'dan ne farkım kalır? tersine ben maruz kaldıkları zulümdür diyorum, "gazetecilikten tutuklandılar" diyorum...

   Sil
 3. "İktidarın çanakçısı olursan, çanakçılık yaptığın o zalimler sana da zulmettiğinde ileride yanında kimseyi göremezsin"in vücut bulmuş halidir kendisi. Şaşılacak, kınanacak bir şey yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1995'te de içeri atmışlar. O zaman varmışlarmış mı yanında. Toplumun çoğunluğunu oluşturan iki kesim. Hem İslamist kesim hem Atatürkçü kesimin özgür düşünceye tahammülü yok. Bu açık. Kutsalıma hakaret etti, taşlayın munafığı kafasınlar. Sanki AKP'den önce özgürlükçülermiş, zalimlik yokmuş, iktidarı başa getirip duruma sebep olmuşlar gibi... Sürekli bir İslamcıları öne sürüp, çaktırmadan Kemalizmi olumlu kılma durumu.

   Sil
  2. @JediToSith

   50000 insan Fetocu, Kürtçü şucu bucu diye hapiste, 100000 kamu çalışanı sorgusuz atıldı. 134 gazeteci tutuklu ve hükümlü olarak içeride, bu hususta şu an dünya rekoru Türkiye'nin. 120000 internet sitesi Türkiye'de erişime engellenmiş, yetmemiş sansürü aşmak için kullanılan VPN'lerin de çoğu engellenmiş. Havuz medyası her yeri ele geçirmiş. Güneydoğu'da yüzbini aşkın insan terörle mücadele bahnesiyle yerinden yurdundan edildi evleri yıkıldı son bir senede. Suriye'de tekbir getirip kafa kesen dünyanın her yerinden gelmiş yüzbinlrrce sapık ruh hastası cihadcı katil, Türkiye'de himaye görüyor. Cumhuriyet tarihindeki gelmiş geçmiş en büyük yolsuzluklar, hırsızlıklar son 10 yılda gerçekleşti, oraya hiç girmiyorum zaten. Bırak Kemalistleri, Türkiye 12 Eylül'ü arar hale geldi.

   Sil
  3. İslamcıları öne çıkarıp çaktırmadan kemalizmi olumlu kılma durumuna en iyi örnek kendisinin şu sözleri olabilir: "Bunları görünce Atatürk’ü tutuyor noktasına geldim. Kendine rakip olarak Atatürk’ü görüyor, onun resimlerini indiriyor. Bugün Atatürk’ü arar hale geldik”

   Bu arada bilginiz olsun, Ahmet Altan hiç cezaevine girmedi. 1995 davasında, eski türkiye yargısı onu tutuksuz yargılamıştı. 1 yıl ceza aldı ve ertelendi. Atatürk'ü arar ruh halini belki buna yormak lazım.

   Sil
  4. bartleby

   Meşhur "Atakürt" yazısından değil mi? Bak bakalım bugün Ahmet Altan ayarında tanınmış bir gazeteci, Muhammed'e öyle ağır laf etsin, ceza alıp içeri girmeden kurtulabiyor mu?! Kemalistleri ben de günahım kadar sevmiyorum fakat adil olmak lazım.

   Sil
 4. Ahmet Altan'ı bilemem, Taraf operasyonunu deşifre etmesi lazım en azından. Ama Mehmet Altan gerçekten alakasız, ona tam bir düşünce cezası uygulanıyor.

  YanıtlaSil
 5. Neden ahmet altan gibi adamlar yıllarca inanç olarak yanından dahi geçmeyen Fetö'yü savundular o zaman Sevan bey?Tek açıklaması var.
  Türk Düşmanlığı

  YanıtlaSil
 6. Ragıb Cüneyd12 Nisan 2017 20:40

  Şeriatın kestiği parmak acımaz!

  YanıtlaSil
 7. Kişilere, partilere, çıkarlara ya da bunların bileşkesi bir yalakalığa değil de ilkelere göre tavır alırsan o anda kimin yanında ya da karşısında olduğunun önemi yoktur. Tek tipçi 90 yıllık eğitimin ürünü solcu, sosyalist, komünist de dese kendine o "üniform" içinden kolay kolay çıkamıyor. Sonra da on parmağında, on kara "iktidar çanakçısı" vs. diye çamur atıyor.
  Terhis olamadınız gitti be!

  YanıtlaSil
 8. hiç de öyle değil. sadece altan kardeşlere değil, politik olarak çok daha uzak da olan ali bulaç'a, nazlı ılıcak'a dair pek çok şey yazılıyor; geçmiş görüş ve duruş farklılıkları bir yana koyup gayet düzgün hak savunusu yapılıyor, ve hatta son zamanlarda verilmiş en iyi sınavlardan biri bu. sevan bey'in bu saptaması şaşırttı beni; ya da şaşırtmadı mı desem. asimetri konusu açılmışken, ortaya dökülmesi gereken pek çok şey var halbuki... kime eşit doğmuyor, hayatın fıtratında var deyip, binlerce işçinin hayatını kaybetmesine gık çıkarmayanlar, muhalif takılıp ekonomi sayfalarında tek bir sendika haberine yer vermeyen gazeteciler, yıllardır hapiste çürüyen sosyalistlere dair vicdan yaprağı kıpırdatmayanlar, kadınları, eşcinselleri, transları hedef alan şiddet eylemlerini, cinayetleri aksiyon filmi seyreder gibi seyredenler... evet, asimetriden bol şey yok memlekette.

  YanıtlaSil
 9. ^ Bilinmeyen kişi veya kurumlar tarafından, bilinmeyen nedenlerle tutsak edildiler. ^

  bak sen. bilinmeyen kisi veya kurumlar kahrolsun bilinenler cok yasasin :)

  YanıtlaSil
 10. Tamam artık bu kadar zırvalık yeter, bu yazıyı yazıyorum ve Ahmet Altan zırvalığını kapatıyorum. Insanlar 15 Temmuz'da ihanetin büyüğünü gördü, Ahmet Altan gibi söykersek diken dururken kıymığa bakmak lüzumsuz.
  Şimdi herkes dağılsın

  YanıtlaSil
 11. "akp eskiden ciciydi altanlar o zaman da hakkı savunuyorlardı akepe kaka oldu şimdi de hakkı savunuyorlar ve akp'nin karşısına dikildier" argümanı klasik liboş argümanıdır nitekim nişanyan da liboşun önde bayrak taşıyanıdır.

  akp eskiden cici falan değildi biz kemalistlerin defalarca söylediği gibi sadece ve sadece amaca giden yolda kendilerini gizliyorlardı. hala daha bir parçalarını gizlemeye devam ediyorlar.

  altanlar eskiden de hakkı savunmuyorlardı 2009'da icat olmuş word font tiplerinden uydurulmuş delilllerin bavulculuğunu yapıyorlardı. haksız olduklarını ergenekon ile hapse atılanlara zulmettiklerini çok iyi biliyorlardı. kötü niyetlerinin bal gibi farkındaydılar. ve hatta böylesine kötü olmaktan epeyce zevk alıyorlardı.

  altanlara hiç acımam. umarım bir daha çıkamazlar o kodesten. tsk'nın onurlu subaylarının hayatını iftiralarla mahvederken iyiydi de şimdi mi kötü oldu?

  YanıtlaSil
 12. Benim temennim Ahmet Altan'ın bir hücreye alınıp duvarlarına yarbay Ali Tatar'ın, Kuddusi Okkır'ın, Türkan Saylan'ın, İlhan Selçuk'un vs. fotoğraflarının yapıştırılması. Ve Ali Tatar'ın mektubunu ezberlemesi, her gün bir Ilhan Selçuk yazısı ezberlemesi, Sabriye Okkır'ın cinayeti gördük kitabini ezbere okumasi istensin. Yapamazsa falaka...

  YanıtlaSil
 13. Buna ağırlaştırılmış müebbet istenmiş; mutluluk verici bu kısmı. Ama inşallah müebbet ceza alır, içeride hücrede vakit geçirir ve af vs.den yararlanmadan cesedi çıkar dışarı. Tabii aynı sey o bavulcu oğlan vs. için de geçerli.
  Belki o zaman huzur bulur Ergenekon, Balyoz mağdurlarının ruhu...

  YanıtlaSil
 14. İsimsiz köpek havlamalarının burada yayınlanmasına izin verelim mi vermeyelim mi? Zor bir karar. İnsan seçmekte zorlanıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ragıb Cüneyd24 Nisan 2017 13:00

   İnsan demokrat olmayınca zorlanır tabi.

   Sil
  2. Hocam kurban olam çomarların sesini kesme. Sabahın beşinden beri okuyorum, havlamalar sayesinde Türkiye'de olduğumu hatırlayıp işe geç kalmaktan kurtuldum. Bence kalsınlar. Hem yarın öbür gün torunlarımız "ya benim dedem de ne kadar geri kafalıymış nasıl çoklu evrenler teorisinin deneysel oldugunu fark edememiş" diye bizi yargılamadan önce nasıl bir akıl zihin tecavüzlerine maruz kaldığımızı görürler.

   Bu arada hayırlı cimalar.

   Sil
 15. Hocam iyi güzel diyorsun da , sen de the cemaat yazında "vıcık vıcık riya" demedin mi? Hapsedilmesine ben de karşıyım da, yeniçeri ile mücadele derken bunun yapılış şekli kumpas olmadı mı? Sahte deliller yaratilmadi mı? Yaşını başını almış Ilhan Selçuk ile Türkan Saylan a yapılan iğrenç değil miydi Allahsen cevap ver?(Tuncay Özkan ın hapsedilmesine karşı olduğunu söylemiştin zaten) Affina sığınarak söylüyorum ama Ahmet Altan in samimiyetine, dürüst olduğuna pek inanmıyorum. Ha öyleyse bile mücadele uğruna ilkeleri vicdanı uykuya yatırma tuzağına düşmüştür.

  YanıtlaSil
 16. Bu bloğun sahibine de, üstteki yazıda bahsedilen ismini zikretmeye gerek olmayan adama da sabahtan akşama kadar sarı saçlım mavi gözlüm dinletilirse, devletin bunları bağlamış olması daha da keyifli bir hal alır. Sevan sever dilleri yarım yamalak bilip ahkâm kesmeyi, bu şarkıyı da bildiğini sandığı dillere çevirsin. Yar bana bir eğlence medeeeet!!!

  YanıtlaSil